Nie pozwólmy, aby spalarnia odpadów toksycznych zniszczyła nas i naturę.

Fundacja Żywa Przestrzeń Twórcza przyłącza się do protestu przeciw planowanej inwestycji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Niebezpiecznych oraz produkcji energii elektrycznej, który ma powstać na działce 167, Stare Bielice, Gmina Drezdenko.

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci faktem, że na obszarze Natura 2000, tuż nad Notecią, ma powstać tak niebezpieczne przedsięwzięcie, gdzie będzie przywożone i przetwarzane 200’000 t rocznie substancji wysoce toksycznych.

Żyjemy dzisiaj w epoce wielkiego wymierania gatunków, roślin, owadów i ptaków. Nasza puszcza Drawska i Notecka, która jest małą wyspą, schronieniem dla wielu żywych istot, mogłaby zniknąć bezpowrotnie pod wysypiskiem setek tysięcy ton trucizn.

Chociaż próbuje się nam wmówić, że nowy typ utylizacji odpadów toksycznych jest mało szkodliwy, to tego rodzaju zapewnienia nie poparte niezależnymi badaniami i studiami są całkowicie niewiarygodne.

Przetwarzanie odpadów polegałoby na ich gazyfikacji w dwóch systemach:

 1. Gazyfikacja mieszana z połączeniem technologii pirolizy i gazyfikacji    plazmowej oraz tzw. witryfikacji
 2. Tylko technologia pirolizy

W świecie istnieje kilka podobnych zakładów, ale do utylizacji odpadów komunalnych i żadne z nich nie jest wyspecjalizowane do usuwania odpadów toksycznych. Ta inwestycja przekracza swoim rozmiarem wszystkie znane przetwórnie w świecie.

Technologia plazmowej gazyfikacji byłaby pierwszą stosowaną w kraju metodą przetwarzania odpadów toksycznych. W tym eksperymencie z nową technologią będziemy pierwszymi królikami doświadczalnymi. 

Poważnym zagrożeniem jest transport gigantycznych ilości substancji toksycznych po całym kraju i z zagranicy, ich rozładunek i składowanie. O  wypadek naprawdę nie trudno, nie jest to problem lokalny.

Nie potrzeba nawet dużej wyobraźni, aby uświadomić sobie skalę zagrożenia dla całego środowiska naturalnego i dla zdrowia ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Byłaby to tykająca bomba ekologiczna w samym sercu Natury 2000. 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że ta planowana inwestycja ma znaczenie ponad regionalne i stałaby się precedensem dla podobnych działań na terenie całego kraju.Polska zamieniłaby się w składowisko odpadów toksycznych, radioaktywnych, rakotwórczych z całej Europy i świata. Import śmieci, jest jedynym importem obiecującym złote góry.

Prosimy obudźcie swoją wrażliwość i zrezygnujcie z tego planu, bo nasze lasy i nasza natura są prawdziwą świątynią zdrowia i radości dla każdego.

Dziękujemy.

Fundacja Żywa Przestrzeń Twórcza

Petycja

Jednocześnie informujemy!

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Stare Bielice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i niezbędną dokumentacją w dniach od 29 września do 20 października 2017 r.

Dostępny także na BIPhttp://www.bip.drezdenko.pl/3019,wylozenie-do-publicznego-wgladu-projektow-rysunku-planu-ustalen-planu.html

Termin składania uwag do planu: 6 listopada 2017 r.

ZACHĘCAMY TEŻ TO ŚCIĄGANIA WZORU PISMA I UWAG!!

