Sportowo-edukacyjna akcja Aktywnych Mieszkańców w Kwiejcach Nowych

W dniach od 15 października do 10 grudnia 2016 r. w ramach konkursu Aktywni Mieszkańcy, organizowanego przez Czarnkowsko- Trzcianecką Lokalną Grupę Działania, w Kwiejcach Nowych, miejscowości położonej w głębi Puszczy Noteckiej, realizowany był projekt pt.: „Wspólna aktywna zabawa Zdrowie na dłużej poprawia.” Oferentem niniejszej inicjatywy była, zawiązana dla potrzeb realizacji zadania, Grupa Nieformalna „Jedność”, w skład której weszli przedstawiciele Sołectwa Kwiejce Nowe, członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Kwiejc Nowych i Zieleńca w Gminie Drawsko oraz przedsiębiorca „Fashion for Kids” Patrycja Biniak Sklep w Wieleniu. Honorowy Patronat nad akcją Aktywnych Mieszkańców w Kwiejcach Nowych objął  kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, weganin prowadzący zdrowy i aktywny tryb życia- Pan Czesław Lang.

Projekt „Wspólna aktywna zabawa Zdrowie na dłużej poprawia” objął cykl  dziewięciu cotygodniowych, weekendowych spotkań rekreacyjno-sportowych, podczas których przy wykorzystaniu nabytego w konkursie „Aktywni Mieszkańcy” sprzętu sportowego, przy udziale lokalnych wolontariuszy, zorganizowane zostały gry, zabawy  i zawody zręcznościowo-zwinnościowe rozwijające sprawność fizyczną, integrujące dzieci, młodzież i dorosłych oraz szlifujące umiejętności społeczne. Co więcej, miały również miejsce wykłady, prelekcje i panele dyskusyjne z zakresu prowadzenia prozdrowotnego i aktywnego trybu życia.

Dnia 15 października odbyły się pierwsze zajęcia z tego cyklu. 43% uczestników stanowili, przebywający na terenie Kwiejc Nowych, turyści. Jeden z nich, praktykujący od 20 lat japońskie sztuki walki i samoobrony, zaprezentował i przećwiczył ze zgromadzonymi techniki Aikido: rzutu Shiho-Nage oraz dźwignie Nikkyo i Sankyo. Ponadto odbyły się: zawody biegowe na krótki dystans, grupowe i indywidualne przeciąganie liny, prezentacja sprzętu sportowego służącego rozwijaniu masy mięśniowej, gry w badmintona, ringo i frisbee.

Na drugim spotkaniu z ww. cyklu lekarz medycyny Zofia Wołczek-Idzikowska zaprezentowała zestaw odmładzających ćwiczeń tybetańskich, kilka  ćwiczeń Chi Kung (Qigong) zwanych „Osiem Kawałków Brokatu”, które to są pomocne w utrzymaniu zdrowia, podniesieniu energii lub przyspieszeniu powrotu do zdrowia oraz dwa prozdrowotne ćwiczenia zalecane przez  prof. Michała Tombaka. Ponadto, poza serią sportowych gier zespołowych, miał miejsce wykład na temat nowej, zmodyfikowanej w 2016 r. przez krajowy Instytut Żywności i Żywienia,  Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, u której podstaw znajduje się od tego roku aktywność fizyczna. Niniejszym omówiono także, aprobowane przez Swiss Contribution oraz Ministerstwo Zdrowia, Piramidy Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży. W czasie przerwy na prozdrowotną zieloną (i rozgrzewającą, redukującą tkankę tłuszczową- czerwoną) herbatę, w miłej atmosferze rozpalonego kominka, dyskutowano o stanie istniejącej współcześnie świadomości społecznej odnośnie prowadzenia zdrowego trybu życia oraz metodach jej podniesienia.

