Problemy w Lubuszaninie: Prezes klubu Kierownikiem w urzędzie? Chaos w Zarządzie, wyrok karny za fałszerstwo i strumień gminnych pieniędzy

Lubuszanin Drezdenko

Problemy w Lubuszaninie: Prezes klubu Kierownikiem w urzędzie? Chaos w Zarządzie, wyrok karny za fałszerstwo i strumień gminnych pieniędzy

Przez ostatnie miesiące przyglądałem się działalności Klubu Sportowego Lubuszanin Drezdenko – nie pod względem sportowym, choć kondycja klubu jaka jest to wszyscy widzą. Przyjrzałem się temu, co dzieje się w samym centrum – Zarządzie Lubuszanina. A tam: chaos, dezorganizacja, wyrok za fałszerstwo dokumentów i wielkie pieniądze z gminnej kasy, a w dodatku mało kto wie, kto w końcu jest Prezesem Zarządu.

Lubuszanin nie ma lekko

17 przegranych, 8 zwycięstw i 3 remisy – przedostatnie miejsce w tabeli 4 Ligi i spadek do okręgówki – to aktualna pozycja Lubuszanina w oficjalnym rankingu. Jak przyznają wierni kibice, tak źle nie było już od bardzo dawna. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu opinia publiczna była bombardowana hasłami rozbudowy miejskiego stadionu, tak żeby spełniał warunki 3 Ligi, bo wtedy Lubuszanin był bliski awansu. Dziś wierzymy, że Lubuszanin odbije się jeszcze od dna (co byłoby cudem) i nie spadnie z 4 Ligi. Tak czy inaczej, za bieżącą kondycję KS Lubuszanin ktoś odpowiada. I tutaj zaczynają się schody…

Czy leci z nami pilot? Gdzie jest Prezes Lubuszanina?

Być albo nie być prezesem, pomyślał Adam Wojcieszak w grudniu 2024 roku, gdy składał rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu KS Lubuszanin Drezdenko. Jak wynika z dokumentów (np. z protokołu z zebrania Zarządu 11 kwietnia), Adam Wojcieszak w kwietniu 2025 roku, pomimo złożonej rezygnacji wciąż był Prezesem Zarządu Lubuszanina. Konia z rzędem temu, kto rozwikła o co w tym wszystkim chodzi. 

9 stycznia 2025 roku, Adam Wojcieszak przekazał do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o zmianę danych podmiotu. Jest to standardowa czynność, którą muszą dokonywać wszystkie organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje itp.), gdy dokonuje się formalnych zmian w ich strukturze i działalności. Zgodnie z art. 22 ustawy o KRS, wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.

Wśród złożonych dokumentów, znalazła się Uchwała nr 2/2024, której treść brzmi następująco:

Po przekazaniu uchwały KRS poprosił o dosłanie pisemnej rezygnacji z funkcji Prezesa, celem udowodnienia zmian – mimo to, do kwietnia 2025 roku nie została ona przedstawiona.

Natomiast 14 kwietnia 2025 roku, Adam Wojcieszak ponownie składa wniosek do KRS o zmianę danych podmiotu, w którym znajduję się m.in. protokół z posiedzenia Zarządu klubu:

Pomiędzy styczniem a kwietniem 2025 roku Lubuszanin nie dokonał  samodzielnie żadnych zmian w Zarządzie (dzieje się to akurat z urzędu w przypadku jednego z Wiceprezesów).

W związku z powyższym, czy należy uznać, że do końca kwietnia Adam Wojcieszak nie przestał być Prezesem Zarządu KS Lubuszanin Drezdenko, pomimo uchwały Zarządu o przyjętej rezygnacji?

Adam Wojcieszak – Prezes Zarządu KS Lubuszanin i Kierownik Referatu Promocji, Sportu i Turystyki w UM Drezdenko

A. Wojcieszak przez ostatnie lata pełnił funkcję Prezesa Zarządu Lubuszanina. W 2024 roku kandydował na Burmistrza Drezdenka, zdobywając 19,97% głosów (tyle samo co Jan Kuchowicz). Zdecydowanie lepiej poradził sobie w wyborach do Rady Miejskiej, gdzie uzyskał mandat Radnego z okręgu nr 2 w Drezdenku. Co ciekawe, pomimo 40% poparcia w wyborach, zrezygnował z mandatu jesienią 2024 roku, a chwilę później, bo od 1 stycznia 2025 roku został zatrudniony przez Burmistrza Adama Kołwzana na stanowisku Kierownika Referatu Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Drezdenku.

