O Programie „Mieszkanie Plus” w LUW

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin z regionu.  Jego celem była prezentacja programu rządowego „Mieszkanie Plus”.

Program „Mieszkanie Plus” został pilotażowo rozpoczęty przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Paweł Kruchlik, Dyrektor Inwestycyjny BGK spotkał się z przedstawicielami lubuskich gmin zainteresowanych włączeniem się do niego oraz udzielił wszystkich niezbędnych informacji.

–  Program Rządowy „Mieszkanie Plus” zakłada ogromne wsparcie dla rodzin, szczególnie tych, których nie stać na własne mieszkanie. Ponad 40% rodzin w Polsce nie ma zdolności kredytowej, a zatem i szans na kupno mieszkania na wolnym rynku. Dlatego też program ten jest ważnym elementem, który będziemy się starali mocno wdrażać w naszym województwie we współpracy z samorządami – powiedział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Pełnomocnik Wojewody Lubuskiego do spraw Narodowego Programu Mieszkaniowego „Mieszkanie Plus” Janusz Mojsiewicz wyjaśnił, że każda gmina może wziąć udział w programie „Mieszkanie Plus”, natomiast musi spełnić odpowiednie kryteria. Jednym z nich jest posiadanie 10 tysięcy mieszkańców i potrzeb mieszkaniowych. – W województwie lubuskim aplikacje złożyło łącznie 30 samorządów. 2 z nich mają już podpisane umowy, to gmina Witnica i gmina Międzyrzecz. 6 jest w trakcie zaawansowanych rozmów, a 4 średniozaawansowanych – zaznaczył pełnomocnik Janusz Mojsiewicz.

Jak podkreślił Wojewoda Lubuski 6 gmin prowadzących zaawansowane rozmowy to: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Sulechów, Świebodzin, Witnica oraz Międzyrzecz. Są to gminy, które mają ogromną szansę, aby uzyskać wsparcie finansowe. Kolejne 5 gmin będących na etapie rozmów wstępnych to Strzelce Krajeńskie, Drezdenko, Wschowa, Krosno Odrzańskie i Kożuchów.

O programie

Narodowy Program Mieszkanie Plus opiera się na trzech podstawowych filarach:

  • Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, który będzie odpowiedzialny za rozporządzanie gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa;
  • wsparciu budownictwa społecznego oraz spółdzielczego;
  • indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których będzie można odkładać pieniądze na zakup lub remont mieszkania. Regularne odkładanie będzie premiowane przez rząd.

 Tanie budownictwo w programie Mieszkanie Plus

Według rządu realizacja takich tanich inwestycji jest jak najbardziej możliwa. Cena dotychczas budowanych nieruchomości zależy od wielu czynników, jednak szczególnie sporym obciążeniem przy realizacji jest zakup gruntu. To właśnie ten koszt bardzo mocno wpływa na cenę za 1 m2. W rządowym programie będzie inaczej. Nieruchomości będą budowane tylko na gruntach państwowych, przekazanych na preferencyjnych warunkach.

 Więcej o programie Mieszkanie+

www.lubuskie.uw.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*