Ocena stanu dróg wojewódzkich w Drezdenku

Dziękuję Panu Redaktorowi niniejszej gazety za możliwość zabrania głosu na temat stanu dróg na terenie miasta i gminy Drezdenko. Nie potrzebne jest opisywanie stanu drogi wojewódzkiej nr 160 prowadzącej w kierunku Międzychodu, ponieważ dokładnie to widać na wykonanej przeze mnie dnia 16.02.2017 r. fotografii. Myślę, że wielu czytelników widziało osobiście ten obrazek przejeżdżając tamtędy. To samo zdjęcie po wykonaniu zamieściłem na portalu społecznościowym Facebook. Odzew był duży, natychmiastowy i spontaniczny. Sfotografowana droga nie była remontowana przez co najmniej kilka lat. Postawiono tylko na odcinku ponad 10 km znak ograniczający prędkość do 40 km/h. Oczywiście na takiej drodze to i 10 km/h okazuje się za dużo. Dotarły do mnie tłumaczenia władz Drezdenka, że to jest droga wojewódzka i Burmistrz nic nie może zrobić. Pytam czy wystarczająco zabiegał, wysyłał oficjalne pisma do odpowiedzialnych służb?

Droga nr 160 nie  jest jedyną w gminie, która nadaje się do natychmiastowego remontu. Droga wojewódzka nr 174 prowadząca w kierunku Krzyża Wielkopolskiego jest także w opłakanym stanie. Są w niej bardzo głębokie wyrwy po wybitych bryłach asfaltu rozmieszczone na całej szerokości jezdni. Dodatkowo droga ta jest bardzo mocno pofałdowana co nie tylko grozi zniszczeniem zawieszenia, ale i utratą stabilności pojazdu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla wysokich ciężarówek, które w coraz większej ilości tamtędy jeżdżą do Poznania ponieważ przejazd przez most na Warcie w Międzychodzie jest dla nich zamknięty.

Droga nr 181 w kierunku Wielenia jest także w bardzo złym stanie i z miesiąca na miesiąc robi się podobna do tej międzychodzkiej. Nasuwa się zatem bardzo zaczepne pytanie. Czyżby mieszkańcy miasta i gminy Drezdenko kupowali paliwo do samochodów bez podatku i akcyzy, że akurat w tej gminie jest tak tragicznie z drogami? W innych gminach województwa jest przynajmniej przyzwoicie (nie mam tu na myśli jakiejś ilości dróg niższej kategorii). Nie akceptuję tłumaczeń władz gminy, że są to drogi wojewódzkie i nic nie mogą zrobić. Jeżeli tak by było to dlaczego zarząd dróg uparł się, żeby akurat w gminie Drezdenko nie remontować dróg i doprowadzać je do takiego stanu jak droga międzychodzka czy ta w kierunki Krzyża Wielkopolskiego a za chwilę droga nr 181 do Wielenia. Czy władze innych gmin lepiej zabiegają o remonty i naprawy dróg? Zadając te pytania nie oczekuję w odpowiedzi gładkich słów przedstawicieli władz Drezdenka, ale wolałbym działanie – czyli w porozumieniu z zarządem dróg doprowadzenie tych dróg do stanu używalności a najlepiej porządne ich wyremontowanie. Od jakiegoś czasu docierały do mnie słuchy o planach remontu drogi międzychodzkiej, ale kiedy to dokładnie ma nastąpić nie wiem. Jedni mówią, że zaczną w tym roku inni że za dwa lata a jeszcze inni że jeszcze później. Dobrze byłoby, żeby do remontu przystąpili niezwłocznie, ponieważ jak widać na zdjęciu po tej drodze praktycznie nie da się jeździć.  Bardzo interesuje mnie również informacja od której strony zaczną remontować, czy oby na pewno od strony Drezdenka a nie od strony Międzychodu, gdzie droga jest jeszcze na tyle znośna, że rok czy dwa mogłaby poczekać.

Moim zdaniem drogi dojazdowe do gminy są priorytetem, bo jak nie będzie dobrych dróg to wszelkie działania władz zmierzające do utworzenia strefy ekonomicznej, prób ściągania inwestorów, promocji turystycznej są tylko pozorne i będą zawsze wyrzucaniem pieniędzy w błoto, bo taki stan dróg  na wstępie odstrasza zarówno turystów jak i inwestorów. Bieg Dycha Drezdenecka, w którym także brałem udział, byłby bardzo dobrą promocją miasta, ale …. no znowu te odrażająco dziurawe drogi. Mimo to bardzo się cieszę, że taki bieg jest organizowany i dziękuję za to jego Organizatorowi.

Zastanawiam się tylko czy Pana Burmistrza jako włodarza Miasta nie ogarnia wstyd mając w gminie takie drogi.

Na koniec przypomnę, że Drezdenko otrzymało w dość odległej przeszłości dwa tytuły Mistrza Gospodarności (rok 1967 i 1976). Nie pamiętam tego z racji wieku, ale w szkole nauczyciele z dumą mnie o tym informowali. Było to dość dawno i pod rządami byłego systemu politycznego, ale jakie to ma znaczenie, kiedy dzieła tego dokonały władze lokalne Drezdenka i jego społeczność. Pokazały, że Drezdenko też może być wzorem dla innych.

Waldemar Kaleta

2 Komentarze

  1. Łubu dubu łubu dubu dziur nie ma a nasz burmistrz i samorządowcy o nas dbają i nie prawdą jest że wszystkie drogi są dziurawe ,jest cudownie mamy piekną okolice ,przyrodę ,a że nie można nigdzie pojechać !? pffff,a kto by chciał stąd wyjezdzać .łubu dubu łubu dubu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*