Leśnicy alarmują: “wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach!”

fot. RDLP Szczecin

Z powodów panujących w całej Europie fali upałów i ostrzeżeń meteorologicznych dot. wysokich temperatur w całej Polsce wzrósł poziom zagrożenia pożarowego w lasach.

Jak informują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie:

To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu. Las nie obroni się sam… dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominamy, iż w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

Maciej Lipka – specjalista do spraw ochrony przeciwpożarowej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie

Od początku roku do 19 lipca br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wybuchło 229 pożary, na powierzchni 63,50 ha. Porównując ten okres do końca lipca 2021 roku jest to zdecydowany wzrost liczby pożarów oraz objętej nimi powierzchni.  W zeszłym roku w dniu 23 lipca odnotowano 130 pożarów, na powierzchni 8,09 ha.

Leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*