Wywiad z prezesem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Blisko Natury.

Prezes Stowarzyszenia Pan Marek Halasz.

W naszym powiecie powstało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Blisko Natury.  Stowarzyszenie swoją siedzibę ma w Drezdenku, a my rozmawiamy z prezesem  Stowarzyszenia Panem Markiem Halaszem

Czym jest lokalna grupa działania tzw. LGD?

Jest to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, a w naszym przypadku miejsko-wiejskich. Tworzą go przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców, którym zależy na mobilizacji społeczności do tworzenia lepszych warunków życia.

Jakie gminy wchodzą w skład LGD Blisko Natury?

W naszym stowarzyszeniu funkcjonują wszystkie gminy z powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

Czy wcześniej te gminy funkcjonowały w jakiejś grupie działania?

Tak. Funkcjonowały w LGD Brama Lubuska z siedzibą w Świebodzinie. 

 To skąd decyzja o wywołaniu nowej grupy?

Powód jest prosty: chęć zawężenia działań i bliższego kontaktu LGD z mieszkańcami, co daje szanse na zatrzymanie i inwestowanie środków jakimi będziemy dysponować, na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego.  Samo to, że siedziba naszej organizacji będzie w Drezdenku, a nie odległym o blisko 100 km Świebodzinie umożliwi mieszkańcom, przedsiębiorcom efektywniejsze skorzystanie z doradztwa i wsparcia.

Wspomina Pan o pieniądzach do inwestowania. Jakie to będą środki i skąd będą pochodziły?

Liczymy na to, że uda nam się pozyskać środki w granicach 10 mln zł, które będziemy mogli wykorzystać na rozwój naszego regionu. Będą to środki unijne.  Pierwszy etap w tym kierunku już jest za nami, gdyż otrzymaliśmy wsparcie przygotowawcze w kwocie 78 tys. zł. Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia strategii rozwoju lokalnego, która jest kluczowym dokumentem dla funkcjonowania LGD. Strategia musi nie tylko odpowiadać na potrzeby mieszkańców, ale również musi brać pod uwagę oczekiwania Komisji Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego.  Dlatego zachęcam wszystkich chętnych do przyłączenia się do prac nad strategią choćby przez wypełnienie anonimowej ankiety, która pomoże nam zidentyfikować potrzeby lokalnych społeczności lub przez udział w spotkaniach w konsultacjach społecznych.

Kto będzie mógł skorzystać z tych środków?

Obszarem wsparcia zostaną objęci przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. Będziemy realizować projekty, które będą skierowane bezpośrednio do mieszkańców. Oczywiście beneficjentami będą również samorządy.

Czyli nie pozostaje nam nic innego jak życzenie powodzenia!

Dziękuję bardzo, na pewno się przyda. Zapraszam mieszkańców powiatu do udziału w konsultacjach społecznych, odwiedzania naszej strony www.bliskonatury.org i do wypełniania ankiet.

Stowarzyszenie zaprasza mieszkańców Drezdenka do udziału w konsultacjach społecznych. Konsultacje odbędą się 22 sierpnia (poniedziałek) w godzinach od 9:00 do 12:00 w Sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Drezdenku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*