Krótka historia Radowa

Pochodząca z 1807 roku mapa przedstawiająca okolice Driesen - dzisiejszego Drezdenka.

Kolonia Schönberg powstała na wzgórzach należących do Urzędu Domeny w Driesen w 1763 r. Osiedlono tam 11 rodzin, razem 51 dusz przybyłych z Polski. Posiadali 58 sztuk bydła rogatego.

Nazwa Schönberg pochodzi od jednego z imion Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa – pruskiego urzędnika. Następnie zmieniono nazwę tej wsi z Schönberg na Schöneberg (dokładna data zmiany na Schöneberg nie jest znana).

Franz von Berkenhoff (ur. 1723 r. w Reidenburgu, zm. 1780 r. w Gardzku)

W 1925 r. wieś liczyła 256 mieszkańców. W 1938 r. w Trzeciej Rzeszy nastąpiła reorganizacja terytorialna i administracyjna. Tego właśnie roku nastąpiło włączenie Gemeinden Mühlendorf i Schönebergu do Gemeinde Vordamm. Po włączeniu tych wiosek do Gminy Vordamm zmieniła się także struktura szkolnictwa. Zamknięto tamtejsze dotychczasowe szkoły powszechne, a ponieważ liczba pomieszczeń klasowych w szkole w Vordamm nie była wystarczająca, aby pomieścić wszystkie dzieci – część zajęć szkolnych nadal odbywała się w byłej szkole w Mühlendorf, jednakże tylko dla dzieci pochodzących z Salzkossäthen (Klesno) i dla dzieci z Mühlendorf mieszkających niedaleko szkoły.

Szkoła w Schönebergu (dzisiejsza nazwa to Radowo) ostatecznie została zamknięta na zawsze, a uzyskane pomieszczenia klasowe przekazano organizacji Hitler-Jugend (dosł. “Młodzież Hitlera”) – organizacji młodzieżowej NSDAP (partii nazistowskiej). Następnie pomieszczenia przejęło Deutches Jungvolk. Była to obowiązkowa organizacja w strukturach Hitler-Jugend, która zrzeszała chłopców w wieku 10-14 lat. Członkowie DJ byli uczeni od najmłodszych lat lojalności wobec Adolfa Hitlera oraz przykładania wagi do tematów związanych z siłą fizyczną, witalnością, odwagą oraz militaryzmem. Po ukończeniu 14 lat chłopcy automatycznie stawali się członkami Hitler-Jugend.

W pomieszczeniu wygospodarowanym w szkole w Mühlendorf powstał Bund Deutsche Mändel (pol. – “Związek Niemieckich Dziewcząt”). Do organizacji należały dziewczęta w wieku 13-17 lat. Głównym zadaniem tego związku było fizyczne i duchowe wychowywanie dziewcząt w duchu nazistowskim. Dewizą przewodnią BDM było “Bądź prawdziwą, bądź przejrzystą, bądź niemiecką.”


Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki “Dawne Drezdenko“, którą planujemy rozwijać jako internetową galerię archiwalnych zdjęć i widokówek Drezdenka oraz okolic. Właśnie pojawiły się tam nowe pozycje!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*