Kopalnia Ropy w Lubiatowie zostanie rozbudowana

fot. PGNiG

Przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformowali o planach inwestycyjnych na kopalnie pod Drezdenkiem i Dębnem wartych 700 milionów złotych.

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów jest największym takim obiektem w Polsce. Działająca od 2013 roku kopalnia według wstępnych założeń miała wydobywać 400 tysięcy ton ropy naftowej oraz 150 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, a eksploatacja złóż miała zakończyć się w ciągu 20 lat. Podobna inwestycja powstała w Dębnie. Wydobycie ropy z obu kopalni rocznie stanowi aż 75% całej krajowej produkcji ropy przez PGNiG.

Projekt inwestycji rozbudowy KRNiGZ Lubiatów przewiduje podłączenie nowych odwiertów eksploatacyjnych oraz instalację kompresorów do zatłaczania gazu w celu stymulacji produkcji ropy. Głównym efektem prac będzie zwiększenie wydobycia gazu ziemnego o 100 mln m sześc. rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, a więc podwojenie obecnej produkcji tego paliwa. Analiza wyników badań oraz danych eksploatacyjnych wykazała natomiast, że ze względów geologicznych w Lubiatowie nie ma możliwości zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Realizacja inwestycji pozwoli jednak ustabilizować wydobycie tego surowca, bez czego w ciągu kolejnych lat poziom jego produkcji spadałby o ok. 8 proc. rocznie. Prace, które PGNiG planuje przeprowadzić w Lubiatowie i Dębnie umożliwią wydłużenie okresu funkcjonowania kopalni o 15-20 lat.

KRNiGZ Lubiatów obsługuje wydobycie ze złóż: Lubiatów, Międzychód i Grotów, zlokalizowanych na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego. Ich zasoby wydobywalne oszacowano na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego. Do tej pory wyeksploatowano 2,36 mln ton ropy naftowej i 2,34 mld m sześc. gazu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*