Sielsko-anielsko z literaturą i pieśnią w tle

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Drezdenecka Scena Literacka, organizowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Alternatywna Gmina i Bibliotekę Publiczną im. ks. Józefa Tischnera.

Tym razem wieczór autorski Anny Peplińskiej z Elbląga pn. „A gdyby tak od końca”. Znowu będzie wyjątkowo jak wyjątkową jest bohaterka wieczoru.  Podobnie jak nasz ostatni gość, Kasia Kędzierska, Ania także jest pielęgniarką, już emerytowaną, ale 35 lat przepracowała w tym pięknym zawodzie. Po przejściu na emeryturę, wychowaniu dwójki cudownych dzieci, Ania oddała się swoim pasjom, na które wcześniej nie miała czasu. Zaczęła pisać i choć jak sama podkreśla, jest samoukiem, to pisze z taką  żarliwością, doczytuje, dowiaduje się, dokształca i mierzy z różnymi formami literackimi, a czego się podejmie, robi to perfekcyjnie, limeryki, sonety, wiersz biały, opowiadania, powieść…  Obecnie, jak sama określa, przebywa nie tyle na emeryturze, co na otwartym szlaku marzeń. Pisze, maluje, wyszywa, uprawia sport, podróżuje… Swoją twórczość publikuje na portalach literackich, zdobywa nagrody w konkursach , jest przykładem kobiety, która doskonale potrafi czerpać z atutów  swojego wieku.  Z poetyckim wdziękiem pisze kolejny rozdział swojego życia, jednocześnie zachęcając do tego swoje rówieśniczki, kobiety piękne, interesujące ponieważ… dojrzałe. Anna Peplińska ma w swym dorobku dwie powieści Karczowiska oraz tom poetycki Żuławska baba. To właśnie wiersze z tego zbioru zostały wyróżnione przez jury 9. Konkursu Literackiego Fundacji Elbląg w kategorii elbląski rękopis.

Spotkanie w klimacie sielsko-wiejskim, scenograficzne elementy będą podkreślały związki literatki z naturę i inspiracje tym co z natury czerpie. Wieczór poprowadzi dwoje naszych drezdeneckich poetów związanych z Grupą Literacko-Artystyczną LUBDRZEŃ: Iwona Frąszczak i Tomasz Walczak. Muzyczną oprawę przygotował Zespół Śpiewaczy Złoty Wiek, pod opieką artystyczna Aliny Michalak. Muzycy przygotują teksty znanych utworów i będą zachęcali do wspólnego śpiewania.

Będzie także okazja do otwarcia kolejnej odsłony naszej Galerii Jednego Obrazu, którego kustoszem jest Katarzyna Jenek. Z założenia przyjęliśmy, że obraz ma współbrzmieć z literaturą, ma być jednocześnie elementem scenografii wieczoru autorskiego. Niech obraz, który wyeksponujemy będzie dla uczestników niespodzianką. Po wieczorze autorskim, zwyczajowo, wyeksponowany zostanie w witrynie okiennej Biblioteki.

Zwyczajowo już zapraszamy do dolnej sali Biblioteki, która na ten wieczór ponownie stanie się kawiarnią artystyczną. Stoliki, świece, lampka wina i domowe wypieki przy filiżance kawy. Tak więc będzie to uczta i dla ciała, i dla ducha. Wstęp wolny, przybywajcie w czwartek, 5 maja 2016 o godz. 18:00.

Tomasz Walczak

Ksiązka

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*