Obalamy mity o biogazowni

Dyskusja o budowie biogazowni dawno wymknęła się ramom kulturalnej wymiany zdań i argumentów, zresztą często mijających się z prawdą. A więc jak wygląda rzeczywistość, nie zabarwiona prywatną krucjatą przeciwko temu projektowi?

Planowana lokalizacja biogazowni.

Czy ruch drogowy wzrośnie na tyle, aby stanowić uciążliwe utrudnienie?

Firma Green Genius szacuje, że zapotrzebowanie drezdeneckiej biogazowni na substraty wynosić będzie od 96 do 155 ton dziennie, co przełoży się na od 4 do 6 transportów dziennie. Czy jest to dużo? To ok. 1 % obecnego ruchu samochodowego w Drezdenku. Ograniczenie decyzją środowiskową stanowi, że inwestor nie może transportować więcej niż 59 860 ton rocznie. Szacując, że biogazownia będzie pracować każdego dnia w roku, firma przetransportuje od 35 040 do 56 575 ton.

Szacowany wpływ inwestycji na natężenie ruchu drogowego.

Czy biogazownia śmierdzi?

Wkład nigdy nie jest składowany dłużej, niż jest to wymagane. Niewykorzystany się po prostu psuje, przez co jest bezużyteczny dla biogazowni. Firma Green Genius zobowiązuje się do tego, że będzie wkład składowała w odpowiednich warunkach, mając na uwadze, aby nie dostał się do gleby. Cząstki zapachowe są ekstrahowane z materiału w fermentatorach, które są szczelne. Sam proces fermentacji powoduje redukcję zapachu o 90-95 %.

Zanieczyszczenia i ekologia.

Biogazownie są źródłami tzw. zielonej energii. Korzystają one z odnawialnych źródeł. Drezdenecka biogazowania korzystać ma z zielonego wkładu – tj. kiszonki kukurydzianej, kiszonki z zielonki oraz innych odpadów produkcji rolnej. Są to rzeczy, które w innym wypadku mogą skończyć na wysypisku. Instalacje w Drezdenku nie będę emitować zanieczyszczeń.

Firma Green Genius planuje produkować w Drezdenku energię elektryczną, nawóz oraz potencjalne ciepło. Budowa biogazowni pomoże w walce z odpadami oraz może doprowadzić do spadku cen za ciepło, w przypadku budowy podziemnego gazociągu między strukturami biogazowni a miastem.

Uważamy to za inwestycję jak najbardziej korzystną, zgodną z drogą, którą podążają obecnie państwa Europy – drogą do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w krajowej produkcji energii.

5 Komentarze

  1. Zupełnie inne dane zawarte są w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. Można się o nią zwrócić do Urzędu Miasta w Drezdenku. Podam jedynie,że zakład będzie w ruchu ciągłym tj.24 godz.na dobę przez 7 dni w tygodniu.Maksymalne zatrudnienie 5 osób. Dobowa dawka substratu ok.82 Mg. Ilość samochodów ciężarowych na dobę -7. Poza substratem roślinnym pomiot kurzy. Dalej zapraszam do lektury. Ciekawa. Łącznie z odległościa od Natury- 370m. Najpierw 100m potem 1200m, teraz 370m, a naprawdę 5m.

    • Zakład będzie pracował 24h na dobę, bo procesy chemiczne nie robią sobie przerwy w pracy. Bakterie nie będą protestować, ze muszą iść w wolna niedziele do pracy.

    • Mapa została stworzona przez firmę Green Genius, została wykorzystana za zgodą firmy. Nas brak skali nie dziwi, jest to mapa poglądowa, nie techniczna. Co ma pokazać, pokazuje.

  2. Dziękujemy inwestorowi za analizę i reklamę swojej biogazowni, ale my jej w Drezdenku nie potrzebujemy. Proponuję aby Pan inwestor wybudował tą bigazownię obok swojego miejsca zamieszkania. Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*