Spotkanie z poezją figlarną i fikuśną

Cykl spotkań pn. Drezdenecka Scena Literacka wpisał się już na stałe w krajobraz kultury naszego miasta, zyskując grono uczestników oraz zwolenników. Bazujemy głównie na miejscowych twórcach związanych z Grupą Literacko-Artystyczną LUBDRZEŃ, ale nie zamierzamy „kisić się” w sosie własnym, dlatego zapraszamy także literatów znanych i cenionych z innych regionów kraju. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Alternatywna Gmina oraz Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku. Za każdym razem ma być inaczej niż dotychczas bywało… Wszystko co figlarne, fikuśne, podkasane, a może nawet zakazane… Tego wieczoru mogło się wydarzyć wiele, żeby nie powiedzieć niemal wszystko… Na pewno było niecodziennie z racji wystroju dolnej sali oraz formy spotkania.

Spotkanie z poezją figlarną i fikuśną. Zaprezentowali się członkowie Grupy Literacko-Artystycznej LUBDRZEŃ: Iwona Frąszczak, Alina Michalak, Anna Okurowska, Paulina Swacińska, Janusz Amrogowicz i Tomasz Walczak. Poza poetami w wieczorze udział wzięli także dyr. Biblioteki Teresa Debaere oraz Wiesław Pietruszak, emerytowany nauczyciel, animator kultury. Niektórzy wystrojeni byli bardzo figlarnie, wręcz fikuśnie, inni elegancko, nie o strój jednak chodziło, a o bardziej podkasane formy literackie. Całości dopełniała muzyka okresu międzywojennego, a samo spotkanie nawiązywało do powojennego miejsca, w którym obecnie mieści się Biblioteka, czyli do Kawiarni Mocca. Bardzo luźna atmosfera, wręcz przyjacielska, komentarze i dopowiedzenia, przerwy muzyczne, żeby np. skosztować pysznego tortu przygotowanego przez właścicieli Cukierni i Piekarni Hert z Gościmia. Dla każdego z nas co innego znaczyć będzie w literaturze owa figlarność czy fikuśność, niewątpliwie będzie to nieco radośniejsza odsłona poezji.

Poza poezją był czas na rozmowy, wspomnienia, plany. Dużo się wydarzyło, przede wszystkim byliśmy wspólnotą, co nie jest bez znaczenia dla utwierdzania naszej tożsamości, dla naszej małej ojczyzny. Takie zdarzenia przy kawiarnianym stoliku służą budowaniu wzajemnych relacji, integrują.

Zdjęcia, serwis fotograficzny: Paulina Boczek Fotografia

Tomasz Walczak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*