Protest w Smurfit Kappa

W piątek 12.02.2016 około 40 uzwiązkowionych pracowników Smurfit Kappa Polska przeprowadziło protest przed fabryką w Drezdenku, aby wyrazić swoje głębokie rozczarowanie i zaniepokojenie w związku z ostatnimi działaniami ich firmy.

Danuta Klementowska, członek Związku Zawodowego Poligrafów przy SKP, Pełnomocnik ds. przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi oraz przedstawiciel Europejskiej Rady Zakładowej, powiedziała:

“Oczekuje się od nas, polskich pracowników Smurfit Kappa, żebyśmy pracowali na najwyższym poziomie, identycznym do tego w całej grupie Smurfit Kappa, i bardzo często, nasze wyniki na tle grupy są jedne z najlepszych, jeśli chodzi o wydajność, sprzedaż, wyniki audytów itd. Jednak, kiedy my oczekujemy takich samych standardów stosunków pracy, takiego samego szacunku i takich samych praw do rokowań zbiorowych jakie mają nasi europejscy koledzy i koleżanki – odmawia się ich nam.”

“Zamiast tego dostajemy zastraszanie z użyciem kamer przemysłowych, zwiększony dozór działaczy związkowych oraz lekceważenie dla potrzeb i obaw naszych pracowników. Polscy pracownicy Smurfit Kappa to nie tanie, łatwe do zastąpienia ‘narzędzia’! Jesteśmy ciężko pracującą, wykwalifikowaną i solidną załogą – i zasługujemy na lepsze traktowanie! Żądamy równego traktowania.”

Kierownictwo Smurfit Kappa Polska jednostronnie zakończyło negocjacje płacowe i ogłosiło podwyżkę, która ma wejść w życie od kwietnia 2016, lekceważąc oczekiwania załogi i wcześniejsze obietnice złożone stronie społecznej. Jednocześnie wprowadzając program działań anty-związkowych. Kierownicy otrzymali specjalne ‘szkolenie’ przeprowadzone przez kancelarię prawną i wprowadzono nowe zasady dla wszystkich 5 fabryk w Polsce:

  • Literatura związkowa jest zakazana
  • Rozmowy są zakazane oprócz oficjalnych przerw i kierowników prosi się, żeby dyscyplinowali za odstępstwa od tych zasad
  • Przedstawicielom związkowym nie udziela się zgody na konsultacje ze swoimi członkami
  • Spotkania związkowe po pracy na terenie firmy są zakazane
  • Kierownikom zlecono pilne obserwowanie znanych działaczy związkowych

Andy Snoddy, szef sektora graficznego i opakowań w UNI Global, powiedział:

“Te działania są skandaliczne i reprezentują bardzo poważny atak na związki zawodowe i prawa pracownicze. To całkowicie nie do przyjęcia, żeby Polscy pracownicy byli dyskryminowani i traktowani inaczej niż pracownicy Smurfit Kappa w pozostałych krajach europejskich. Wezwaliśmy wszystkich związkowców w Smurfit Kappa by powiadomili o tym swoich członków na całym świecie i poprosiliśmy ich, żeby powiedzieli swoim krajowym zarządom, że działania ich polskich odpowiedników są nie do zaakceptowania”.

W najbliższy wtorek, 16 lutego Christy Hoffman, Zastępca Sekretarza Generalnego UNI Global, które reprezentuje 900 związków zawodowych i 20 milionów członków na całym świecie przylatuje do Warszawy na spotkanie z kierownictwem wszystkich polskich organizacji stowarzyszonych aby omówić dalsze skoordynowane akcje związkowe.

Smurfit Kappa Polska jest częścią międzynarodowego koncernu Smurfit Kappa Group – europejskiego lidera w dziedzinie produkcji papieru, tektury i opakowań. Potencjał koncernu, którego roczne przychody przekraczają 8,1 mld €, tworzy około 350 lokalizacji w 33 krajach. Koncern zatrudnia około 43 tysięcy pracowników w tym około 800 osób w Polsce. Koncern produkuje tekturę falistą oraz wysokiej jakości opakowania z nadrukiem fleksograficznym dla klientów krajowych i zagranicznych. Działalność SK w Polsce skoncentrowana jest w pięciu fabrykach: w Pruszczu Gdańskim, Warszawie, Pruszkowie, Koninie i Drezdenku.
UNI Global zrzesza i reprezentuje 900 związków zawodowych i 20 milionów pracowników na całym świecie.
W związku z integracją europejską oraz globalizacją, związki zawodowe nie są już tak skuteczne, kiedy działają samodzielnie, na poziomie lokalnych społeczności lub poziomie narodowym. Aby uzyskać lepsze warunki zatrudnienia dla swoich członków, związki zawodowe reprezentujące pracowników konkretnych sektorów gospodarki potrzebują współpracy i wspólnego działania na poziomie europejskim i międzynarodowym.

UNI Europa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*