Do zadań Referatu, którym kieruje A. Wojcieszak należy m.in. nadzorowanie i kontrola działalności klubów sportowych, organizacja otwartych konkursów i ofert organizacji pozarządowych na realizację zadań gminy, a także planowanie, kontrola i wykonywanie i rozliczanie powierzonych zadań oraz rozliczanie dotacji przyznanych na ich realizację.

200 tysięcy dotacji dla Lubuszanina na I półrocze 2025 roku

Gmina Drezdenko co pół roku ogłasza konkurs na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Każda organizacja pozarządowa, która wspiera i upowszechnia kulturę fizyczną wśród mieszkańców gminy, może ubiegać się o dotację z publicznej kasy. Od 2020 roku tylko kluby sportowe otrzymały:

KS Lubuszanin Drezdenko, na podstawie Umowy nr 1.2025  pt. Wspieranie finansowe z zakresu i upowszechniania kultury fizycznej w Gminie Drezdenko otrzymał na I półrocze 2025 roku 200 tysięcy złotych. Uzyskane środki mogą zostać wydane na prowadzenie klubu, przygotowywanie i udział drużyn w rozgrywkach ligowych, rozwój kadry szkoleniowej, promocję i organizację imprez sportowych, czy organizację szkoleń sportowych dla dzieci i młodzieży.

Konflikt interesów i prawomocny wyrok karny

Organizacje pozarządowe i wszystkie podmioty, które współpracują i realizują zadania na rzecz gminy, zwłaszcza gdy mowa o dotacjach z publicznych pieniędzy, powinny być transparentne, traktowane na równych zasadach, a przede wszystkim działać zgodnie z prawem. Dlatego moją uwagę przykuła ww. umowa pomiędzy Burmistrzem Drezdenka Adamem Kołwzanem, a KS Lubuszanin Drezdenko opiewająca na kwotę 200 tysięcy złotych (60 tysięcy złotych więcej, niż w analogicznym okresie 2024 roku).

Umowa na dotację dla Lubuszanina została podpisana 5 lutego 2025 roku w Drezdenku. W tym czasie Prezesem Lubuszanina (jak można wywnioskować z dokumentów z KRS) był wciąż Adam Wojcieszak, który jednocześnie pełnił funkcję Kierownika Referatu Promocji, Sportu i Turystyki w UM w Drezdenku. Zgodnie ze Strukturą Organizacyjną urzędu, to do zadań referatu nadzorowanego przez A. Wojcieszaka należy m.in. procedowanie konkursów ofertowych, nadzorowanie i rozliczanie organizacji pozarządowych, które otrzymały dotację na wspieranie i upowszechnianie sportu w gminie.

To oznacza, że sam A. Wojcieszak musiał nadzorować przebieg i finalizację konkursu, w którym Lubuszanin otrzymał 200 tysięcy złotych. Jak udało mi się ustalić, sam zatwierdził umowę na przekazanie publicznych środków Lubuszaninowi, którego był wtedy Prezesem:

Fragment umowy pomiędzy urzędem, a Lubuszaninem. Nazwisko byłego Wiceprezesa Lubuszanina zostało zakreślone – wyjaśnienie poniżej.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą umowy jest udział Wiceprezesa klubu, który podpisał umowę z ramienia Lubuszanina.

Celowo nie będę wymieniać imienia byłego Wiceprezesa Zarządu KS Lubuszanin Drezdenko. W grudniu miał on zastąpić na stanowisku Prezesa Adama Wojcieszaka, natomiast jak wcześniej wskazałem nie doszło to do skutku i dalej pełnił funkcję Wiceprezesa. Do czasu, aż KRS w marcu 2025 roku wszczął postępowanie z urzędu w sprawie usunięcia osoby pełniącej funkcję Wiceprezesa z Zarządu Klubu. Wszystko dlatego, że do KRS-u wpłynęła informacja z Krajowego Rejestru Karnego, że ów osoba została skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 4b oraz art. 20 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: członkowie organu kontroli lub nadzoru oraz członkowie organu zarządzającego nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

W konsekwencji powołanie do organu organizacji posiadającej status OPP osoby skazanej prawomocnym wyrokiem za wymienione przestępstwa jest nieważne na podstawie art. 58 § 1 KC. Jeżeli zaś wyrok uprawomocnił się w trakcie biegu (trwania) kadencji członka organu, to przyjąć należy, iż następuje wygaśnięcie mandatu. W tych przypadkach mandat wygasa nagle z dniem, w którym nastąpiło zdarzenie. Następnego dnia osoba nie może pełnić swojej funkcji.

fragment uzasadnienia sądu rejestrowego w Zielonej Górze z dn. 28.03.2025 roku

Wyrok wydany został 4 lutego 2025 roku, czyli dzień przed podpisaniem przez ww. Wiceprezesa umowy z Burmistrzem Drezdenka Adamem Kołwzanem. Jego uprawomocnienie miało miejsce 5 marca 2025 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu KRS, sprawa ma dotyczyć przestępstwa z kategorii „Fałszerstwo dokumentów”. Do orzeczenia przysługuje możliwość złożenia skargi w ciągu 7 dni od daty doręczenia, natomiast w KRS brak informacji o jej złożeniu.

