Browar w Vordamm

Vordamm miał swój browar. Był to wiejski browar średniej wielkości. “Brauereiverzeichnis Polen” Manfreda Friedricha podaje datę założenia browaru C. Boetzela w Driesen jako rok 1867. Prawdopodobnie autor tego katalogu nie słyszał o takiej miejscowości jak Vordamm. Carl Wilhelm Boetzel to mieszkaniec Vordamm oraz właściciel palarni wapna “Kalkbrenerei Vordamm, Friedeberg/Nm” w 1862 r.

W 1867 r. Carl Boetzel przerzucił się z produkcji palonego wapna na produkcję piwa pod nazwą “Vereinsbrauerei C. Boetzel, Vordamm” (istnieje porcelanka z nazwiskiem Boetzel, Vordamm – to jest logiczne, że browar istniał w Vordamm, a nie w Driesen). W 1886 r. właścicielem browaru zostaje syn Carla, Hermann, urodzony w 1841 r. W 1868 r. zawarł związek małżeński z Augustą Berthą Büttner (ur. 1847 r.). Ich dzieci: Carl (ur. 1869 r.), Walter i Georg (ur. 1871 r.), Gerhard (ur. 1875 r.) oraz Marie (ur. 1877 r.). Dane o rodzinie pochodzą z “Familiendatenbank Kreis Friedeberg/Neumark”.

W 1890 r. umiera założyciel browaru Carl Wilhelm Boetzel. Źródła pisane nie informują, w którym roku Emil Verch ożenił się z siostrą Hermanna Boetzela – Berthą, ponieważ następuje zmiana nazwy browaru na “Vereinsbrauerei Boetzel & Verch, Vordamm” i pod taką nazwą browar zakończył działalność w 1920 r.

Jak podaje Dziennik Urzędowy (“Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Potsdam und der Stadt Berlin” z dnia 26 maja 1905 r.) Emil Verch i naczelnik urzędu Vordamm (“Amtsvorsteher in Vordamm”) zostali wybrani do rady dyrektorów branderburskiego pożarowego towarzystwa ubezpieczeniowego w Berlinie (“Berlin, den 26 Mai 1905. Der Landesdirektor der Provinz, Branderburg”). W 1915 r. Emil Verch – właściciel browaru – pełnił jeszcze funkcję naczelnika urzędu w Vordamm (Rolf Jehke – “Zmiany terytorialne w Niemczech i na obszarach pod administracją niemiecką 1874 – 1945”)

E. Verch zmarł w 1924 r. (według akt testamentowych Sądu Obwodowego w Driesen). Według książki adresowej z 1924 r. właściciel browaru Hermann Boetzel mieszkał przy Friedeberger Strasse. Obecnie ta ulica nie istnieje, w latach 60. została włączona do terenu byłej papierni. Browar znajdował się pod tym samym adresem. Hermann Boetzel, już jako renier (osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, odsetek od papierów wartościowych, lub wkładów bankowych), zmarł w 1931 r.


Naszym celem podstawowym jest gwarantować Wam – mieszkańcom Drezdenka i okolic – najświeższe informacje w czystej postaci. Nigdy nie sięgniemy po serwisy reklamowe pokroju AdSesnse, ponieważ sprzeciwiamy się nachalnym reklamom i za punkt honoru stawiamy sobie przejrzystość oraz estetykę. Nikt z redakcji nie pobiera honorarium. Światowa pandemia COVID-19 znacznie pokrzyżowała naszą strategię. Troszcząc się o lokalnych przedsiębiorców – wstrzymaliśmy proces pozyskiwania reklamodawców. Rozwój i utrzymanie serwisu kosztuje, więc uruchomiliśmy możliwość wpłacania darowizn o dowolnej kwocie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*