Polska demokracja w pigułce

W mediach głównego nurtu można usłyszeć piękne frazesy o wspaniałości demokracji, szczególnie tej w polskim wykonaniu. Słyszymy o możliwości wyrażania poglądów, posiadaniu własnego zdania, własnych ideałów i wielu innych wspaniałych rzeczy, którymi nas karmią ze szklanych ekranów w XXI wieku. Niestety jak zawsze, wszystko wygląda pięknie w teorii i na papierze. A jak to jest w praktyce?

Zbliża się wielkimi krokami 25 października, wielkie święto cudownej demokracji, wybory parlamentarne. Jednak w tym roku nie ma mowy o uczciwej rywalizacji, bo pewne osobistości najwyraźniej boją się konkurencji. Jak wiemy, w medycynie istnieją trudne zabiegi, nie tylko lewatywa, którą to umiłował nasz były prezydent. W polityce także istniej skomplikowane operacje, a jak widać tym najtrudniejszym jest „oderwanie du*y od stołka i ryja od koryta”. A może w rzeczywistości wcale nie jesteśmy tacy wolni, jak to próbują nam wmówić? No bo co z tego, że możemy zgłosić kandydata do wyborów, skoro nie możemy go wypromować w uczciwej rywalizacji?

„Społeczeństwa demokratyczne, które zagwarantowały obywatelom wolność polityczną powiększając jednocześnie despotyzm administracyjny, reprezentują bardzo osobliwy sposób myślenia. Uważa się tam, że obywatelom nie można powierzyć drobnych spraw, do których wystarcza zdrowy rozsądek, natomiast powierza się im wielkie prerogatywy w dziedzinie rządzenia państwem. Są oni na zmianę zabawką w ręku władzy lub jej zwierzchnikami, są czymś więcej niż królowie i czymś mniej niż ludzie zarazem. Wypróbowawszy wszystkie możliwe systemy wyborcze i nie znalazłszy żadnego, który by im odpowiadał, społeczeństwa takie, zdumione, ciągle nie ustają w poszukiwaniach, tak jakby zło nie wynikało z samej konstytucji kraju, lecz z systemu wyborczego. Trudno zresztą zrozumieć, w jaki sposób ludzie, którzy wyrzekli się rządzenia samymi sobą, mogliby dokonać właściwego wyboru tych, którzy mają nimi rządzić. Trudno uwierzyć, by głosowanie zniewolonych ludzi mogło kiedykolwiek powołać rząd liberalny, silny i mądry.”~` Alexis de Tocqueville

Jędrzej Lehmann

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*