Rondo rotmistrza Witolda Pileckiego

Na wspólnej komisji Rady Miejskiej, która odbyła się 30 stycznia, radni zadecydowali, że nowe rondo w Niegosławiu przy drodze wojewódzkiej nr 181 będzie nosić nazwę „Rondo rotmistrza Witolda Pileckiego”.

W sumie pojawiły się dwie propozycje. W Drugim wniosku proponowano nazwę im. Króla Jana Kazimierza, został on złożony przez sołtysa miejscowości Niegosław. Ostatecznie burmistrz przychylił się do pierwszego wniosku mieszkańców Drezdenka i złożył projekt uchwały z nazwą „Ronda im. rotmistrza  Witolda Pileckiego”, który radni przyjęli ośmioma głosami, przeciwko przyjęciu uchwały głosował jeden radny, od głosu wstrzymało się aż sześciu.

Na Witoldzie Pileckim (pseudonimy „Witold”, „Tomek”, „Romek”) władze komunistyczne 25 maja 1948 r. , wykonały wyrok śmierci. Pilecki był oficerem ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1947 r. został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

Więcej o uchwale TUTAJ

Dodatkowe informacje o Witoldzie Pileckim

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*