Zmiana nazwy i nowy pomnik na Placu Wileńskim

W internecie pojawiło się pismo dotyczące zmiany nazwy Placu Wileńskiego i propozycja postawienia tam nowego pomnika.

Pismo zostało upublicznione przez jednego z radnych. Dotyczy zmiany nazwy Placu Wileńskiego na Plac Zbawiciela. Wnioskujący mieszkańcy uważają, że w 2016 roku będziemy obchodzić 1050 – lecie chrześcijaństwa w naszym kraju, a przywrócenie starej nazwy funkcjonującej do lat 50-tych XX w. nada obchodom uroczysty wydźwięk.

Wnioskujący proszą o przywrócenie pierwotnej nazwy jaką jest Plac Zbawiciela i ujęcie tej zmiany w planach budżetowych na rok 2016 i 2017. W proponowanej zmianie znajduje się też koncepcja postawienia postumentu, a na nim figury Chrystusa.

Radni jednogłośnie na wniosek p. Krzysztofa Jaśków, przegłosowali wniosek formalny o poddaniu projektu pod konsultacje społeczne.

Mateusz Grzymałowski

5 Komentarze

  1. tutaj jezusa jakiegoś na drugim rynku lecha mlaskatego a urząd miasta przenieście na plac kościelny a burmistrzem zróbcie proboszcza a na wjeździe do miasta z każdej strony pod tablicą Drezdenko napis ( miasto wyznaniowe nawiedzone)

  2. popieram pana ja też już mam dosyć tego sztucznego włażenia kościołowi w tyłek . wiele lat mieszkałam na tej ulicy i jako Drezdenianka nie życzyła bym sobie aby mieszkać w klasztorze po śrobku pomnik a po bokach menele i pijaki. Najpierw tym problemem powinni się zająć a nie pieniądze w błoto wyrzucać , parkingi by porobili a nie kościołowi się podlizują.

  3. Jestem zawiedziona. Naprawdę panowie nie wiecie, na co wydawać pieniądze? Można by je spożytkować chociażby na odnowę ulic i chodników niż przeznaczać na budowę pomnika, którego obecność w Drezdenku nic nie zmieni. Rozumiem chęć zorganizowania uroczystych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski – w niczym mi to nie przeszkadza, bo jakby nie patrzeć jest to część naszej historii. Jednak przeznaczanie pieniędzy na budowę nowego pomnika jest moim zdaniem nieracjonalne. Jak już wspomniałam – fundusze można przeznaczyć na inne cele, co mogłoby przyczynić się do poprawy standardu życia mieszkańców Drezdenka bądź też do wzrostu atrakcyjności turystycznej naszego miasta (zburzenie dotychczasowego pomnika i postawienie w jego miejscu nowego niczego nie zmienia – dla przeciętnego mieszkańca/turysty to pomnik jak pomnik, a tylko traci się pieniądze). Ponadto obecny pomnik nawiązuje do historii naszego miasta (postawiony został co prawda w czasach komunizmu, ale jednak), a pomnik Chrystusa nie różniłby się niczym od setek podobnych pomników w Polsce i nie widzę powodu, dla którego miałby on zastąpić obecny. Jeśli ktoś taki powód widzi, zapraszam do dyskusji. Oczywiście są względy historyczne, wspomniane we wniosku, jednakże dla przeciętnego mieszkańca, a tym bardziej turysty, nie są one w szczególny sposób widoczne. Obecny pomnik natomiast jednoznacznie nawiązuje do historii miasta. Na koniec – wydaje mi się, że postawienie chrześcijańskiego pomnika na miejscu świeckiego mogłoby się spotkać z niezadowoleniem części mieszkańców, nie wszyscy są katolikami. Widać to chociażby na przykładzie powyższych komentarzy. Sama propozycja zmiany pomnika może przyczynić się jedynie do powstania konfliktów – myślę, że warto by się zająć sprawami dla miasta istotniejszymi. Zamiast bawić się w przemianowywanie placów można zrobić dla miasta coś naprawdę pożytecznego – apeluję o przeorganizowanie priorytetów.

  4. Chyba rzeczywiście Pan Bóg niektórych opuścił. Czy już naprawdę nie ma ludzi z mądrymi pomysłami na życie w naszym mieście. Zachciewa się zmian , ale tylko na tabliczkach i w dowodach. Wiecie, ile to kosztuje, jakie będą problemy z dokumentami, kto za to zapłaci,że przysłowiowy Kowalski będzie musiał zmienić wszystkie swoje dokumenty.Co w wizerunku miasta zmieni nazwa placu i pomnik Chrystusa. Poza tym, że teraz pijaczkowie będą wieczorami sikać pod innym pomnikiem, a słownictwo rodem z melin i patologii będzie się obijać o boczki Chrystusa. Zbudujmy może większy ten pomnik wtedy do nas będą przyjeżdżać podziwiając naszą głupotę Faktycznie plac Zbawiciela z chmurą smrodu i spalin, na ławkach pijane towarzystwo wyrażające się niecenzuralnie, a nad tym wszystkim Chrystus z rozłożonymi ramionami. Świetna perspektywa plus jeszcze kupa wyrzuconego w błoto szmalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*