W Drezdenku powstanie zakład przetwórstwa surowców?

Działka nr 167 w Starych Bielicach

Firmy PPHU Ral Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu planuje na terenie działki numer 167 w miejscowości Stare Bielice, przedsięwzięcie polegające na budowie instalacji do odzysku surowców i energii technologią plazmową PRRS (Plasma Resource Recovery System).

Na wniosek Burmistrza została podjęta Uchwała Nr XXIII/245/2016 Rady Miejskiej w Drezdenku z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Stare Bielice na działce numer 167. Jak informuje nas Urząd Miasta, w tej chwili prace planistyczne są na etapie opiniowania i uzgodnień a sam fakt uchwalenia planu nie przesądza jeszcze o konkretnej inwestycji tylko daje możliwości jej realizacji.

Niestety nie znamy szczegółów i technologii jakie stosować chce w swoim obiekcie firma Ral mimo, że wystąpiliśmy o informację publiczną zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Zapewne szczegóły poznamy dopiero przy wystąpieniu przez konkretnego inwestora o pozwolenie na budowę. Jednakże do dnia dzisiejszego nie złożono wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, oraz o ustalenie warunków zabudowy, które są podstawą do starania się o takie pozwolenie. Jeżeli takie wnioski się pojawią Burmistrz będzie organizował spotkanie Rady Miejskiej i mieszkańców z zainteresowanym inwestorem.

Cały czas zekamy na informacje od firmy dotyczące klasyfikacji przedsięwzięcia wg. Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 9 listopada 2010 roku, Dz. ust. 2017 poz. 71, przedstawienie listy referencyjnej dotyczącą technologii, oraz  projektowanego systemu oczyszczania powietrza i skuteczności urządzeń. Informacje takie są podstawą do określenia wpływu instalacji na środowisko naturalne.

Mateusz Grzymałowski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

10 Komentarze

 1. Ale musicie mieć nasrane w głowach, jest to prywatna działka i spekulować na ten temat możecie w waszych głowach popapraane urzędasy, zapyajcie się właściciela✌️

  • Gdzie tu spekulacje? Są informacje uzyskane od urzędników z Urzędu Miasta i od firmy. Jakby ktoś spekulowal to byłaby mowa o śmierdzacej inwestycji. Sugeruje przeczytać artykuł.

  • chyba ty masz…wlasciciel za odpowiednia kase sprzeda a ty bedziesz kolo tego syfu mieszkac i jezdzic starym oplem do roboty kiedy to byly wlasciciel gruntu bedzie suszyl dupe na seszelach hehhehe

 2. a czy wiecie że ta firma to nic więcej jak składowanie odpadów i jak nie chcemy mieć pełno robactwa much itd. .. to trzeba to zablokować tą firmę pogoniono już z pod Zbąszynka oraz Kłodawy,do Krzyża też ich nie wpuścili bo wiedzą czym to grozi a po drugie ta działka to jest objęta ochroną natura 2000 warto to zweryfikować i opisać więcej na DBC

 3. Z tego co wiem ta okolica jest jednym wielkim dzikim śmietniskiem. Zakład pracy nawet „śmiedzący” się przyda bo gmina biedna ,bezrobocie .Przy działce linia wysokiego napięcia ,droga asfaltowa i linia kolejowa wiec podstawy są dla takiej inwestycji. Natura 2000 ….hmmmm to dla pasjonatów umiących korzystać z funduszy unijnych dla szaraka to duży problem. Zobaczcie w jakim stanie jest droga Drezdenko Stare Bielice gorszej w Polsce chyba nie ma , może to się zmieni jak powstanie coś takiego !

  • Gmina Drezdenko jest najbogatsza ze wszystkich okolicznych. Bezrobocie? Znajdź pracownika. Faktem jest, że zakład przetwórstwa by się przydał. Technologia jaka ma być zastosowana jest ok, problemem jest składowanie odpadów do przetworzenia oraz odpadów poprodukcyjnych. Jest to najistotniejsza według mnie kwestia do wyjaśnienia.

 4. Najbogatsza gmina wśród biednych … ,a jak się składuje śmieci na wysypisku komunalnym? Na kupce 🙂 ugniata się ugniata przez lata aż miejsca zabraknie (rekultywacja itp…),a wtedy szuka się nowego miejsca gdzie będzie śmierdzieć :), w tym przypadku jest szansa ze śmieci będzie tyle samo bo będą ciągle spalane .Zostaje kwestia popiołów ale tych jest mniej i są mniej uciążliwe .Śmieci ,odpadki jakiekolwiek będą i będzie ich więcej im wygodniej będziemy chcieli żyć .To jest koszt postępu i rozwoju cywilizacji ,wole osobiście nowoczesną spalarnie na uboczu niż duże wysypisko otwarte .
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*