WZÓR

UWAGI

15 Komentarze

 1. Obszar natura 2000? Za samą działką o ile nie na niej przebiega linia umocnień z czasów II wojny światowej. Ruiny bunkrów itp. Obecnie jest to wielkie wysypisko śmieci. Jeśli 200 osób może przyjść na pikiete i krzyczeć że niechce spalarni to dlaczego te 200 osób nie przyjdzie. Nie sprzątanie tego terenu? Wystarczy z 10 przyczep i wszystko zostanie wywiezione. Po tym wystarczy zgłosić do WKZ jako obiekt zabytkowy i utworzyć ścieżkę historyczną. Ustawa o ochronie zabytków wyraża się jasno na temat ochrony i opieki nad zabytkami. Już projekt zostanie zablokowany bo nikt zabytku na własną rękę nie usunie. Ale po co. Lepiej krzyczeć że nie chce się spalarni i wywozić swoje śmieci do lasu. Obszar powinien nazywać się Nielegalne wysypiska 2000.

  • Na linii od wsi nowe Bielice do Drezdenka wzdłuż Noteci przebiega 2 wojenna linia umocnień. W Kosinie jest Jaz na noteci. Jeden z bunkrów ma pełne wyposażenie ale jest systematycznie rozkradany. We większości bunkrów są wysypiska śmieci. Największe chyba obok wspomnianej działki. Utworzenie ścieżki zablokuje budowę ale to nie wszystko. We wsi Stare i nowe Bielice wielu ludzi prowadzi agroturystyke. Taka ścieżka ściągnie pasjonatów histori, turystów a dodatkowo wzbogaci obszar natura w pomniki histori. Niestety w Polsce jest przekonanie że jak się pokrzyczy to ktoś przyjdzie i zrobi. Jak nie tu to pewnie gdzie indziej powstanie spalarnia ale o to trzeba walczyć a nie tylko krzyczeć pod urzędem.

 2. Widzieliście te UWAGI (powyżej do ściągnięcia) sporządzone przez Fundację Żywa Przestrzeń Twórcza?
  Solidna robota.

  Raduje się serce, raduje się dusza, że są jeszcze ludzie myślący w tym społeczeństwie. 🙂

  A Twój pomysł, Dariusz, z tą linią umocnień też ciekawy.
  Czasem trzeba pokrzyczeć, ale też jak najbardziej trzeba działać w realu, zgadza się z Tobą.

 3. A więc tak, mieszkam w starych bielicach 480 m od pola gdzie zekomo ma być spalarnia, pytanie moje jest takie dla czego nikt nie uwzględnił mojego położenia, jestem zucony na pastwę losu czy jak, nie rozumiem…….

  • Niech Pan jaśniej napisze o swoim położeniu i jego nieuwzględnieniu.
   Co ma Pan na myśli?

   W tej prognozie oddziaływania na srodowisko napisali, że najbliższe zabudowania są 2 km od tego pola, a pojedyncza powyżej 1 km (o ile dobrze pamiętam). Nieprawda to?

 4. Po tym co pisze Rafał widać jak perfidnie inwestor podszedł urzednikow, księży i wszystkich zainteresowanych, niestety urzędnicy zanim rozpoczęli rozmowy czy uzgodnienia powinni sprawdzić dane zawarte w prognozie oddziaływania. Myślę, ze takie rzeczy powinnismy zgłaszać do prokuratury.

  • Wie Pan co, Panie Wesoły, to, ja nadal nie mogę pojąć, jak inwestor mógł podejść naszego burmistrza – byłego belfra, człowieka, mogłoby się wydawać, inteligentnego i z dużą wiedzą, a przynajmniej z możliwosciami, by tę wiedzę zdobyć.

   Przecież tę „cudowną inwestycję” można wg. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. 2010, nr 213, poz. 1397) zaliczyć do przedsięwzięć mogących zawsze znaczaco oddziaływać na środowisko aż w czterech kategoriach:
   – odpady i ścieki
   – przemysł chemiczny
   – przemysł energetyczny, w tym energetyka jądrowa
   – systemy transportowe

   Więc jak to możliwe, że Mr Maciek Pietruszak dopuścił do siebie w ogóle myśl zbudowania tego zakładu na obszarze Natura 2000 ?! Wie Pan, naprawdę tego nie rozumiem…

   Przypomina mi się taki dowcip, gdy idą dwa koty przez pustynię i jeden do drugiego mówi:
   – Ty, stary, nie ogarniam tej kuwety…

   Ja też tej kuwety nie ogarniam.
   Tym się chyba CBŚ albo CBA powinny zająć.

