Plac zabaw dla dzieci w Parku Kultur Świata – nasze wspólne dobro

7 maja 2018 roku na placu zabaw w Parku Kultur Świata doszło do incydentu z udziałem chłopca w wieku około 10 lat. Podczas zjeżdżania na ślizgu, chłopiec na jego końcu spadł wraz z rączką, która uderzyła go w ramie. Okazało się, że ślizg na końcu jest uszkodzony co było przyczyną wypadku.

Chłopca zabrano na prześwietlenie. Jeden ze świadków zauważył też, że część urządzeń wygląda jakby nie była serwisowana. Inną rzeczą stwarzającą niebezpieczeństwo jest niezamocowana na sztywno z jednej strony ścianka znajdująca się na wysokości około 3 metrów. Tego typu stan urządzeń stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.
Place zabaw, sale zabaw oraz wyposażenie siłowni plenerowych i skateparków powinno przechodzić przeglądy w celu wykrycia usterek będących wynikiem zużycia, wandalizmu i działania warunków atmosferycznych. 

Po ponad dwóch tygodniach (!) udzielono nam informacji publicznej z której dowiedzieliśmy się, że ostatni przegląd stanu technicznego placów zabaw w Parku Kultur Świata został przeprowadzony 10 kwietnia 2018 roku i jak co roku wykonywany był przez firmę z branży nadzoru budowlanego. Ostatnia kontrola funkcjonalna, która za zadanie ma m.in. realizację zapisów pokontrolnych, została przeprowadzona przez CIS 12 kwietnia 2018 roku. Dodatkowo CIS Drezdenko informuje nas, że regularna kontrola przez oględziny odbywa się codziennie, a co dwa miesiące pracownicy CIS Drezdenko wykonują kontrole funkcjonalne.

Powiadomiono nas, że z każdej kontroli wykonywane są zapisy pokontrolne. Zarówno w protokole przeglądu technicznego jak i w protokole kontroli funkcjonalnej nie pojawiły się zapisy o jakichkolwiek usterkach.

Dwie starsze Panie dobrze bawiące się na zabawce dla dzieci.

Plac zabaw w Drezdenku jest największym tego typu obiektem w okolicy na który przyjeżdżają osoby z okolicznych miejscowości. Według mieszkańców niszczony jest w większości przypadków przez nieodpowiedzialnych ludzi, nieodpowiednio korzystających z obiektu oraz przez władzę nieodpowiednio zabezpieczającą miejsce zabaw. Poniżej kilka opinii mieszkańców:

„A do kogo mięć pretensje teraz tylko i wyłącznie do burmistrza. Park miał niby być ogrodzony i kamery miały być no i niby psy tam nie miały sr*ć i stróż miał być, a jest co? Syf taki że z dziećmi strach tam chodzić. A tak poza tym to od kiedy stoją te fantastyczne zabawki na placu to jeszcze nie widziałam nikogo kto by sprawdzał stan techniczny tych zabawek ja jestem za zamknięciem tego chlewu zanim któreś dziecko zostanie kaleką na całe życie” – mieszkanka

„W Lubiatowie to jest piękny plac zabaw dla dzieci. Bez obaw można chodzić boso. Plac jest ogrodzony porządnym płotem, zamykany. W nocy przecież dzieci nie bawią się, nie ma potrzeby żeby był otwarty. A u nas strzykawki butelki rozbite o tragedie nie trudno” – mieszkanka

„Ten park wygląda strasznie, piasek jest z brudami, szkło, pety, puszki, buteleczki po ćwiartkach, strzykawki….. wszystkie atrakcje wydaje mi się, że powinny być odnowione, naprawione, odmalowane cokolwiek…. ktoś stworzył to miejsce i tyle …. stoi… a co z porządkiem? Co z bezpieczeństwem dzieci…. przed wejściem stoi tabliczka z regulaminem placu … nie każdy przestrzega tych punktów, dlatego powinien chyba być w takim miejscu ktoś, kto będzie tego pilnował….. po co te kamery? żeby były?…. wstyd.” – mieszkaniec

Ciekawą opinie wyraziła mieszkanka naszej gminy Pani Anna Wielkopolska. Wydaje się, że warto się z nią zapoznać, ponieważ może być drogowskazem dla nas mieszkańców jak i dla władz Drezdenka.

Wszyscy czują się bezkarni.
Właściwie to wszystko wskazuje na to, że tak jest.
1. Wandalizm w parku młodzieży dajmy na to od lat 13+, okej to gdzie są rodzice? Ja rozumiem, że to ciężki wiek i rozumiem też że po części efekty „bezstresowego wychowania” oraz tego, że smarkacz ma podane wszystko na tacy, bo wyzwie kogoś i jest ważny. Okej.
2. Wyprowadzanie psów. Tu czepiać można się nie tyle młodych, co właśnie tych starszych wiekiem. Gdzie na zwrócenie takiej osobie uwagi lecą na Ciebie obelgi i inne „przyjemności”.
3. Do policji nic nie mam, ale zwykle bywają nie w tym miejscu i czasie co trzeba. Wiem, że ta praca jest ważna i można czuć się ważnym, ale czy nie można wydzielić z tych osób które sa dla prawa tych choćby 4, które byłyby na zmianę tzw. strażą miejską i kręcili by się w „centrum” naszego miasta pieszo zwracając uwagę na bezpieczeństwo i porządek.
4. Rządzący zarówno mogą dużo jak i niewiele. Nic nie jest tam kwestią przypadku, jedynie błędnych decyzji. W radzie jest wiele osób, które głosują za lub przeciw pewnym krokom, dają swoje pomysły i ulepszenia. Tylko dlaczego ulepszenia nie są faktycznie wprowadzane, albo dlaczego dobre pomysły nie są realizowane?
5. CIS to osoby, które odpowiadają za faktyczny porządek miasta. W większości jak widzę osoby, które tam pracują spędzają one czas na czynnym odpoczynku na ławkach, lub głównie na sprzątaniu terenu zielonego w górnej części parku, a jak przychodzi to terenu na dole to nikt nie kwapi się aby wygrabić piasek i to co się w nim znajduje. Wiem, że to praca za marne grosze, ale jednak są to ludzie odpowiedzialni za porządek.
6. Moim zdaniem plac zabaw powinien mieć swojego stałego Pana, który zajmuje się naprawą, konserwacją oraz porządkiem. Nie chodzi tu o codzienne dokrecanie śrubek, ale w sezonie gdzie to miejsce jest oblegane powinno być to sprawdzane przynajmniej 2 razy w tygodniu. Ogrodzenie tego miejsca dałoby wiele korzyści. Zwłaszcza jeśli ten Pan zamykałby plac i otwierał Go np od 7.00 rano do 20.00. Nie byłoby sikających i za przeproszeniem sr*jących psów, koty miałyby ograniczony dostęp, wandalom w pewnym momencie tez odechciałoby się skakać przez płot.
7. My mieszkańcy również odpowiadamy za nasze miasto. Więc dbajmy o jego porządek, nie niszczmy czegoś w zawiści, nie róbmy na złość sobie nawzajem. Zgłaszajmy gdzie trzeba jeśli coś jest nie tak. W Urzędzie powinien być telefon alarmowy, w sensie z w takich tragediach jak ta, jest gdzie zadzwonić, żeby jak najszybciej można było zareagować.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*