Spotkanie w Starych Bielicach w sprawie budowy zakładu gazyfikacji odpadów przemysłowych i niebezpiecznych

Dnia 5 października o godzinie 16.30 w miejscowości Stare Bielice odbyło się spotkanie mieszkańców z burmistrzem Drezdenka p. Maciejem Pietruszakiem oraz reprezentantem firmy chcącej wybudować na terenie miejscowości Zakład Gazyfikacji Odpadów, panem Markiem  Szpendowskim.

Ogłoszenie wiszące na tablicy ogłoszeń w Starych Bielicach
Ogłoszenie wiszące na tablicy ogłoszeń w Starych Bielicach

Z założenia spotkanie miało być zwykłym zebraniem wiejskim na które zaproszeni zostali tylko mieszkańcy Starych Bielic. Mimo to na zebraniu burmistrz twierdzi, że spotkanie było elementem debaty ujętej w procedurze. Dzięki czujności zaniepokojonych mieszkańców w szkole podstawowej w Starych Bielicach pojawiły się także delegacje z sąsiednich gmin m.in. burmistrz Krzyża pan Zygmunt Jasiewicz, wójt Drawska pan Marek Tchórzka, przewodnicząca rady z Krzyża pani Elzbieta Thomas, radna z Drawska pani Ewelina Michałowska, oraz delegacje sołtysów z sąsiadujących ze Starymi Bielicami miejscowości. Ilość osób przybyłych na spotkanie przerosła oczekiwania organizatorów.

Działka nr 167 w Starych Bielicach

Na samym początku burmistrz Drezdenka pan Maciej Pietruszak powiadomił przybyłych, że spotkanie zostało zorganizowane w związku z toczącą się procedurą uchwalenia planu miejscowego zagospodarowania dla działki nr 167 znajdującej się w miejscowości  Stare Bielice, która została wszczęta, ponieważ pojawił się inwestor zainteresowany wybudowaniem na niej instalacji do gazyfikacji odpadów. Dowiadujemy się także, że działka jest własnością Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, a kuria wydała pozytywną decyzję co do jej przeznaczenia.

Pan Marek Szpendowski, reprezentant inwestora, planował na spotkaniu przedstawić inwestycje po czym miała zostać podjęta dyskusja. Już w trakcie próby wytłumaczenia działania procesu zaczęły pojawiać się pytania zaniepokojonych mieszkańców. Od inwestora zdążyliśmy dowiedzieć się, że gazyfikacja w tej technologii, którą proponuje w porównaniu do technologii spalania w spalarniach produkuje tylko 3% zanieczyszczeń w postaci zeszklonego materiału mogącego służyć do budowy dróg (w przypadku spalarni powstaje 20% odpadków, które wracają na wysypisko), oraz wytwarza o wiele mniej zanieczyszczeń w postaci emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Roczne zapotrzebowanie zakładu na odpady przemysłowe i niebezpieczne wynosić ma 200.000 ton rocznie (gmina Drezdenko, Drawsko i Krzyż w sumie produkują ok. 12.000 ton samych odpadów komunalnych). Transport miałby się odbywać głównie linią kolejową,  oraz samochodami ciężarowymi. Inwestor chciał wybudować 6 reaktorów energetycznych w tym jeden na  postój, w  momencie kiedy raz w tygodniu wyłączyłoby się jeden rektor odpady nie czekałyby w magazynie tylko byłyby dalej gazyfikowane, podobnie w przypadku awarii. Koszt instalacji miał wynieść ponad 150 mln dolarów i dać 120 miejsc pracy. Inwestor wnioskuje o budowę instalacji w 3 miejscowościach w Kędzierzynie Koźlu gdzie zgodę uzyskał,  w drugiej (brak informacji) gdzie jest w trakcie procedowania i w Drezdenku, gdzie procedowanie dopiero się zaczyna. Tego typu instalacji wykorzystujących gazyfikacje nowego typu jest na świecie obecnie 11, w tym dwie w USA, po jednej w Korei Południowej, Chinach, Izraelu itd. Budowa zakładu w Drezdenku ruszyłaby dopiero po wszystkich konsultacjach z gminami, które trwałyby jeszcze około roku, wtedy też planowano wystąpić do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowej. Pan Marek poinformował, że to firma po przedstawieniu pomysłu gminie wyszła z inicjatywą spotkania z mieszkańcami. Więcej o tego typu instalacjach można przeczytać TUTAJ.