Podsumowując, Adam Wojcieszak zatwierdza umowę na przekazanie publicznych pieniędzy – 200 000 tysięcy złotych dla organizacji, której Prezesem jest Adam Wojcieszak, a Wiceprezes klubu, dzień po otrzymaniu wyroku za przestępstwo karne związane z fałszowaniem dokumentów podpisuje ww. umowę. Jest to mimo wszystko dość osobliwa transparentność i przejrzystość.

Chaos, dezorganizacja i brak odpowiedzialności za publiczne pieniądze

Zarządzenie organizacją pozarządową wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Na kierownictwie każdej organizacji trzeciego sektora leży odpowiedzialność prawna i finansowania, często na miarę zwykłego przedsiębiorstwa. W przypadku Lubuszanina mówimy o organizacji, która w ciągu ostatnich 5 lat otrzymała blisko 1,5 miliona złotych – tylko z publicznej kasy (co ze sponsorami?). Tymczasem, Lubuszanin od grudnia 2024 roku do kwietnia 2025 roku nie potrafił złożyć w KRSie wniosku, który nie zostałby zwrócony do uzupełnienia i poprawy.

Poniżej przedstawiam to co działo się pomiędzy Lubuszaninem i KRS od grudnia 2024 do kwietnia 2025 roku:

  1. 10 grudnia 2024 roku podczas Walnego Zgromadzenia KS Lubuszanin Drezdenko odwołuje z Zarządu cztery osoby: Tomasza Suśniło, Paulinę Tyrkę, Łukasza Zagdańskiego i Michała Sapóra. Pomimo prawnego obowiązku zgłoszenia zmian do KRS w ciągu 7 dni, odbywa się to dopiero po 30 dniach.
  2. 30 grudnia 2024 roku Walne Zgromadzenie KS Lubuszanin Drezdenko przyjmuje sprawozdanie z działalności za 2024 rok, przyjmuje rezygnację z funkcji Prezesa A. Wojcieszaka, powołuje na jego miejsce dotychczasowego Wiceprezesa, a na funkcję Wiceprezesa Paulinę Tyrkę.
  3. 9 stycznia 2025 (po upływie ustawowego terminu 7 dni na zgłoszenie zmian do KRS)  Adam Wojcieszak składa wniosek do KRS o zmianę danych stowarzyszenia.
  4. 13 stycznia, KRS orzeka zwrot wniosku, ponieważ został złożony przez osobę nieuprawnioną (A. Wojcieszaka, który miał zrezygnować). Do wniosku nie zgłoszono żądania wykreślenia z zarządu Ł. Zagdańskiego (który został odwołany 10 grudnia). Do wniosku dołączono uchwałę Walnego Zgromadzenia Lubuszanina z dn. 10 grudnia o odwołaniu z Zarządu Tomasza Suśniło i Paulinę Tyrkę, jednakże te osoby na dzień 10 grudnia nie wchodziły w skład Zarządu. Ponadto, KRS wezwał do uzupełnienia braków lub złożenia nowego wniosku zawierającego: Protokół z Walnego Zgromadzenia w dn. 30 grudnia, przedłożyć rezygnację A. Wojcieszaka, przedłożyć uchwałę Walnego Zgromadzenia o uzupełnieniu składu zarządu i przedłożyć zgodę nowych członków na ich powołanie do Zarządu.
  5. KS Lubuszanin Drezdenko nie uzupełnia wniosku i nie składa nowego, z poprawionymi danymi.
  6. 14 marca poprzez elektroniczny system KRS złożono wniosek o zmianę adresu e-mail Lubuszanina – wniosek rozpatrywany jest pozytywnie.
  7. 28 marca KRS wszczyna postępowanie ws. wykreślenia z Zarządu Wiceprezesa, w związku ze skazaniem go prawomocnym wyrokiem.
  8. 14 kwietnia Adam Wojcieszak składa wniosek do KRS i podpisuje go podpisem kwalifikowanym. We wniosku znajduje się protokół z posiedzenia Zarządu z dn. 11 kwietnia, uzupełnione zostają brakujące dokumenty z grudnia 2024, poza dokumentami dotyczącymi rezygnacji Adama Wojcieszaka z funkcji Prezesa Lubuszanina. Dołączone zostaje oświadczenie o rezygnacji z funkcji Członka Zarządu – Michała Sapóra, wysłane mailem 3 sierpnia 2024 roku. Zarząd powołuje ponownie na Członka Zarządu i Wiceprezesa Zarządu Paulinę Tyrkę.
  9. 16 kwietnia KRS zarządza ponownie zwrot wniosku do KS Lubuszanin Drezdenko, ponieważ został nieprawidłowo podpisany – wniosek podpisuje Zarząd zgodnie z zasadą reprezentacji. A także wzywa do uzupełnienia braków, tj. wskazania, czy Adam Wojcieszak skutecznie złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu, przedłożyć oświadczenia o adresach do doręczeń i w formie papierowej oryginały lub urzędowo poświadczone odpisy wszystkich dokumentów załączonych do wniosku.