Trzecie spotkanie, dn. 29 października, upłynęło pod dominującym znakiem piłki nożnej. Trenowano podania, zwody i strzały na bramkę. Ponadto odbyła się prezentacja bestsellerowej książki Scotta Jurka i Steve Friedmana „Jedz i biegaj” stanowiącej inspirację dla sportowców na każdym etapie zaawansowania, poszerzającej horyzonty myślowe i żywieniowe oraz pozwalającej poznać możliwości człowieka, jego ciała i umysłu.

Spotkanie czwarte (5 listopada), na którym szczególnym zainteresowaniem cieszył się służący kształtowaniu sylwetki ekspander, uświetniła prelekcja na temat akupresury. Referat uzupełniło omówienie map punktów akupunkturowych na dłoniach i stopach oraz zabiegi praktyczne. Pokrzepieni wegańskimi kulkami bakaliowo-cynamonowymi oraz obfitującym w krzem, imbirowym odwarem ze skrzypu polnego- uczestnicy spacerowali po yantra macie z kolcami oraz macie do masażu stóp niczym po rozżarzonych węglach. Zgodzono się, co do tego, iż kuracja taka robi piorunujące wrażenie, rozgrzewa stopy i człowiek czuje się lepiej. Pełni energii zawodnicy rozegrali kilka setów badmintona oraz turniej w rzucie frisbee do celu. W obu konkurencjach mistrzem ogłoszony został Pan Jakub Banaś.

Połowinki zajęć „Wspólna aktywna zabawa Zdrowie na dłużej poprawia” odbyły się dnia 12 listopada. Z tej okazji nagrodzono uczestnika, który wykazał się najwyższą, sięgającą 80%, frekwencją na niniejszych spotkaniach rekreacyjno-sportowych. Laureat otrzymał, ufundowane przez osobę prywatną, profesjonalne buty typu korki do gry w piłkę nożną. Ponadto odbyły się pierwsze treningi gry w tenisa stołowego. Rozegrane one zostały zarówno na standardowym stole do ping- ponga, jak również na stole miniaturowym o wymiarach 60 x 30 cm. Przerwy umilały serdeczne pogawędki, aromaterapia naturalnymi olejkami eterycznymi,  Pieśni Słonecznych Bardów oraz bogaty w makro- i mikroelementy wywar z Urtica Dioica. Spotkanie zakończył konkurs w pchnięciach i rzutach piłką lekarską na odległość. Zwycięzca otrzymał bakaliowy zestaw sportowca złożony z suszonych daktyli, jabłek, śliwek i winogron.

Dnia 19 listopada odbyło się szóste spotkanie rekreacyjno- sportowe. Rozpoczął je i zakończył kilkukilometrowy marsz nordic walking dla chętnych. Deblowe rozgrywki w badmintona, indywidualne gry w tenisa stołowego, a także inne  ćwiczenia  sportowe uwieńczyła prelekcja na temat chromoterapii- leczenia kolorami. Słuchacze mogli dowiedzieć się, które z kolorów, i w jaki sposób, szczególnie skutecznie poprawiają samopoczucie. Ponadto w zakresie dbania o zdrowie, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zgrabnej sylwetki, odczytano fragmenty książek Beaty Pawlikowskiej „W dżungli zdrowia” oraz Louise Hay „Możesz uzdrowić swoje życie”. Poruszono kwestie afirmacji i wizualizacji w życiu, nie tylko zawodowego,  sportowca.  W przerwach można było skosztować odżywczej przekąski z chleba gryczanego bezglutenowego oraz ziołowo-orzechowej pasty z awokado, a także podelektować się naparem z liści białej morwy z kawałkami pigwowca i miodem. Część czasu spędzanego w świetlicy umilała muzyka klasyczna.

