Pożary lasów – spłonął ponad hektar leśnego młodnika

Źródło: Nadleśnictwo Karwin

W ciągu kilku ostatnich dni w drezdeneckich lasach spłonął ponad hektar leśnego młodnika. Pracownicy nadleśnictw apelują o rozwagę i przypominają, że przed nami jeszcze gorętszy sezon.

Pierwszy pożar wybuchł w środę (3 czerwca), około godziny 19:00. Jak informuje Nadleśnictwo Karwin spaleniu uległ 37-arowy, trzynastoletni młodnik sosonowo-dębowy. W akcji gaśniczej udział brało pięć zastępów straży pożarnej oraz dwa samoloty gaśnicze Dromader, stacjonujące na co dzień w Leśnej Bazie Lotniczej w Lipkach Wielkich.

Do dwóch kolejnych pożarów doszło w czwartek (4 czerwca). Kilka minut po godzinie 19:00 dyżurny PSP w Strzelcach Krajeńskich otrzymał zgłoszenie o pożarze młodnika leśnego w okolicy Grotowa. W akcji gaśniczej udział brało kilka zastępów ochotniczych i państwowej straży pożarnej, m.in. cysterna gaśnicza, która stacjonuje w drezdeneckiej remizie oraz samoloty gaśnicze Dromader. Jednak mimo wzmożonych działań, całkowitemu spaleniu uległo 70 arów sosnowego młodnika. Jak informują strażacy z Niegosławia – akcja gaśnicza trwała przez blisko 7 godzin i skończyła się przed godziną 02:00.

Tego samego dnia, około godziny 20:00, do dyżurnego PSP w Strzelcach Krajeńskich wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze lasu, tym razem w okolicach Trzebicza. Dyżurny postanowił o zadysponowaniu czterech zastępów OSP z Trzebicza, Trzebicza Nowego oraz Goszczanowca, a także samolotu gaśniczego Dromader. Akcja gaśnicza, w której spłonęły 2 ary lasu, zakończona została po godzinie 21:00.

Warto przypomnieć, że przez ostatnie dni w drezdeneckich lasach obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pracownicy Nadleśnictwa proszą o zachowanie rozwagi oraz postawy proekologicznej wobec lasu.

Edukujmy się na wzajemnie oraz zwracajmy uwagę na zachwiania nieodpowiedzialne lub podejrzane. Niestety niejednokrotnie przyczyną pożaru są podpalenia umyślne lub nieumyślne.
Jak widać w tym roku pożarów mamy dużo a najgorętszy czas dopiero przed nami…

Komunikat opublikowany na stronie nadleśnictwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*