Projekt na Sejm Dzieci i Młodzieży 2018 czyli jak przygotowuje się młodzież w Drezdenku?

Temat XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmi tak ,,Posłowie pierwszego sejmu niepodległej”. Temat ten nawiązuję do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za zadanie mieliśmy wybrać posła właśnie z 1919 r, i rozpropagować jego historie.

Kogo wybraliśmy jako swojego posła i dlaczego?

Na ,,patrona” naszego projektu wybraliśmy Józefa Londzina. Dlaczego? Bo był ponad podziałami a tego brakuję we współczesnej polityce. Robił wszystko aby Polska odzyskała niepodległość i nie patrzył na to czy robi to z komunistą czy z ewangelikiem. Najważniejszy dla niego był ten wspaniały cel – niepodległa Polska.

Spodobało nam się także to, że działał w różnych organizacjach i na różnych stanowiskach jednocześnie. Był księdzem, redaktorem Gwiazdki Cieszyńskiej później posłem I kadencji oraz senatorem II kadencji. Gdy pełnił funkcję senatora był także burmistrzem Cieszyna – człowiek orkiestra, dla ludu!

Kim był Józef Londzin?

Józef Londzin był polskim księdzem, politykiem, historykiem oraz działaczem społecznym. Głównym celem poczynań Józefa Londzina było wywalczenie dla ludności polskiej na Śląsku Cieszyńskim praw językowych. Interesował się bardzo sytuacją gospodarczą kraju. Był zwolennikiem idei spółdzielczości. Przez 20 lat dowodził Radą Nadzorczą Związku Spółek Rolniczych. W 1896 roku zainicjował powstanie Muzeum Śląskiego, które miałoby gromadzić zabytki polskiej przeszłości z terenu Śląska Cieszyńskiego. Wiosną 1919r. brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu. Współtworzył Radę Księstwa Śląska Cieszyńskiego, był członkiem Rady Państwa w Wiedniu oraz posłem I kadencji, senatorem II kadencji i burmistrzem Cieszyna.

Jak zaplanowaliśmy kampanie propagującą naszego posła?

Chcieliśmy aby nasze działania dotarły do jak najszerszej grupy odbiorców dlatego podzieliliśmy nasze działania na dwa etapy.

Etap Szkolony – Co zaplanowaliśmy i jak to zrealizowaliśmy?

Na początku sprawdziliśmy wiedze o Józefie Londzinie wśród uczniów naszej szkoły. Wynik jest następujący – 13% coś wiedziało a 87% niestety nic.  Po sprawdzeniu wiedzy nadszedł czas na przekazanie jak największej ilości informacji naszym rówieśników. Zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy plakaty oraz ulotki które rozwiesiliśmy po całej szkole. Rozdawaliśmy również ulotki które każdy mógł zabrać do domu. Następnie zorganizowaliśmy prelekcje połączoną z wiecem wyborczym o Józefie Londzinie w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Drezdenku. Na to wydarzenie zaprosiliśmy uczniów, dyrekcje szkoły, radnych powiatu oraz gminy i pana Burmistrza – wszyscy zaproszeni przybyli. Na prelekcji przedstawiliśmy historie Polski w czasie odzyskiwania niepodległości aczkolwiek głównym tematem spotkania był Józef Londzin więc zaraz przeszliśmy do niego. Mówiliśmy o tym co zrobił dla Polski, jakie pełnił funkcję, co miał w sobie wyjątkowego oraz o wspominaliśmy jakie miał postulaty. Następnie wysłuchaliśmy przemówienie pana Burmistrza oraz pana Dyrektora naszej szkoły. Wspierali nasz projekt oraz zostali naszymi sojusznikami. Gdy zakończyliśmy wykład rozdaliśmy uczniom ponownie te same ankiety. Tym razem osiągnęli wynik 76%  a więc ich wiedza po naszych działaniach wrosła o 63%! Naszym zdaniem jest to gigantyczna różnica. Zapewniam, iż wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane.

Etap Miejski – Co tutaj zaplanowaliśmy i jak to zrealizowaliśmy?

Na początku poszliśmy w miasto. Rozmawialiśmy ze społeczeństwem oraz rozdawaliśmy ulotki. Rozwieszaliśmy także plakaty. Później umieściliśmy post informacyjny oraz wersję elektroniczną plakatu na naszym faceboku. Post do teraz osiągnął ponad 3 000 wyświetleń! Podczas naszej prelekcji prowadziliśmy  internetową transmisję na żywo która na dzień dzisiejszy ma ponad 500 wyświetleń.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli reprezentować nasze miasto na XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Koordynatorzy projektu: Bartłomiej Jędrzejczak i Mateusz Krysa

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*