Rejonizacja Drezdeneckich szkół

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe ustala, że z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa stanie się ośmioletnią szkołą podstawową, a wyraz „gimnazjum” zostanie w myśl tej ustawy zastąpiony wyrazami „ośmioletnia szkoła podstawowa”. Jak wyjaśniała minister, konieczność wprowadzania zmian?

„Częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie jakości kształcenia, ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia”. Anna Zalewska

Ósma klasa szkoły podstawowej będzie kończyć się egzaminem, który będzie decydował o wstępie do liceum ogólnokształcącego lub pójściu do Szkoły Zawodowej, albo na I stopień Szkoły Branżowej.

Zgodnie z nową ustawą Rada Miejska zobowiązana jest podjąć uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Planowana przez Radę Miejską uchwała zakłada powstanie nowego planu sieci publicznych szkół podstawowych, a także określa granice ich obwodów zwane potocznie rejonizacją, która przyporządkowuje miejsce zamieszkania do danej szkoły podstawowej.

Projekt nie spodobał się części mieszkańców, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Portowej. W związku z tym do urzędu wpłynęły dwie petycje związane z planowaną nową rejonizacją szkół.

Pierwszy wniosek złożył Radny Mariusz Suchecki wraz z sołtysami miejscowości  Rąpin, Grotów i Lubiatów, którzy zwrócili się z prośbą o ponowne rozpatrzenie projektu reorganizacji przydziału uczniów do szkół prosząc o przydział dzieci z ich miejscowości do Szkoły Podstawowej nr 3 (zgodnie z uchwałą dzieci miały trafić do Szkoły Podstawowej nr 2), argumentując to tym, że taki podział istniał od zawsze, a pracownicy placówki doskonale znają środowiska z których dzieci w ich placówce się wywodzą. Oprócz tego zwrócili uwagę na fakt, że wielokrotne przeliczenia stanu dzieci z miejscowości Rąpin, Grotów, Lubiatów i  Gościm wskazują na odmienne dane od tych, które zawarte są na stronie MGZO. Według wnioskodawców wpływa to znacznie na ilość oddziałów klasowych, a tym samym ilość etatów dla pracowników Szkoły Podstawowej nr 3. Stwierdzają, że różnice te wynikają z tak zwanych „wirtualnych osób”, czyli uczniów, którzy faktycznie nigdy do tej placówki uczęszczać nie będą, gdyż od kilku lat mieszkają w innym mieście lub za granicą.

Druga petycja została złożona przez rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 i dotyczy tego samego zagadnienia. Rodzice są zaniepokojeni planowaną zmianą i nie zgadzają się na to, aby ich dzieci zostały przydzielone do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie jako mniejszość narażone byłyby na dyskryminację i trudności z adaptacją do nowego otoczenia. Zwracają uwagę na brak konsultacji z rodzicami. Podobnie jak wnioskodawcy z pierwszego pisma i tutaj rodzice zwracają uwagę na to, że w Szkole Podstawowej nr 3 uczyły się całe pokolenia rodzin, a pedagodzy doskonale znają uczące się dzieci, ich predyspozycje jak i słabości.

Oprócz tego część rodziców z planowanego rejonu przynależącego do Szkoły Podstawowej nr 2, posłała obecnie swoje dzieci do Szkoły Podstawowej nr 3 z racji tego, że placówka ta nie prowadzi nauczania na dwie zmiany. Teraz zgodnie z nową uchwałą dzieci, które obecnie uczęszczają do klasy 6, od 1 września zostaną rozdzieleni ze swoimi rówieśnikami, który z racji rejonizacji skierowani zostaną na dwa lata do Szkoły Podstawowej nr 2 w Drezdenku.

Zastępca Burmistrza Pan Andrzej Kozubaj stwierdza, że argumenty rodziców są w dużej części uzasadnione i z pewnością będą brane pod uwagę, ale ostateczną decyzję o tym czy proponowane zmiany zostaną wprowadzone podejmą radni podczas głosowania nad uchwałą dnia 15 lutego.

Projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Drezdenko, a także granice obwodów publicznych ośmioletnich szkół podstawowych został przedstawiony poniżej:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Drezdenku, ulica Szkolna 11, obejmuje ulice:  11 Listopada, Armii Krajowej, Boczna, Grunwaldzka, Jasna, Kochanowskiego, Kopernika, Kościuszki, Kościelna, Krakowska, Kwiatowa, Lema, Leśna, Łąkowa, Makowa, Malwowa, Matejki,  Mickiewicza, Milicka, Młodzieżowa, Myśliwska, Ogrodowa, Orlikowa, Parkowa, Piłsudskiego, Pl. Kościelny, Południowa, Poznańska,  Pomorska, Poprzeczna, Ptasia, Pułaskiego, Reja, Reymonta, Spokojna, Sportowa, Stary Rynek, Szkolna, Szpitalna, Wesoła, Wiejska, Willowa, Wita Stwosza, Witosa, Wspólna, Zacisze, Zielona, Zachodnia, Dębowa.
 • Szkoła Podstawowa nr 2 w Drezdenku, ulica Plac Wolności 8, obejmuje ulice:  al. Piastów, Chełm Drezdenecki, Chrobrego, Cicha, Dąbrowskiej, I Brygady, Kasztelańska, Kolejowa, Kołłątaja, Konopnickiej, Lipowa, Lwowska, Marszałkowska, Miodowa, Miedziana, Młyńska, Moniuszki, Niepodległości od nr 12 do 28, Norwida, Nowogrodzka, Okrężna, Orzeszkowej, Owocowa, Piotra Skargi, Pl. Wileński, Pl. Wolności, Poniatowskiego, Pogodna, Sienkiewicza, Słoneczna, Słowackiego, Strażacka, Transportowa,  Towarowa, Warszawska,Willowa, Zamkowa, Żeromskiego, a od klasy IV – Rąpin, Grotów, Lubiatów.
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku, ulica Portowa 1, obejmuje ulice:  1 Maja, 29 Stycznia, Długa, Dworcowa, Krótka, Łączna, Niepodległości od 1 do 11, 28c do 51, Osiedla Leśnego, Lawendowa, Piaskowa, Plac Sportowy, Podgórna, Polna, Portowa, Rzemieślnicza, Sosnowa,  Strzelecka, Zaułek. Oprócz tego obejmuje miejscowości: Kosin, Klesno, Lubiewo, Zagórze, a od kl. IV – Drawiny, Stare Bielice, Przeborowo.
 • Szkoła Podstawowa w Niegosławiu, obejmuje miejscowości: Niegosław, Karwin, Marzenin, Lipno, Czartowo.
 • Szkoła Podstawowa w Trzebiczu, obejmuje miejscowości: Trzebicz, Trzebicz Młyn, Trzebicz Nowy, Osów, Bagniewo, Od IV kl. Gościm, Zielątkowo.
 • Szkoła Podstawowa w Goszczanowie, obejmuje miejscowości: Goszczanowo, Goszczanowiec, Goszczanówko, Duraczewo, Kijów.
 • Szkoła Podstawowa w Gościmiu, obejmuje miejscowości: Gościm, Zielątkowo.
 • Szkoła Podstawowa w Grotowie, obejmuje miejscowości: Grotów, Lubiatów, klasy I-III, później uczniowie skierowani zostają do  Szkoły Podstawowej nr 2.
 • Szkoła Podstawowa w Rąpinie, obejmuje miejscowości: Rąpin I-III, później uczniowie skierowani zostają do  Szkoły Podstawowej nr 2.
 • Szkoła Podstawowa w Starych Bielicach, obejmuje miejscowości: Stare Bielice.
 • Szkoła Podstawowa w Drawinach, obejmuje miejscowości: Drawiny, Przeborowo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*