Prezentujemy wyniki sondażu prezydenckiego w Lubuskiem

Do wyborów pozostało niewiele czasu. Pierwsza tura odbędzie się już 10 maja, natomiast ewentualna druga tura może odbyć się 2 tygodnie później – 24 maja.

Żadnym zaskoczeniem nie jest miejsce pierwsze, które zajmuje Andrzej Duda, mający aż 35,66 % poparcia Lubuszan. Z dużą stratą do kandydata PiS-u, drugie miejsce okupuje Małgorzata Kidawa-Błońska, która – według sondażu – może liczyć na 24,38 % głosów. Za Kidawą-Błońską uplasował się Szymon Hołownia. Gwiazda TVN-u i były dyrektor stacji Religia.tv w sondażu zdobył aż 15,38 % głosów. Jest to bardzo dobry wynik, jak na debiutanta. Kandydat Lewicy – Robert Biedroń – zdobył 11,99 % głosów respondentów. Warto odnotować, że w przypadku wygranej, Biedroń zostałby pierwszym homoseksualnym prezydentem w historii Polski oraz dołączyłby do cały czas powiększającego się grona polityków, którzy otwarcie przyznają się do odmiennej orientacji – do takich osób należy m. in. obecnie urzędująca premier Serbii – Ana Brnabić. Na przedostatnim miejscu znajduje Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat ludowców może liczyć na 8,59 % głosów Lubuszan. Zestawienie zamyka kontrowersyjny Krzysztof Bosak, ściśle powiązany z nacjonalistycznym i narodowo-katolickim Ruchem Narodowym, który wchodzi w skład koalicji Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Sondaż wskazał, że największe szanse w bezpośrednim starciu z Andrzejem Dudą w drugiej turze ma Szymon Hołownia (56,10 % przeciwko 43,90 % Dudy). Listę zaledwie dwóch kandydatów, których może się obawiać obecnie urzędujący prezydent zamyka Władysław Kosiniak-Kamysz i jego 54 % wobec 46 % Andrzeja Dudy. Według wyników sondażu, Kidawa-Błońska minimalnie przegrałaby w drugiej turze z Dudą: Duda – 50,40 %, Kidawa – 49,6 %. Szanse na nawiązanie walki z kandydatem PiS może mieć również Robert Biedroń, który w drugiej turze mógłby mieć 45,6 % poparcia mieszkańców województwa lubuskiego, jednakże ciężko byłoby mu do siebie przekonać bardziej konserwatywną grupę Lubuszan. Krzysztof Bosak szans z Dudą nie miałby żadnych i mógłby uzyskać w naszym regionie poparcie na poziomie 29,20 %.

Sondaż został przygotowany przez Polska Press Grupę oraz Ośrodek Badawczy Dobra Opinia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*