W Drezdenku przy placu Wileńskim powstaną toalety miejskie.

Elewacja frontowa

Parterowy budynek znajdujący się przy placu Wileńskim doczeka się remontu (dawna poczekalnia PKS i pomieszczenie po zamkniętym wiele lat temu sklepie). W planie jest stworzenie jednego pomieszczenia administracyjnego oraz toalet miejskich. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Usługi Budowlano – Wykończeniowe Prywerek Roman z Wielenia, wartość oferty wynosi 131.986,75 zł. Remont nie obejmuje funkcjonującego sklepu spożywczego.

Projekt zakłada przebudowę pomieszczeń i dostosowanie ich do potrzeb ustępów miejskich dla kobiet mężczyzn i osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenia administracyjnego. Dodatkowo budynek zostanie ocieplony, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. W skład prac ma wejść dodatkowo rozebranie istniejących ścianek działowych, posadzek, okien i drzwi wejściowych, wykonanie tynków i okładzin ściennych, wyszpachlowanie ścian tynkowanych i sufitów, malowanie pomieszczeń. Oprócz tego ostanie wymieniona instalacja wodno-kanalizacyjna oraz instalacja grzewcza. Projektowane zatrudnienia w pomieszczeniu administracyjnym ma wynieść do 4 osób.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jednak czy inwestycja w obiekt, który większości kojarzy się z czymś brzydkim nie pasującym do otoczenia remontowanego placu ma sens? Jak wiemy istniała możliwość sprzedaży działki i wkomponowania w nią budynku, który uzupełniałby pustkę a przede wszystkim nie szpecił otoczenia. Inwestycja jednak nie doszła do skutku ze względu na opór władz o czym pisaliśmy tutaj.

Nowe toalety zaprojektowane zostaną w tradycyjny sposób, co zapewne przyczyni się do ich stopniowego niszczenia przez wandali i zachęci lokalnych miłośników mocnych trunków do przeniesienia się na teren nowego placu Wileńskiego.

Na świecie oraz w Polsce istnieje szereg rozwiązań alternatywnych zajmujących mniej miejsca i przede wszystkim nie szpecących otoczenia. Mowa o wolnostojących, samoobsługowych jednokabinowych szaletach. Tego typu obiekty różnią się oczywiście wyglądem zewnętrznym, ale prawdziwy sukces tych miejsc jest związany z ich uniwersalnością.
Producenci toalet samoobsługowych wciąż dopracowują ich strukturę, kolorystykę, zużycie energii. Obiekty te są najczęściej wykonane z trwałych odlewów, stali czy płyt kamiennych, które tworzą bardzo mocną bryłę, wytrzymałą m.in. na wszelkie akty wandalizmu. Toalety samoobsługowe są bardzo dobrze wyposażone. Znajdziemy tu m.in. automatyczne drzwi wejściowe, które wyświetlają stan toalety, sensory ruchu bezpieczeństwa, czujniki temperatury, ogrzewanie podłogowe, automatyczne wentylatory wraz z odświeżaczami powietrza. Opłaty w tego typu szaletach są pobierane za pomocą specjalnego wrzutnika monet lub czytnika kart magnetycznych/zbliżeniowych. Mogą to być również miejsca bezpłatne, ale to wszystko zależy od zamawiającego. Koszt takich toalet to wydatek w granicach 150.000 zł.

Mateusz Grzymałowski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*