Podsumowując, KRS sam zastanawiał się, kto w końcu jest Prezesem Lubuszanina i na koniec wezwał do przekazania oryginałów wszystkich brakujących dokumentów, żeby samemu zrozumieć o co chodzi w całej tej sprawie. Mimo to, wewnętrzny chaos, za który odpowiedzialny jest Prezes Lubuszanina (ktokolwiek nim jest) nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej otrzymywać setki tysięcy złotych publicznych pieniędzy.

fot. KS Lubuszanin Drezdenko/FB

Podsumowanie

Trudno już bardziej i lepiej podsumować, to co dzieje się wewnątrz Lubuszanina niż KRS, który wezwał Zarząd do wyjaśnienia kto jest w końcu kim i na podstawie jakich dokumentów. Dziwić powinien fakt, że organizacja pozarządowa, która otrzymuje tak duże środki publiczne – nie licząc już sponsorów – pozwala sobie na taki bałagan prawny wewnątrz. Nikt nie wie, kto i za co odpowiada, zespół ledwo utrzymuje się w lidze, ale najważniejsze, że kasa się zgadza.

Na koniec po prostu warto samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy chaos prawny i organizacyjny przekłada się na pozycję klubu w lidze?
  2. Czy Kierownik referatu nadzorującego sport, jest w stanie zachować obiektywność, transparentność i traktowanie na równych zasadach wszystkich Klubów Sportowych, będąc jednocześnie Prezesem największego z nich?
  3. Czy środki przekazywane na działalność Klubów Sportowych są dziś adekwatnie i sprawiedliwie przyznawane? Być może mniejsze kluby mają większy potencjał, który mogłyby wykorzystać mając większe środki?

Komentarz Adama Wojcieszaka

Zwróciłem się z prośbą do Adama Wojcieszaka o komentarz do sprawy. W krótkiej rozmowie telefonicznej wpierw poprosił o omówienie się na spotkanie, a gdy usłyszał o jaką sprawę chodzi, to zaprzeczył jakoby nie złożył rezygnacji. Natomiast kiedy dowiedział się, że iDrezdenko ma dokumenty składane przez niego osobiście w kwietniu w KRS, rozłączył się…

Pozostajemy otwarci na wyjaśnienia A. Wojcieszaka, ponieważ zależy nam nam na rzetelnym wyjaśnieniu dokumentów, które przez ostatnie pół roku były okazywane w KRS. Mieszkańcy Drezdenka mają prawo domagać się wyjaśnień w sprawie, która dotyczy setek tysięcy publicznych pieniędzy.


Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej niż to, co opisałem odsyłam do KRS i Urzędu Miejskiego w Drezdenku. Wszystkie materiały i dokumenty opisany w artykule są publiczne i stanowią informację publiczną – choć dość skrytą mimo wszystko.

Na dzień publikacji artykułu wiemy, że KS Lubuszanin Drezdenko złożył na początku maja wniosek o zmianę danych do KRS. Jak tylko zostanie rozpatrzony przez sąd, to przeanalizujemy złożone dokumenty i opiszemy dalsze działania klubu na łamach iDrezdenko

To dopiero początek tej sprawy.

1 Komentarz

  1. Ciekawe jak nazwać , przyjęcie do pracy w urzędzie osoby bez kompetencji , w sumie w zamian za przekazanie swoich „głosów „ na innego kandydata w drugiej turze wyborów na burmistrza … czy można śmiało nazwać to „korupcją polityczną??? Czy po prostu to już taki „zwyczaj” i wszyscy są zadowoleni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*