Orszak Trzech Króli drugi raz w Drezdenku

W sobotę, 6 stycznia w Drezdenku po raz drugi odbył się Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez parafię Przemienia Pańskiego w Drezdenku.

Orszak Trzech Króli, jest przedstawieniem jasełek wystawianych w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w całej Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach.

W naszym mieście orszak rozpoczął się po Mszy św. o godz. 12:15, na której odbyło się wprowadzenie to tegorocznego hasła pt. : „Bóg jest dla wszystkich”. Barwnie ubrane dzieci w różnokolorowe stroje i peleryny symbolizowały kontynenty, z których pochodzili mędrcy. W tym roku tworzyły je: ministranci, schola oraz klasa 3c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku. Nie mogło oczywiście zabraknąć, jak podaje tradycja, trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ubrani w piękne, kolorowe szaty wprowadzili zebranych mieszkańców w klimat tamtych czasów. Następnie przewodniczyli orszakowi w którym nieśli dla Zbawiciela złoto. kadzidło i mirrę. Za nimi szły dzieci w kolorowych płaszczach niosące flagi, gwiazdy betlejemskie oraz kolorowe bannery. Dalej podążali mieszkańcy Drezdenka i przybyli goście, którzy otrzymali śpiewniki, korony, naklejki, a najmłodsi kolorowe balony. Wszyscy radośnie i wspólnotowo śpiewali kolędy idąc ulicami naszego miasta. Orszak był niezwykłym spotkaniem pokoleniowym i wspólnotowym, gromadzącym zarówno dzieci, młodzież, dorosłych jak i osoby starsze na śpiewaniu kolęd.

Adam Wójcicki CRL

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*