Zły stan drogi wojewódzkiej nr 160

Droga wojewódzka nr 160 w na odcinku Drezdenko-Międzychód jest w opłakanym stanie o czym od wielu lat mogą przekonać się przejeżdżający nią kierowcy.

Jadąc pierwszy raz od 2 lat drogą za Drezdenkiem w stronę Międzychodu doznałem prawdziwego szoku, że takie dziury są możliwe w Polsce w tych czasach. Dziura na dziurze, wyrwa na wyrwie, głębokie, płytkie, jak drogi na Uralu dolnym, przeznaczone pod przeładowane rakietami dalekiego zasięgu rosyjskie Kamazy z lat 70tych. O mało nie urwałem zawieszenia, momentami chciałem wziąć samochód na plecy i wykonać maraton przeskakując te dziury. Samochody zjeżdżają do środkowego pasa próbując ominąć tą katastrofę, o mało się nie ocierając, gdy dochodzi do mijania dwóch pojazdów, o rowerzystach i ewentualnych pieszych boję się pomyśleć – komentuje Krystian, przedsiębiorca z Dobiegniewa.

Stan drogi jest katastrofalny i jazda nią stwarza ogromne niebezpieczeństwo nie tylko uszkodzenia auta, ale i jak już mogliśmy się przekonać kilka lat temu także i życia. O stanie drogi mieszkańcy masowo wypowiedzieli się na portalu Facebook o czym można przeczytać TUTAJ.

O remont drogi nr 160 staramy się już od kilku lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze niemożność jej wykonania za każdym razem argumentował brakiem środków w budżecie. Niejednokrotnie udowadniano nam, że stan dróg w północnej części województwa jest w lepszym stanie niż na południu. Na szczęście udało się wywalczyć środki na remont odcinka w tym roku budżetowym – mówi burmistrz Maciej Pietruszak.

Naczelnik Wydziału Komunikacji ZDW w Zielonej Górze, Pan Krzysztof Kocik informuje nas, że dokumentacja projektowa na wykonanie drogi została zlecona we wrześniu 2015r. i obejmuje rozbudowę na odcinku od Drezdenka do Sowiej Góry. Z uwagi na konieczność uzyskania decyzji ZRID ( WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA REALIZACJĘ INWESTYCJI DROGOWEJ) termin uzyskania tej decyzji wyznaczono na I półrocze 2017r. W trakcie przygotowywania dokumentacji w zakresie projektu budowlanego zaszła konieczność uzyskania odstępstwa od warunków technicznych, co jest procedurą długotrwałą,  jednakże uzyskanie decyzji ZRID nadal planowane jest na I półrocze 2017r. Równolegle do uzyskiwanych decyzji administracyjnych ZDW przygotowuje wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Programu RPO Lubuskie 2020.  Planowane rozpoczęcie robót przypada na II półrocze 2017r.  Dokładny zakres zadania zostanie określony po uzyskaniu dofinansowania.

Plan postępowań o udzielenie zamówień na 2017 rok.

Fragment planu inwestycji drogowych w ramach RPO – Lubuskie 2020.

Mateusz Grzymałowski

Foto: Waldemar Kaleta

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*