Wniosek Rady Miejskiej w Drezdenku do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gorzowie Wlkp.

Dnia 21 marca 2017 roku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Drezdenku zwołana na wniosek grupy radnych, dotycząca skargi do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gorzowie Wlkp. w sprawie kontroli stanu technicznego dróg wojewódzkich na terenie Gminy Drezdenko.

Radny Sebastian Dukaczewski zwrócił uwagę, że sam wniosek był tylko wzorem do dyskusji. W trakcie sesji do listy dróg na których stwierdzono zaniedbania dopisano kolejne. W  związku z czym wniosek dotyczyć będzie stanu większości dróg wojewódzkich znajdujących się na terenie gminy Drezdenko w tym:

  • Droga nr 160: na odcinku Grotów – Drezdenko (rondo Solidarności)
  • Droga nr 160: na odcinku Marszałkowska – Al. Piastów włącznie
  • Droga nr 160: Nowe Drezdenko – Klesno
  • Droga nr 156: Klesno – Stare Kurowo (do granicy Gminy)
  • Droga nr 164: Zagórze – Drezdenko
  • Droga nr 174: Drezdenko – Stare Bielice (do granicy województwa)
  • Droga nr 176: Niegołsaw – Karwin
  • Droga nr 181: Drezdenko (Pierwszej Brygady) – Niegosław (do granicy województwa)
  • Droga nr 158: Drezdenko (rondo J. Kilińskiego) – Osów oraz na odcinku skrzyzowanie drogi nr 158 i 157 – Goszczanowo
  • Droga nr 170: Od drogi 174 w kierunku Drawin

Należy nadmienić, że drogi wojewódzkie w gminie Drezdenko stanowią aż 9% wszystkich dróg tego typu. Oprócz tego ilość dróg w całym powiecie strzelecko-drezdeneckim to aż blisko 13 %.

Radni w trakcie sesji zwrócili uwagę na ogromne zaniedbania wszystkich dróg znajdujących się w północnej części województwa lubuskiego. Nie mogąc zrozumieć jak w jaki sposób Zarząd Dróg Wojewódzkich mógł dopuścić do tak ogromnych zaniedbań, powodujących zagrożenie zdrowia i życia osób z nich korzystających.

Podczas sesji Radny Andrzej Libera oraz Sebastian Dukaczewski zwrócili uwagę na fakt, że województwo chce przeznaczyć na bieżące remonty dróg tylko 4 mln złotych, natomiast tylko w ciągu kilku lat przeznaczyło dziesiątki milionów złotych na „wielkomocarstwowe ambicje”  związane z budową i utrzymaniem infrastruktury, jednego z najgorszych lotnisk w Polsce jakim jest lotnisko w Babimoście. Radny powiatowy Andrzej Libera zwraca uwagę na to, że województwo lubuskie do samych tylko biletów lotniczych dokłada aż 11 mln złotych rocznie (lotnisko w roku 2016 obsłużyło niecałe 2.100 pasażerów, dla porównania Ławica w poznaniu obsłużyła aż 323.000). Sama rozbudowa lotniska i dalsze inwestowanie w jego infrastrukturę wg radnego powinna zostać zbadane przez prokuraturę pod kątem marnowania środków publicznych.

Burmistrz Maciej Pietruszak zdementował też fałszywe informacje jakoby to z winy gminy Drezdenko nie wykonano w tym roku przebudowy drogi nr 181 w Niegosławiu z powodu budowy kanalizacji na jej obszarze. Okazało się, że ZDW w Zielonej Górze dostało informacje o tym, że Gmina Drezdenko nie planuje w najbliższych latach rozbudowy kanalizacji w tej miejscowości, a wręcz jest zainteresowana współfinansowaniem naprawy tej drogi pod kątem m.in. regulacji studzienek. Mimo tego ZDW w Zielonej Górze mimo zapewnień co do naprawy tej drogi nagle wycofało się z realizacji tej inwestycji.

A jak wygląda jazda naszymi drogami? Zapraszam do oglądania:

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*