Wysokie miejsce Drezdenka w ogólnopolskim rankingu najbogatszych samorządów w 2021 roku

Wraz z początkiem sierpnia Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota” opublikowało doroczne zestawienie najbogatszych Jednostek Samorządu Terytorialnego w Polsce z roku ubiegłego.

W ramach rankingu specjaliści zestawili budżety JST zawarte w sprawozdaniach finansowych za rok ubiegły oraz obliczyli średnią kwotę per capita (przypadającą “na głowę”). W rankingu zostały ujęte wszystkie samorządy.

W swojej kategorii miast innych (bez miast na prawach powiatu, wojewódzkich, wiejskich) pomimo pandemii Covid-19 i zawirowań gospodarczo-ekonomicznych w zeszłym roku, Drezdenko uklasyfikowało się na aż 128 miejscu w skali wszystkich samorządów jest to 489 miejsce. W porównaniu do gmin w lubuskim Drezdenko zajmuje 14 miejsce. Poniżej przedstawiamy zestawienie miast naszego powiatu na tle wszystkich miast i gmin w Polsce:

gmina:per capita 2021:miejsce w 2021:
Drezdenko4201,97 zł489
Dobiegniew3765,43 zł1059
Zwierzyn3456,28 zł1871
Stare Kurowo3392,32 zł2032
Strzelce Krajeńskie3192,78 zł2365
powiat strzelecko-drezdenecki*948,62 zł192
*według rankingu powiatów (na 314)

Na przestrzeni ostatnich trzech lat Drezdenko utrzymuje pozycję lidera jeśli chodzi o budżet na jednego mieszkańca, jednocześnie utrzymuje się na samej górze rankingu pod względem dochodów, wydatków, i per capita na liczbę mieszkańców. W porównaniu do Strzelec Krajeńskich, które wydawać by się mogło – chcą konkurować z Drezdenkiem, wypadamy o wiele lepiej. Strzelce Krajeńskie mają najniższy budżet per capita w powiecie, a ich pozycja w rankingu w ostatnich latach pozostaje bez zmian. Gminą, na którą warto zwrócić uwagę z pewnością jest Dobiegniew, który swoimi dochodami powoli dogania Drezdenko.

Warto zwrócić uwagę, że powyższe zestawienie jest wciąż tylko podsumowaniem budżetów za ubiegłe lata. Sytuacja finansowa oraz gospodarcza, zachwiana wieloma różnymi czynnikami (inflacją, cenami energii, rosnącym kosztem inwestycji) może sprawić, że w przyszłych latach dotychczasowe miejsca w rankingu ulegną znaczącej zmianie.

Wyniki opisywanego rankingu można znaleźć tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*