Przyjrzyjmy się planom budżetowym Drezdenka na 2020 rok

Budżet

Gminy powinny być transparentne w planowaniu swojego budżetu, tym samym wzbudzając zainteresowanie mieszkańców i przeciwdziałając ich wykluczeniu ze spraw lokalnych. Wyjątkiem nie jest nasza gmina, która przedstawia plany budżetowe na 2020 rok. 

Budżet 2020 – dochody

Dochody Gminy Drezdenko wyniosą w tym roku około 96,4 mln złotych. Kwota ta, powiększona o przychody, wynosić będzie 98,9 mln złotych. Dochody gminy dzieli się na dwie kategorie:

  • Środki, które muszą być wykorzystane na konkretne działania w ramach ustaw –  w skład tych pieniędzy wchodzą dotacje z budżetu państwa, które muszą zostać przeznaczone na świadczenia 500+, ośrodki wsparcia, zasiłki, usługi opiekuńcze, dożywianie, subwencje oświatowe i obligacje. Drezdenko w ramach tej kategorii środków dysponuje kwotą w wysokości 53,4 mln złotych, co stanowi 54% wszystkich dochodów gminy w roku 2020. 
  • Środki, którymi gmina może dysponować, pochodzące z podatków PIT i CIT oraz opłat lokalnych. W świetle prawa, gmina zawłaszcza sobie 39,94% udziału z podatku PIT oraz 6,71% z podatku CIT. W przypadku Gminy Drezdenko, sumaryczne udziały z podatków wynoszą 14,5 mln złotych. Ponadto, gmina czerpie środki z Funduszu Sołeckiego (0,6 mln zł), Drezdeneckiego Budżetu Obywatelskiego (0,6 mln zł), a także z obligacji. Gmina w ramach tej kategorii musi także dopłacać do wydatków, które nie są wystarczająco pokrywane dotacjami z budżetu państwa. W tym przypadku warto podkreślić, że gmina dopłaca między innymi, do oświaty ze swojego budżetu dodatkowe 13 mln zł. 

Budżet 2020 – wydatki

Wydatki gminy to ekwiwalent dochodów, czyli 98,9 mln złotych. Na inwestycje gmina planuje przeznaczyć 7 milionów złotych. Najważniejsze plany inwestycyjne gminy to m.in. dokończenie budowy żłobka (2,6 mln zł), przebudowa Al. Piastów (5,7 mln zł + 2,4 mln dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych), budowa boiska wielofunkcyjnego z zadaszeniem przy SP w Niegosławiu (0,9 mln zł) oraz Przebudowa kuchni w Szkole podstawowej nr 3 (219 000 zł). Ponadto, władze planują budowę monitoringu w Drezdenku i chodnik w Starych Bielicach.

Nie zapomnijmy też o Budżecie Obywatelskim. W wyniku głosowania i weryfikacji projektów zdecydowano się na wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Stara Noteć.  Wzniesione zostanie boisko sportowe do piłki nożnej w miejscowości Karwin, a rewitalizacji zostaną poddane skarpy na terenie sportowo-rekreacyjnym w Lubiatowie. Władze zaakceptowały także renowację świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz budowę placu treningowego do workoutu w Gościmiu.

Oto najważniejsze informacje z planu budżetowego Drezdenka na rok 2020. Jest to zaledwie garstka informacji, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi danymi na stronie urzędu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*