Spotkanie numer siedem ( 26 listopada) – był to czas praktycznych ćwiczeń z afirmacjami, młodzieżowych akrobacji rowerowych, gry w ping ponga oraz rozgrzewająco- rozciągających ćwiczeń z kijkami do nordic walking w roli głównej. Lekcję techniki chodzenia z kijami wg instruktażu opracowanego przez Pana Aleksandra Wilanowskiego- pioniera polskiego nordic walkingu- przypieczętował mini marsz dla dorosłych z tymiż przyrządami. Do aktywności fizycznej zachęcała zgromadzonych odpowiednio dobrana muzyka filmowa. Spotkanie uatrakcyjniła wizyta dwojga turystów z Wałbrzycha, którzy, z punktu widzenia zapalonych narciarzy, opowiedzieli o swoim doświadczeniu i refleksjach związanych z uprawianiem sportów zimowych w Karkonoszach.

Spotkanie ósme 3 grudnia, obok ćwiczeń ogólnorozwojowych i gier integracyjnych, miały miejsce treningowe prezentacje multimedialne mistrzów kalisteniki: weganina Franka Medrano oraz Mateusza Płachty znanego jako Kura Workout. Niniejsze spotkanie wzbogaciła prelekcja na temat diety owocowo- warzywnej dr Ewy Dąbrowskiej w kontekście utrzymania zdrowia i świetnej sprawności fizycznej do późnych lat życia. Następnie rozpoczął się otwarty panel dyskusyjny, w trakcie którego debatowano o możliwie najlepszym płynie do spożywania przez sportowców i nie tylko: wodzie strukturyzowanej oraz metodach jej pozyskiwania, biorezonansie jako metodzie diagnozowania organizmu, medycynie chińskiej i jej komplementarności w zakresie holistycznego traktowania organizmu ludzkiego oraz fizyce kwantowej w ujęciu Gregga Bradena.

Dziewiąte i ostatnie spotkanie rekreacyjno- sportowe odbyło się dnia 10 grudnia. Podczas niniejszych zajęć miała miejsce, urozmaicona pokazami filmowymi, pogadanka o różnych metodach hartowania ludzkiego organizmu. Uczestnikom, którzy wyróżnili się sportową postawą oraz frekwencją w całości programu „Wspólna aktywna zabawa Zdrowie na dłużej poprawia” wręczono  nagrody książkowe o tematyce sportowej oraz edukacyjnej, ufundowane przez Wydawnictwo JK (Feeria, Aha!) z Łodzi. Ostatnie zajęcia zakończono w rytmie zumba fitness, a ogólne podsumowanie sportowej akcji Aktywnych Mieszkańców w Kwiejcach Nowych najlepiej oddają słowa Patrona Honorowego, Pana Czesława Langa, skierowane do jej uczestników:

Prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia to niezwykle ważne czynniki kształtujące dobre samopoczucie oraz świetną formę psycho-fizyczną każdego człowieka. Odpowiednio dobrana i wytrwała aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się w jak największej zgodzie z Naturą oraz pozytywne nastawienie do życia- są to, moim zdaniem, elementy kluczowe w drodze do osiągnięcia sportowego sukcesu. Jestem przekonany, iż każdy człowiek ma w sobie ogromny potencjał i talent, i jeśli tylko chce- może osiągnąć naprawdę wiele. Nieważne, skąd pochodzisz i jakie przeciwności stoją na twej drodze- jeśli czegoś naprawdę pragniesz, jesteś zmotywowany, aktywny, wytrwały i każdego dnia robisz choćby jeden mały krok w kierunku urzeczywistniania swoich marzeń- możesz zostać mistrzem w wybranej przez siebie dyscyplinie sportu. I tego właśnie Wam życzę: wyznaczania celów i ich konsekwentnej realizacji, wiary we własne możliwości. Cokolwiek robicie- róbcie to z pasją, a Świat należeć będzie do Was. Życzę Wam wielu wspaniałych osiągnięć sportowych, zawsze zdrowia i wszelkiej pomyślności.”

Relacjonowała: Sylwia Wasilewska-Sękowska

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*