Mimo przedstawienia instalacji jako stosunkowo bezpiecznej i ekologicznej mieszkańcy mieli wątpliwości co do wyboru jej lokalizacji na naszym terenie.

Jeżeli jest ona taka bezpieczna to dlaczego nie powstanie w okolicy większego miasta? – pytają mieszkańcy.

Inwestor wybór lokalizacji argumentował dostępnością do magistrali kolejowej, sieci energetycznej oraz wody. mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że w okolicach dużych miast infrastruktura jest często w o wiele lepszej kondycji.

Odległości do poszczególnych miejscowości.

Brak jakichkolwiek powiadomień o planowanej inwestycji, żadnej informacji publicznej ze strony władz Drezdenka o dostępnych na BIP dokumentach i terminach spotkań (jedyna informacja publiczna na tablicy ogłoszeń) zaczął wzbudzać niepokój mieszkańców, którzy zaczęli uważać, że samorząd zaczął knuć za ich plecami, co przerodziło się w spore niepokoje społeczne nie tylko w gminie Drezdenko, ale  Drawsko i Krzyż.  Cześć mieszkańców zauważyła, że obszar działki 167 w Starych Bielicach został 12 kwietnia 2017 roku w uchwale nr XXIX/454/17 Sejmiku Województwa Lubuskiego nieujęty jako obszar chronionego krajobrazu o nazwie „Puszcza Drawska”.

Burmistrz Krzyża, który pojawił się na spotkaniu twierdzi, że o sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje dowiedział się od zaniepokojonych mieszkańców dopiero w poniedziałek 2 października. Od tego czasu zgłasza się do niego codziennie sporo petentów. W ich odczuciu jak i burmistrza oddziaływanie obiektu będzie znaczące na miejscowości znajdujące się w jego gminie tzn. Bielice Nowe, Łokacz Wielki oraz Krzyż. Zaniepokoiła go informacja, że w dokumencie opisującym oddziaływanie na środowisko nie uwzględniono m.in. gminy Krzyż i Drawsko, a ujęto Międzychód i Dobiegniew. W Krzyżu dawno nic nie wzbudzało takiego zainteresowania i wzrostu zaniepokojenia.

Obecny na spotkaniu radny powiatu strzelecko-drezdeneckiego pan Andrzej Libera ma pretensje do burmistrza Macieja Pietruszaka, że w swoich działaniach często zapomina o mieszkańcach. Zauważa, że jeżeli powstał zamysł budowania zakładu mogącego stwarzać niebezpieczeństwo to należało wcześniej zrobić zebranie z mieszkańcami, (podobnego zdania byli mieszkańcy). Radny informuje też, że do rady powiatu  dnia 12 czerwca wpłynęło pismo odnośnie uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z perspektywą budowy zakładu, a powiat negatywnie zaopiniował złożony przez burmistrza wniosek, na co burmistrz złożył zażalenie na radę powiatu powołując się na uzyskanie pozytywnej opinii  konserwatora zabytków i oraz RDOŚ.

Wójt Drawska poinformował zgromadzonych, że jego miejscowość miała propozycję umieszczenia podobnego zakładu w Drawskim Młynie, a główny powód dla którego firma chciała to robić to oprócz pieniędzy bliskość linii wysokiego napięcia, gdzie można dostarczyć ogromną ilość energii, następny to bliskość wody do schładzania. Odpad poprodukcyjny jest inaczej traktowany niż komunalny, dlatego są specjalne  przepisy wyłączającego go z normalnego obiegu, dlatego Drawsko na starcie odrzuciło propozycje.

Inwestor na koniec spotkania stwierdził, że temat jest zamknięty i nie zamierza podejmować się inwestycji w naszej gminie.