 5. Jak inwestor dopatrzy się tych nielegalnych wysypisk śmieci po lasach w okolicy to śmiechem zabije protestujących. Odwoła się i jeszcze oskarzy za utrudnienie z prowadzeniem inwestycji. Taki to obszar natura. A jak Burmistrz wyraził zgodę? Pewnie też zobaczył te góry śmieci.

  • Inwestor zrobi(ł) takie oglądziny okolicy, jak ci mistrzowie od planowania przestrzennego i architektury krajobrazu, którzy sporzadzali Prognozę Oddziaływania na Środowisko bez wizji lokalnej, czyli żadne.

   Inwestora interesuje tylko dostęp do drogi krajowej, dobrej magistrali kolejowej z Zachodem, przyłącze linii energetycznej i dostęp do naturalnego, przepływowego zbiornika wodnego. To wszystko. Na te porozrzucane śmieci komunalne to nawet nie spojrzy, Panie Dariuszu, bo jego zakład taką drobnicą się nie zajmuje. Go interesują tylko te śmieci najbardziej niebezpieczne, bo na tym jest największy zarobek.

 6. Pytanie gdzie tej Natury 2000 nie ma 🙂 Nie taki był cel tworzenia tego projektu!!
  Posprzątajcie , zacznijcie żyć jak w obszarze Natura 2000 ,a nie sobie mo.dy tą nazwą wycieracie. Wtedy uwierzę że krzywda się wam dzieje !!!!! Nadal daje zielone światło tej inwestycji !!!! Bo jak będzie taki zakład wszyscy będą patrzeć inwestorowi na ręce co robią jak gdzie i kiedy, skończy się dzikie wysypisko śmieci ,wylewanie szamba gdzie się da ,palenie czym popadnie bo przy okazji będą się przyglądać okolicy !!!!!Będzie monitorowanie opadów ,emisji ,zanieczyszczeń .To nie będzie zbieranina przypadkowych przechodniów tylko ludzie powołani z urzędu ,instytucje państwowe, a przy okazji okaże się tak właściwie na kogo CBŚ lub CBA nasłać….Wszystkie odpady są traktowane bardzo poważnie obowiązuje je ścisłe zarachowanie ze wszystkiego trzeba się wytłumaczyć nie można sobie pozbierać gdzie się podoba ,co się da przywieść i spalić tylko dlatego że ktoś zapłaci…

 7. Obojętnie jak nazywa się ten człowiek, smutny, inwestor czy pomidor, jego jedynym celem jest przedłużanie dyskusji i wprowadzanie niepokoju po prostu manipulacja emocjami. Człowiek nie ma zielonego pojęcia o tym co dzieje się w naszej okolicy, nie wie ze w bielicach co druga osoba pracuje w lesie i drewna na opal ma pod dostatkiem i śmieci nie musi palić. Na szczęście sprawa sciekow i śmieci została w gminie definitywnie tak ze nikt ich do lasu nie musi wywozić. A i tak sprawa naszych śmieci go nie interesuje bo na nich nie można zarobic. Opowiada bajki o systemie plazmowym, którego i tak w tej inwestycji nie będzie stosować bo jest za drogi, utylizacja i tak będzie prowadzona metoda pirolizy, ktora jest tansza i bardzo sxkodliwa.

 8. To wtedy CBA sie wzywa tam do tych dziur … 🙂 i niezależne media … 🙂 działeczka jest ok wczesniej czy pozniej cos fajnego tam wybuduja.Ciekawe co zrobicie jak szyby naftowe zaczna wam wiercic 🙂 bedzie ciekawie zapewne …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*