O tym, że w Driesen były dwa browary, wiedzą chyba wszyscy. Usytuowane były przy Netze Strasse 16 i 17 (dzisiejsza ul. Marszałkowska) przy Starej Noteci.
Umiejscowienie browarów w pobliżu rzeki umożliwiało bezpośrednie czerpanie wody potrzebnej do produkcji piwa (wodociąg powstał dopiero w 1907 r.). Pierwszy browar o dźwięcznej nazwie Germania wybudował Paul Otto w 1846 r. w bezpośredniej bliskości młyna (śrutowanie słodu w młynie).
W 1880 r. właścicielem browaru został Otto Schottler, który nie kierował firmą za długo, bo około 1887 r. Germanię przejął Emil Kollatschny (ur. około 1855).
Emil Kollatschny był wykształconym browarnikiem po szkole w Berlinie. Jego browar sąsiadował z browarem Kuntzmüllera przy Netze Strasse 17. Obaj toczyli spór o mur rozdzielający obie posiadłości przed Sądem Miejskim w Driesen w 1906/1907 r.
Emil Kollatschny w latach 1910-1914 wybudował nowy budynek browaru (najpiękniejszy w okolicy) po drugiej stronie ulicy, pod Netze Strasse 25, przy rogu dzisiejszej ul. Marszałkowskiej z ul. Zamkową. Stare budynki przy Netze Starsse 16 pozostały w posiadaniu browaru.
Browar wyposażony został w warzelnie napędzane silnikiem elektrycznym. Produkowano piwo dolnej i górnej fermentacji. Po śmierci E. Kolatschnego w 1923 r. właścicielem browaru Germania zostaje jego żona Agnes Kollatschny.
Po dziesięciu latach zarządzania browarem Germania, w 74 roku życia, Agnes Kollatschny umiera. Po jej śmierci długo ciągnęły się sprawy likwidacyjne. W książce adresowej dr Hansa Lubcke Die deutschen Brauereien im Jahre 1938/1939 wśród około 300 browarów w Niemczech, które przejściowo zostały zamknięte, znajduje się browar Kollatschnych. Prawdopodobnie browar Germania nie wznowił już produkcji po śmierci właścicielki.
W 1953 r. „prywatnie” zwiedzałem były browar Kollatschnych. Byłem w głównym budynku browaru (stał naprzeciw byłej willi Polenskiego), w którym zostały tylko dwa kotły warzelne, na które Rosjanie nie mieli już „ochoty”, by je usunąć i wywieźć do swojej ojczyzny. Z dachu browaru zniknął również piękny parnik, jak i inne metalowe ozdoby.
W 1954 r. nastąpił obowiązek dostarczania cegły na odbudowę Warszawy – „Cały naród buduje swoją stolicę” – i w ten sposób zniknął z powierzchni ziemi piękny browar Germania. Cegły dostarczano na wagony kolejowe, które czekały na bocznicy kolejowej w Nowym Drezdenku. Stare budynki browaru Germania, które zostały przy ul. Marszałkowskiej, z powodu niedostatków materiałów budowlanych uległy rozbiórce, a cegła trafiła na budowę sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2, zlokalizowanej w byłym pałacu Treppmachera z 1776 r.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi tekstami historycznymi:
- Historia wsi Vordamm – Nowe Drezdenko;
- Krótka historia Radowa;
- Browar w Vordamm;
- Kim był Adolf Reckling, historyczny burmistrz Drezdenka?
Zachęcamy także do zajrzenia do galerii zdjęć oraz widokówek dawnego Drezdenka.
Dodaj komentarz