Ulica Polna

Mieszkańcy ulicy Polnej już od wielu lat czekają na poprawę stanu nawierzchni swojej drogi. W związku ze jej złym stanem technicznym,  postanowili wspólnie zwrócić się do władz miasta z prośbą o podjęcie niezwłocznych działań remontowych i doprowadzenie drogi do odpowiedniego stanu technicznego.

Droga była równana kilka razy. Za każdym razem po interwencji mieszkańców – mówi Roman mieszkaniec ulicy Polnej

Dla mieszkańców równanie to za mało, ponieważ ulica nie jest w żaden sposób utwardzona, nie posiada żadnego systemu odprowadzenia wód deszczowych. Skutkuje to tym że jest ona pełna dziur, kolein i błota. Przejazd drogą wymaga nadzwyczajnej ostrożności i naraża pojazdy na uszkodzenia zawieszenia, podwozia i karoserii nawet przy minimalnej prędkości. Zwracają uwagę na to, że stan drogi pogorszyła instalacja oświetlenia po której pozostawione zostały dziury i zagłębienia biegnące w poprzek drogi w wielu miejscach.

Szczególnie krytyczny stan nawierzchni ma miejsce podczas intensywnych opadów oraz zimą. W takich okresach nie jest możliwe dojście do niektórych posesji, a cześć drogi po prostu spływa z wodą na tereny położone poniżej co pogłębia problem. W okresie opadów śliskie i grząskie błoto a w okresie zimowym koleiny oraz zamarznięta pełna dziur powierzchnia zagraża upadkiem.

Miasto informuje, że cała ulica o długości ok 900 m, jest uzbrojona w sieć wodociągową i gazociąg, a ze względu na brak kanalizacji sanitarnej i deszczowej, byłoby nieuzasadnione ekonomicznie i nieefektywne jej utwardzenie, ponieważ stałoby się przeszkodą w budowie kanalizacji w przyszłości.

Władze proponują ułożenie dwóch pasów z płyt drogowych, które powinny poprawić komfort w przemieszczaniu się oraz spowodowałyby, że nie będzie gromadzić się woda opadowa. Jednak w budżecie na 2018 rok nie zaplanowano środków na ten cel.

Miasto powiadomiło mieszkańców, że jeżeli pojawią się oszczędności poprzetargowe, zostanie opracowana dokumentacja, która pozwoli na szybszą realizacje zadania w przyszłości. Dostali także zapewnienie, że w tym roku nawierzchnia drogi zostanie wyrównana a ubytki uzupełnione w ramach bieżącego utrzymania dróg, przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Mimo próśb o zapewnienie planów realizacji inwestycji, władze miasta poinformowały mieszkańców, że wniosek przez nich złożony (prośba o utwardzenie nawierzchni oraz budowę kanalizacji sanitarnej i burzowej) zostanie potraktowany jako wniosek do budżetu na rok 2019, co nie jest równoznaczne z tym, ze zostanie zrealizowany.

Mateusz Grzymałowski

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*