Poetyckie Antywalentynki

Już po raz kolejny Drezdenecka Scena Literacka otworzyła się w gościnnych progach Biblioteki Publicznej im. Ks. Tischnera w naszym mieście.  To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Alternatywna Gmina oraz Biblioteki właśnie. Tym razem z repertuarem natchnionym tematem popularnym w lutym każdego roku, a mianowicie, Walentynkami. Jednak my zrobiliśmy to inaczej, po swojemu.

Anty/Walentynki to akcja, którą zainicjowała Grupa Liryczna Na Krechę z Poznania, a koordynatorem tych działań jest Łucja Dudzińska. To już V edycja tego wydarzenia, które swoim obszarem obejmuje 18 miast w całym kraju, oprócz dużych ośrodków kulturalnych takich jak np. Warszawa, Kraków czy Poznań również mniejsze, Barlinek, a od 2014 roku Drezdenko.

W ramach Anty/walentynek grupa Na Krechę wydała kartki pocztowe, ale nie z serduszkami, kupidynami czy wyświechtanym „I love You” lecz kartki, na których są wiersze współczesnych,  twórców (i nie tylko o miłości) z nietuzinkową grafiką zainspirowaną ich treścią.

W tym roku swoje kartki wydały po raz pierwszy Aniela Cacak, Iwona Frąszczak i Paulina Swacińska oraz Tomasz Walczak, którego poezję odnajdziemy również na walentynkach poprzednich edycji.

Wyżej wymienieni, jako członkowie Grupy Literacko-Artystycznej LUBDRZEŃ zaprezentowali się ze swoją twórczością podczas Drezdeneckiej Sceny Literackiej 16 lutego 2016. Do poezji o różnych obliczach miłości, dołączyło się również Studio Teatralne ALTER EGO, którego młodzież, Klaudia Bury, Klaudia Wieczorek oraz Mateusz Fuczyło, przeczytała wiersze z kartek antywalentynkowych, twórców z innych miejscowości. Swoje małe, co nieco w temacie, dorzucił także ksiądz Jerzy Hajduga, poeta i doświadczony obserwator ludzkiej codzienności.

Lirycznego nastroju dopełniła Elżbieta Turostowska, która czarowała nas swoim głosem i dźwiękami gitary, wyśpiewując utwory  Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy czy Leonadra Cohena.  Oprócz gitary ważnym instrumentem był również fortepian, tym razem w większości wydarzenia milczący. Zapraszał widzów do poczęstunku antywalentynkami z całego kraju, które gęsto były na nim rozścielone.  Tak klimatyczną scenografię stworzyła Katarzyna Jenek, która z fioletów, starych stronic książkowych i światła świec, wyczarowała tło dla poezji i wystawy wybranych kartek w dużym formacie, wyeksponowanych na ścianach biblioteki, które można oglądać  czytać jeszcze przez jakiś czas w ramach WierszYstawki, która już po raz drugi zawitała w Drezdenku.

Podczas lutowej Drezdeneckiej Sceny Literackiej było wzruszająco, bo przecież miło i wesoło jest zawsze. Przy filiżance kawy, lampce wina, ciastach i ciasteczkach przyniesionych przez uczestników i gości spotkania, czas mijał szybko i moglibyśmy tak siedzieć, i rozmawiać, i kosztować poezji, i ludzi, którzy uczestniczą w naszych spotkaniach aż tu nagle…

Dobranoc, dobranoc zaśpiewała Nam Ela.

Paulina Swacińska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*