Szpital w Drezdenku ma już sprzęt od WOŚP

Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w 1993 roku i z dzisiejszej perspektywy tamten pierwszy finał wydaje nam się niewielkim koncertem. Nie wszystko się jednak zmieniło. Nadal jest rock’n’rollowo, nadal na ulicach możemy spotkać wolontariuszy z puszkami, na których widnieje czerwone serduszko. Najważniejsze jest również to, że Orkiestra wciąż ratuje życie i zdrowie pacjentów szpitali w całej Polsce.  W tym roku w sumie aż 218 oddziałów szpitalnych  w  kraju otrzyma  wsparcie pozyskane ze środków zebranych podczas ostatniego 25 Finału.

 Pieniądze wrzucone do puszki powróciły do mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego.Nie minęły jeszcze dwa miesiące od Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a do Szpitala Powiatowego w Drezdenku trafił pierwszy sprzęt z czerwonym sercem  od fundacji Jurka Owsiaka. Nowy nabytek wyposażył szpitalny Oddział Dziecięcy.  Jak obliczają pracownicy medyczni placówki, otrzymany dar kosztuje w granicach kilkunastu tysięcy złotych.  Dzięki Fundacji Jurka Owsiaka szpital otrzymał elektrokardiograf typ Cardiovit FT-1,który umożliwi lepszą diagnostykę małych pacjentów  na Pediatrii. Pod opieką tego Oddziału pozostają dzieci z całego powiatu strzelecko-drezdeneckiego.Lekarze z powiatowej lecznicy mają wiedzę i umiejętności, jednak nie mogą być skuteczni bez specjalistycznego sprzętu. Cała aparatura medyczna kupowana przez Fundację WOŚP jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Urządzenie medyczne przekazywane są szpitalom w darze. Każdy szpital ma ogromne potrzeby, a sporą ich część udaje się zrealizować dzięki pomocy mieszkańców i wolontariuszy, zbierających pieniądze podczas  finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W gminie Drezdenko WOŚP zagrała na 4 scenach, w tym jednej sportowej. Wraz z Owsiakiem, podczas Finału grała młodzież, dzieci, oraz starsi mieszkańcy.Sztab drezdeneckiej Orkiestry jak co roku  znajdował się w Bibliotece Publicznej im.ks. J. Tischnera w samym centrum miasta. Na ulicach pojawiło się 73 wolontariuszy, którzy przeprowadzili kwestę uliczną oraz cykliści, którzy dotarli z puszkami w zakamarki gminy. Podczas 25 Finału dzięki hojności darczyńców Drezdenko uzbierało kwotę 46.410,00 zł. + 40,05 € +2 USD + 80 Forint.Tym samym mieszkańcy dorzucili swoją cegiełkę do olbrzymiej kwoty, jaką udało się zebrać 15 stycznia.

 Pomoc WOŚP najbardziej doceniają mniejsze szpitale, taki jak nasz  w Drezdenku, które maja skromniejsze możliwości otrzymania dofinansowania na  zakup sprzętu z innych źródeł. Wyposażenie i aparatura, które posiadamy, są cały czas intensywnie eksploatowane. Jakość sprzetu medycznego, przekazywanego od lat przez WOŚP dla Szpitala w Drezdenku jest na bardzo wysokim poziomie.Dziękujemy Fundacji Jurka Owsiaka oraz wszystkim osobom za zaangażowanie w zbiórkę – mówi prezes Szpitala Powiatowego w Drezdenku Wanda Szumna.

To dzięki Fundacji  Owsiaków szpitale powiatowe, w tym ten w Drezdenku otrzymały aparaturę do ratowania życia i zdrowia seniorów oraz dzieci.Sprzęt jednak to nie wszystko, co Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy robi dla ratowania życia i zdrowia dzieci. Neonatolodzy i pediatrzy doceniają nie tylko aparaturę z naklejonym charakterystycznym czerwonym sercem, a również programy realizowane przez Jerzego Owsiaka i jego ludzi. Wśród nich ważny jest ten realizowany od kilkunastu lat w drezdeneckim szpitalu –  przesiewowego badania słuchu u noworodków. To są programy kontynuowane przez długie  lata i to podziwiamy w działalności Orkiestry .Dzięki Fubdacji WOŚP  każde dziecko, które przychodzi na świat w Szpitalu w Drezdenku jeszcze przed opuszczeniem placówki, ma zbadany słuch.

Katarzyna Jenek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*