Co dalej z obwodnicą Drezdenka?

Źródło: Gazeta Lubuska

W poniedziałek 19 września 2021 r. w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Województwa Lubuskiego z mieszkańcami, dotyczące budowy III i IV etapu obwodnicy Drezdenka.

W spotkaniu uczestniczyli posłowie: Krystyna Sibińska, Waldemar Sługocki, senator: Władysław Komarnicki, członek Zarządu Województwa Lubuskiego: Marcin Jabłoński, Dyrektor Zarządu Dróg Województwa Lubuskiego: Paweł Tonder, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego: Sławomir Kotylak, Przewodniczący Lubuskiej Rady Samorządowej: Marek Cebula, radni Sejmiku Województwa Lubuskiego, Rady Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego oraz burmistrz i radni miejscy a także mieszkańcy gminy.

Wszyscy uczestnicy zabierający głos w debacie podkreślali, jak ważna i konieczna jest budowa obwodnicy Drezdenka, w szczególności etap IV. Na spotkaniu padły słowa zapewnienia, że władze samorządowe województwa lubuskiego są zdecydowane aby zrealizować budowę obwodnicy, jednak ze względu na wysokie koszty inwestycji (172 mln zł) czynią starania, aby uzyskać zgodę władz centralnych na inny montaż finansowy. W opinii Zarządu Województwa Lubuskiego pozyskane dofinansowanie rządowe w wysokości 50 % kosztów na oba etapy obwodnicy jest niewystarczające. Uznano, że budowa etapu IV obwodnicy jest strategiczna i ważniejsza ze względu na nasilony ruch kołowy przez centrum miasta. Jej wartość to 119 mln zł. Pierwsza próba Zarządu Województwa uzyskania zgody na przeniesienie środków uzyskanego dofinansowania z etapu III na IV nie uzyskała aprobaty Ministerstwa Infrastruktury. Zarząd Województwa planuje wystąpić z wnioskiem ponownie. Wskazywano, że ważne byłoby poparcie wniosku przez Burmistrza i Radę Miejską w Drezdenku, a także władze powiatu. Mamy nadzieję, że ta długo oczekiwana przez mieszkańców i użytkowników inwestycja będzie wkrótce realizowana.

Przypominamy, że na łamach Gazety Lubuskiej w 2016 roku Paweł Tonder, ówczesny zastępca dyrektora do spraw inwestycyjnych dyrekcji dróg mówił, że przedostatni, trzeci etap inwestycji łączący drogę na Niegosław z drogą na Krzyż jest ujęty na liście tzw. zadań rezerwowych do planu inwestycji priorytetowych na lata 2014 – 2020 twierdząc, że jest szansa, że powstanie wcześniej, jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze czy oszczędności po przetargach. Jak wiemy inwestycja nie doszła do skutku do dnia dzisiejszego i mieszkańcy mają nadzieję, że tym razem słowa przerodzą się w czyny.

Plan na budowę obwodnicy z 2016 roku. Źródło: Gazeta Lubuska

Źródło: UM Drezdenko, Gazeta Lubuska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*