Jednocześnie informujemy!

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Stare Bielice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i niezbędną dokumentacją w dniach od 29 września do 20 października 2017 r.

Dostępny takze na BIPhttp://www.bip.drezdenko.pl/3019,wylozenie-do-publicznego-wgladu-projektow-rysunku-planu-ustalen-planu.html

Termin dyskusji publicznej: 12 października 2017 r. godzina 12.00

Miejsce dyskusji publicznej: Sala Sesyjna w Urzędzie Miejskim w Drezdenku

Termin składania uwag do planu: 6 listopada 2017 r.

7 Komentarze

 1. Zebranie tylko dla mieszkańców Starych Bielic ,a mieszkańców jak na lekarstwo 🙂 , oznacza to że nie ma sprzeciwu 🙂 .Widzą potencjał inwestycji ,zresztą wiatr wieje zawsze od wioski wiec nie ma się czym martwić 😉 .
  Jeśli chodzi o region to potężna inwestycja , gdzieś to na pewno wybudują , dla Drezdenka to wielka szansa ,takie jest moje zdanie.
  Pozdrawiam

 2. Ignoranci ,nie rozumiemy wiec się tego boimy ,niebezpiecznym można nazwać także olej silnikowy ,kwas w akumulatorze ,denaturat ,wybielacz czy środek do udrażniania rur ,a na pewno każda ze zgromadzonych tam osób te niebezpieczne substancje ma! Niebezpieczne tylko w określonych warunkach .Brakowało tylko stwierdzenia ,że” kobiety w ciąże nie będą zachodzić”.Jak się tak boją o środowisko proponuje zobaczyć czym w piecach palą zimą 🙂
  Pozdrawiam
  http://gorzow.tvp.pl/34292027/mieszkancy-nie-chca-spalarni-odpadow-w-swojej-gminie

 3. Smutny ty nie jesteś ignorantem bo nauczyles się na pamięć folderu reklamowego swojej firmy RAL. Ale jakos nie udalo ci się przeczytać Prognozy oddziaływania na środowisko tego obiektu. Domyslam się ze 200 000 ton odpadów niebezpiecznych będzie codziennie cichutko przemykac przez nasze miasteczka (wyszczególnienie tych odpadów w tejze prognozie. Wasz przedstaeiciel który na zebraniu w Starych Bielicach mowil o lokalizacjach takich instalacji w Szwecji i USA przez roztargnienie tylko nie dodał, ze jedna z nich jest zlokalizowana w parku Yellowstone.Nie dodał tez, ze w procesie witryzacji można utylizowac odpady radioaktywne, a tu do Niemiec blisko i granicy w zasadzie nie ma…

 4. Gdzieś to trzeba robić ,najlepiej udawać że taki odpadów nie ma ,nas to nie dotyczy my mamy ptaszki ,przyrodę …itp. ,a jak się nam coś przypadkiem uzbiera to po cichutku podeślemy innym. Zresztą czy to się komuś podoba czy nie, podobne substancje i tak jeżdżą po drogach i torach gminy tego się nie da uniknąć… Działka należy do kościoła jeśli dobrze zrozumiałem ,z tego co tu jest napisane księża są na TAK ,jak to rozumieć? czyżby chcieli podrzucić wiernym kukułcze jajo? Może nie ma zagrożenia jednak??

 5. Może by wyłączyć kilkanaście hektarów z zkampinodkiego Parku Narodowego z zbudować te reaktory pod Warszawa gdzie najwięcej tych niebezpiecznych odpadów powstaje, wtedy nie trzeba byłoby tak daleko wozic.
  A księża tak jak wstępnie radni zostali wprowadzeni w błąd i przekonani do tego pomysłu okrągłymi słowami. Księża nie wiedza co to ma być i jakie zagrożenia stwarza ten projekt

 6. Ciekawe czy Księża zgodzili by się gdybym zaproponowała im postawienie szaletu publicznego gdzieś w bocznej nawie katedry, przecież każdy z nas od czasu do czasu kulę musi zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*