Czy Strzelce są gotowe? 4 pytania do burmistrza Federa

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 spędza sen z powiek nie tylko lekarzom i naukowcom, ale też samorządowcom. Na ich barkach ciąży duża odpowiedzialność. Postanowiliśmy sprawdzić czy Strzelce Kraj. są gotowe na walkę z wirusem. Na nasze pytania odpowiedział burmistrz tego miasta – Mateusz Feder.

W jakim stopniu Strzelce Krajeńskie są przygotowane do starcia z wirusem SARS-Cov-2?

Jako samorząd jesteśmy częścią władzy państwowej, która zarządza tym niespotykanym kryzysem. Wszystkie gminy otrzymały konkretne zadana do wykonania.

Jakich działań się przedsięwzięliście, jako gmina?

Tak jak inne instytucje musieliśmy mocno ograniczyć pracę Urzędu Miejskiego. Od poniedziałku 16 marca urząd jest zamknięty dla mieszkańców. Z bólem serca, ale musieliśmy to zrobić. Jednak urzędnicy pracują. W sprawach pilnych spotykamy się z mieszkańcami. Przy wejściu głównym jest skrzynka, do której można wrzucić pismo lub wniosek. Zrobiliśmy to po to, by nie trzeba było płacić za przesyłkę. Mamy określone procedury wewnętrzne. Wszystko to robimy dla bezpieczeństwa. Odwołaliśmy także wszystkie wydarzenia kulturalne, zawiesiliśmy działanie świetlic środowiskowych na wsiach, zakazaliśmy także ich wynajmu. Nie działa ŚDS i WTZ [Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej – przyp. red.].

Czy gmina Strzelce ma w planach udostępnienie mieszkańcom odpowiedniego miejsca do odbycia kwarantanny, gdy zrobienie tego w warunkach domowych nie będzie możliwe?

Każdy samorząd musi posiadać miejsce do kwarantanny. My wskazaliśmy salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 2, w której gotowych jest 40 miejsc. Jednak w naszej gminie jest jeszcze jedno miejsce do kwarantanny – powiat wskazał Ośrodek Kolonijny im. Brata Krystyna w Długiem. Kolejne wspólne zadanie – to włączenie do ścisłej współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Chodzi o opiekę nad osobami starszymi, samotnymi, a także tymi, którzy muszą odbyć kwarantannę, a nie mają rodziny, która może takim osobom zrobić zakupy itp. Nasze gminne opiekunki pomagają swoim podopiecznym w zakupach produktów żywnościowych, leków czy wyrzucają śmieci. Do współpracy został włączony Bank Żywności. Pracownicy socjalni pełnią także dyżury popołudniowe i weekendowe. Jeśli ktoś ma pytania, kłopoty – może śmiało dzwonić.

Czy istnieje jakaś forma współpracy między Strzelcami a innymi samorządami – np. Drezdenkiem? Mam tu na myśli przeciwdziałanie pandemii.

Jako samorząd odpowiedzieliśmy także na apel szpitala w Drezdenku. To tu leczą się także nasi mieszkańcy. Zakupiliśmy materiał na kilka tysięcy masek ochronnych. Wielkie ukłony dla pań je szyjących. Kilka szwaczek szyje maski także w Buszowie. Część będzie przekazana do szpitala, ale część trafi do pielęgniarek środowiskowych pracujących na terenie naszej gminy, a także do pracowników MOPS-u czy PGK.

Zdajemy sobie sprawę, że epidemia potrwa jeszcze kilka dobrych tygodni, a więc jeszcze wiele pracy przed nami. Oczywiście wiąże się to ze współpracą z naszymi sąsiadami, także z Drezdenkiem. Mieliśmy już jedno spotkanie w Starostwie Powiatowym w tej sprawie. Znaczna część naszej pracy skierowana jest na walkę z epidemią, ale także realizujemy bieżące zadania, inwestycje itp.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*