Ptasia grypa w powiecie strzelecko-drezdeneckim?

Źródło: Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich

Wojewoda Lubuski 13 kwietnia wyznaczył strefę zagrożenia dla kilku sołectw w gminie Strzelce Krajeńskiej. Powodem jest rozwijające się ognisko grypy ptaków (HPAI), które pojawiło się na terenie sąsiedniego powiatu choszczeńskiego.

Pierwsze przypadki ptasiej grypy zostały zarejestrowane na początku marca, kiedy na tafli jednego z jezior w Choszcznie znaleziono zakażone martwe łabędzie. Wirus grypy ptaków (HPAI) nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw, a główną przyczyną jego rozprzestrzeniania się są zarażone dzikie ptaki. Zakażenie człowieka ptasią grypą jest rzadkością. Może nastąpić przez kontakt z żywymi lub martwymi zarażonymi ptakami lub skażonym środowiskiem.

W związku z tym Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski, postanowił rozszerzyć dotychczasową strefę zagrożenia (obejmującą pow. gorzowski, słubicki, sulęciński i międzyrzecki) o siedem sołectw w gminie Strzelce Krajeńskie. Są to Gilów, Tuczno, Lubicz, Bobrówko, Machary, Żabicko ze Śródlesiem. Przed wjazdem do wymienionych miejscowości na drogach powiatowych zostały postawione tablice ostrzegawcze z napisem „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”, które będą informować mieszkańców o zagrożeniu chorobą. Jak możemy przeczytać w komunikacie starostwa:

W strefie zagrożonej hodowany jest drób przyzagrodowy oraz funkcjonuje ferma bażantów w Gilowie. Starosta strzelecko-drezdenecki apeluje do mieszkańców o niezbliżanie się do ptaków, niedokarmianie ich, a do hodowców o stosowanie się do wszystkich przekazywanych wytycznych.

Znalezienie martwego ptaka najlepiej zgłosić Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Strzelcach Kraj. dzwoniąc pod numer telefonu: 95 763-10-58. Ważne, aby w zgłoszeniu wskazać dokładną lokalizację martwego zwierzęcia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*