Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Mam pytanie do „WŁADZ” miasta i Pana Burmistrza Drezdenka. Dlaczego w tak ważnym dniu jakim jest 15.08.2015 nie wywieszono w Drezdenku ani jednej flagi Państwowej ? 15 sierpnia 1920 – Bitwa warszawska – Cud nad Wisłą decydująca bitwa wojny Polsko – bolszewickiej, jedna z najważniejszych w historii świata. Jest to też Święto Wojska Polskiego i kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Święto w którym powinniśmy jako naród obchodzić szczególnie, bo dzięki tej dacie nasi przodkowie obronili przelewając krew właśnie powstałą z kolan po 123 latach nieobecności na mapach świata Rzeczpospolitą Polskę. Czy naszej władzy nie obchodzą święta Państwowe najwyższej rangi ? Flaga Państwowa powinna powiewać cały rok na gmachach Urzędów Państwowych, szkołach w tym również Urzędzie w Drezdenku aby podkreślać Polskość. Chciałbym bardzo poznać powód dla którego flagi w Drezdenko w owe święto nie wywieszono chociaż wszelkie tłumaczenia czy wyjaśnienia stają się tu być zupełnie nieuzasadnione. Jestem tą sytuacją zbulwersowany.

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego – święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku.

Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Jednak ten czyn zbrojny był jednym z wielu epizodów na szlaku bojowym żołnierzy polskich w latach II wojny światowej. Dla wielu Polaków nie był on akceptowany ze względów moralnych i politycznych. W środowiskach wojskowych i w kręgach kombatanckich, w tym również na forum Sejmu, wskazywano na potrzebę ustanowienia Dnia Wojska Polskiego w terminie akceptowanym przez Siły Zbrojne i cały naród. W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, łac. Assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Marii Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele katolickim i innych Kościołach w unii z Rzymem. Według teologii katolickiej Jezus Chrystus własną mocą wstąpił do nieba, Najświętsza Maryja Panna mocą Bożą została wzięta do nieba.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

W Kościele katolickim w Polsce uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) jest dniem wolnym od pracy. Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy).

W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu, które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Rafał Szrama

3 Komentarze

    • Witam Pana/ Panią. Czy pytanie skierowane do Burmistrza dotyczące Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w którym to zupełnie zbagatelizowano znaczenie wydarzeń historycznych jest czepianiem się ? Wywieszenie flag Państwowych nie jest chyba niczym skomplikowanym a znaczenie ich w takim dniu jest ogromne. Co do samego węgla proszę być o to spokojnym ponieważ wszystko jest pod kontrolą osób kompetentnych. „Wagę popraw”…….. chciałbym zauważyć iż Skład Opału KAZPOL jako jeden z nielicznych w regionie używa wag cyfrowych z elektronicznym systemem kontroli wagi dzięki którym na podstawie podania numeru klienta można w każdej chwili sprawdzić jaka była tara samochodu czy z jaką wagą opuszczał samochód wagę. Żądana kwota kg wbijana jest w system na podstawie której drukowany jest dokument dostawy wraz z dokumentem wagowym dopiero po osiągnięciu żądanej wagi. Dokładność wagi jest +/- 2 kg. Wiedziałby/wiedziałaby Pan/ Pani gdyby był/była klientem Składu Opału KAZPOL. Proszę o podanie numeru klienta na podstawie którego sprawdzimy kiedy, jaki asortyment i jaka ilość została zakupiona. Bardzo słaby atak osoby niemającej pojęcia jak odbywa się sprzedaż węgla w firmie KAZPOL ponieważ prawdopodobnie nigdy nie była klientem tej firmy. Podpisywanie się xxx i pisanie takich bzdur jest po prostu żenadą. Serdecznie Pozdrawiam. Rafał Szrama

  1. Waga jest OK absolutnie nic do zarzucenia a to nie czepianie tylko upominanie się o wartości Narodowe. Nie rozumiesz nie komentuj. Tyle masz do powiedzenia to proszę o jawny komentarz na Facebook. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*