Seria pożarów w drezdeneckich lasach

fot. OSP KSRG Drezdenko

Od początku maja strażacy z okolicznych jednostek Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych interweniowali już kilkanaście razy w sprawie pożarów lasów na terenie Gminy Drezdenko.

Przez prawie cały ostatni miesiąc, w lubuskich lasach był utrzymywany najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Nie inaczej sytuacja wygląda w pozostałej części naszego kraju. Niska liczba opadów sprawia, że ryzyko wystąpienia pożarów na teren otwartych jest bardzo wysokie.

Strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej gminie oraz z Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich regularnie są dysponowani do pożarów lasów i terenów otwartych. Do jednego z większych pożarów doszło w okolicy Gościmia, gdzie zniszczeniu uległo 2,5 hektara lasu. W akcji gaśniczej udział brało 9 zastępów straży pożarnej, samoloty gaśnicze z Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich oraz siły pożarnicze Nadleśnictwa Karwin. Jak informują leśnicy z Nadleśnictwa Karwin:

Smutny jest fakt, że prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było podpalenie… Prosimy o rozwagę, w lesie jest bardzo sucho. Las płonie szybko, skutki pożaru dla przyrody są tragiczne. Giną rośliny, zwierzęta, cierpi gleba i drzewa.

Nadleśnictwo Karwin

W ostatnich dniach strażacy z OSP w Drezdenku wyjeżdżali kilkukrotnie do pożaru nieużytków – w Starych Bielicach oraz Kosinie.

W ciągu ostatnich kilku dni pogoda uległa chwilowemu pogorszeniu, miejscami wystąpiły niewielkie opady deszczu, które pozwoliły na obniżenie stopnia zagrożenia pożarowego, jednak wszystko wskazuje na to, że wraz ze wzrostem temperatury w najbliższych dniach, ryzyko wystąpienia pożaru znów wzrośnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*