Fala wandalizmu w Drezdenku

W poprzednim artykule poruszyliśmy temat skandalicznego zachowania pseudokibiców Lubuszanina Drezdenko. Dziś na tapet weźmiemy ogół zjawiska wandalizmu w Drezdenku.

Wygląd Drezdenka jest częstym tematem dyskusji mieszkańców. Powszechnie wiadome jest, że estetyka Drezdenka odstaje od poziomu wielu innych miast powiatowych. Bardzo powoli, ale się to zmienia. Mają miejsce kolejne inwestycje i renowacje. Niektóre dobrze przyjęte przez mieszkańców, a niektóre obiektywnie brzydkie – jak np. nowy plac Wileński, będący przykładem architektonicznej zbrodni w formie betonowania czego popadnie.

Czynnikiem bezsprzecznie spowalniającym proces pięknienia naszego miasta są wandale. Regularnie w internecie publikowane są zdjęcia zdewastowanego mienia publicznego i prywatnego. Po ulicach Drezdenka przechadzają się grupy ludzi, dla których niszczenie owoców ciężkiej pracy wielu osób, jest zwykłą rozrywką.

Dziś, 18 kwietnia, na stronie Spotted Drezdenko opublikowano wpis oburzonego mieszkańca Drezdenka, który skarżył się na akt wandalizmu:

Noc z soboty na niedzielę godzina 2 kilka minut po. Od strony starej straży pożarnej w kierunku ul. Kościuszki ( biblioteka ) wyłania się kilka drących mordę i …. demolujących każdy napotkany kosz na śmieci debili. Dodatkowo przechwalają się między Sobą tekstami -” co mi kurwa zrobią, Ja spałem na chacie, starzy potwierdza, tylko im powiem”. Wychowanie pierwsza klasa 👏👏👏
A gdzie policja ? Bo jak nic się nie dzieje to ciągle ich widać ale jak są potrzebni to pusto już na ulicach.
Ja gratuluję tylko Panom demolującym braku szacunkui kultury której nie mają za grosz ( wychowania ).

Anonimowy internauta na stronie Spotted Drezdenko, pisownia oryginalna

Śmietniki to jednak nie jedyne dzieło grupki wandali. Uszkodzona została także nowa wiata przystankowa, śmietnik na psie odchody, znaki drogowe, wybito okno nieczynnej restauracji, a także uszkodzono prywatne auto marki Mercedes jednego z mieszkańców.

Czym spowodowane są akty wandalizmu? Popularną narracją jest szukanie powodów wandalizmu w braku dostępnej dla młodzieży rozrywki. O ile prawdą jest, że młodzież w Drezdenku ma bardzo mało możliwości spędzania czasu, to nieprawdą jest, że jest to przyczynkiem do aktów dewastacji mienia. Wandalizm występuje wszędzie, także w dużych miastach, które są przepełnione atrakcjami. Odważę się wysnuć tezę, iż regularny wandalizm może być jednym z powodów, przez które zmieniające się władze Drezdenka są niechętne wobec pomysłu budowy skateparku. Po co rozpoczynać drogą inwestycję, skoro i tak zaraz zostanie ona zdemolowana?

Wandalizm jest przez psychologię uznany za zachowanie patologiczne, więc przyczyn trzeba szukać głębiej – w wychowaniu. Błąd w wychowaniu może występować już w podstawowej jednostce organizacji społecznej, czyli rodzinie, ale nie tylko. Równie odpowiedzialne za wychowanie są szkoły i inne instytucje publiczne. Niestety, ale nasz system edukacji nie próbuje nauczyć ani odpowiedzialności, ani podstaw funkcjonowania w społeczeństwie. Niszczenie publicznego mienia jest atakiem na wspólną własność mieszkańców Drezdenka, a niszczenie mienia prywatnego jest brakiem szacunku dla drugiego człowieka i jego pracy. Oba te przypadki potwierdzają, że sprawcy nie są przystosowani do życia w społeczeństwie oraz nie przejawiają żadnej świadomości wspólnotowej.

Inną sprawą jest bierność policji, na którą skarży się wielu mieszkańców. Tak długo, jak sprawcy są bezkarni, tak długo akty wandalizmu będą się powtarzać. Mówi o tym m. in. teoria rozbitej szyby. Naukowcy sugerują, że “brak reakcji na łamanie mniej ważnych norm społecznych, np. tłuczenia szyb w oknach w danej dzielnicy, sprzyja wzrostowi przestępczości i łamaniu innych norm na zasadzie zaraźliwości” – cyt. Wikipedia. Apelujemy do wszystkich mieszkańców i do policjantów, aby na każdy akt wandalizmu reagować. Nie ma zgody na zachowania patologiczne, godzące w naszą lokalną społeczność!

Czy jesteś zadowolony z tego, jak lokalna policja walczy z wandalizmem?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

1 Komentarz

  1. Według mnie ocena nowego Placu Wileńskiego jest jednak subiektywna. Mi się na przykład bardzo podoba. Z pozostałymi tezami artykułu się jak najbardziej zgadzam.Trzeba piętnować antyspołeczne zachowania, nie można tolerować wandalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*