Pozyskiwanie przez gminy środków zewnętrznych

Samorządowcy podczas pełnienia przez siebie funkcji publicznych często mają do dyspozycji możliwość dofinansowania realizowanych przez siebie projektów z wykorzystaniem środków UE, przewidzianych dla Polski w ramach rożnych perspektyw finansowych.

Oprócz możliwości pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej, gmina może ubiegać się o zewnętrzne środki krajowe, którymi dysponują poszczególne Ministerstwa, Samorządy Wojewódzkie, Fundacje oraz środki zagraniczne pochodzące od innych niż Unia Europejska grantodawców. Jak wygląda pozyskiwanie środków przez gminę Drezdenko w porównaniu do sąsiadów?

Postanowiłem zestawić kilka gmin, wiec do każdej z nich wysłałem zapytanie z prośbą o udzielenie informacji publicznej dotyczącej pozyskiwania pieniędzy pozabudżetowych, głównie pieniędzy z UE i różnych programów rządowych, od 2006 roku do dziś. Nie wszystkie gminy odpowiedziały kompleksowo na zapytanie, ale to co uzyskałem było wystarczające do sporządzenia porównania dla lat 2011-2017.

W zestawieniu postanowiłem porównać 6 gmin:

  • dwie małe: Dobiegniew – 7000 mieszkańców, Krzyż – 8800 mieszkańców,
  • dwie średnie: Drezdenko – 17200 mieszkańców, Strzelce Kraj. – 17400 mieszkańców,
  • dwie większe: Międzychód – 19000 mieszkańców, Międzyrzecz – 25100 mieszkańców.

Jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych liderem okazały się gminy Międzyrzecz (ok. 29 mln złotych) i Międzychód (ok. 26 mln złotych). Kolejną gminą (ok. 19 mln złotych) są Strzelce Krajeńskie, a w dalszej kolejności Dobiegniew (ok. 13,5 mln złotych), Krzyż (ok. 13,3 mln) oraz Drezdenko (ok. 10 mln złotych).

Natomiast jeżeli zestawimy gminy w pozyskiwaniu środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca liderem okazuje się najmniejsza gmina z zestawienia jaką jest Dobiegniew (ok. 1900 zł/mieszkańca), a dalej kolejno Międzychód i Krzyż (ok. 1400 zł/mieszkańca), Międzyrzecz (ok. 1200 zł/mieszkańca), Strzelce (1100 zł/mieszkańca) i Drezdenko (ok. 600 zł/mieszkańca).

W zestawieniu opieraliśmy się tylko i wyłącznie na danych podesłanych nam przez gminy. Gmina  Drezdenko 4 grudnia obiecała dosłanie korekty, jednak do dnia dzisiejszego (06-01-2018 r.) takowego nie wysłała.

 

2 Komentarze

  1. Wygląda na to, iż władze Drezdenka są mało aktywne na polu pozyskiwania Funduszy Unijnych, ale może wszystko już jest i nie ma czego dofinansowywać? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*