Nowy budynek przy Placu Wileńskim?

Znany wszystkim przystanek PKS w Drezdenku ma szanse zmienić swoje oblicze, a to za sprawą prywatnego inwestora, który chce w tym miejscu wybudować budynek mieszkalno-usługowy.

Obecny szpetny przystanek przez wiele lat psuł wizerunek placu Wileńskiego i miasta. Kilka lat temu zamknięto przynależącą do przystanku poczekalnię i toalety m.in. ze względu na odbywające się w jego wnętrzu akty wandalizmu. Obecnie budynek niszczeje, a dalsze jego remontowanie nie ma najmniejszego sensu, chociaż Miasto w budżecie zabezpieczyło 100.000 zł na odnowienie obiektu i zaadaptowanie go pod toalety miejskie i Biuro Informacji Turystycznej.

Obecnie inwestor Głogowiec, Skrzypczak S.C. jest w posiadaniu działki na której stoi Bar Kamiza, do pełnej realizacji inwestycji potrzebuje zakupić działkę na której ustawiony jest przystanek autobusowy. A to wiąże się z przeprowadzeniem nieograniczonego przetargu na zakup nieruchomości zorganizowany przez UM w Drezdenku. Inwestor wystąpił z taką prośbą w lutym do burmistrza Miasta Drezdenko. Decyzję o tym czy miasto wystawi działkę na sprzedaż zależy w głównej mierze od decyzji burmistrza, który może ale nie musi posiłkować się decyzją Rady Miejskiej. Radni zdecydowali, że decyzję w sprawie działki podejmą na majowej sesji. Oczywiście nie jest powiedziane, że obecny inwestor wygra przetarg na zakup nieruchomości.

Aktualne zagospodarowanie działki o której mowa nie wpisuje się w obecna architekturę  Placu. W obszar ten najlepiej wpisywałaby się typowa zabudowa charakterystyczna dla tej części miasta, czyli budynki mieszkalno-usługowe o co najmniej dwóch kondygnacjach z poddaszem. Planowany budynek spełnia te warunki. Inwestor już złożył wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego obszaru. Taki wniosek może złożyć każdy nie będący właścicielem nieruchomości. Decyzja o warunkach pozwala ewentualnemu lub przyszłemu inwestorowi sprawdzić czy jego zamierzenia są realne do wykonania. Inwestorzy w ten sposób chcą się zabezpieczyć tym co mogą wykonać na danym terenie. Na etapie planowania inwestor konsultował w sumie 12 projektów m.in. z konserwatorem zabytków, który przyjął projekty z przychylnością.

Budynek ma być podpiwniczony i wyposażony w windę. Parter w zależności od potrzeb rynku pełnił by funkcję usługową. Kolejne kondygnacje budynku zajmowałyby mieszkania. Powstał też plan, żeby dalej zabudować kolejną pustą przestrzeń przy ul. Lwowskiej. Budynek niewątpliwie podniesie estetykę Placu Wileńskiego. Kwota inwestycji skalkulowana jest na kwotę 2,5 mln złotych, co jest kwotą sporą jak na nasze lokalne możliwości. Sam obiekt będzie przynosił do kasy gminy blisko 20.000 zł z tytułu podatku od nieruchomości.

Miasto najwidoczniej nie spieszy się z podjęciem decyzji, ponieważ sprawa ciągnie się od Lutego, a inwestor wciąż czeka na podjęcie decyzji. O tym jak sprawa się potoczy z pewnością Państwa poinformujemy.

Mateusz Grzymałowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*