Maraton pisania listów

10 i 11 grudnia w  ZSP w Drezdenku po raz kolejny odbył się Maraton Pisania Listów – apel o zwrócenie uwagi na powszechne łamanie praw człowieka.

Pisząc te listy okazujemy wsparcie niesłusznie skazanym osobom oraz próbujemy wpłynąć na ich wyroki. Tym razem zajęliśmy się m. in. problemem wczesnych małżeństw i małżeństw z przymusu. Naszym celem jest egzekwowanie i wprowadzenie w życie prawa krajowego i międzynarodowych zobowiązań, które jednoznacznie zabraniają zawierania wczesnych i przymusowych małżeństw.

Moją szczególną uwagę zwróciła sprawa Teodory, która została skazana na 30 lat pozbawienia wolności za urodzenie martwego dziecka. Oskarżając ją nie wzięto pod uwagę komplikacji związanych z ciążą. List ma na celu uwolnienie jej oraz wszystkich kobiet, które zostały skazane w ten sam sposób.

Saman Naseem z Iranu w wieku 17 lat został skazany na śmierć za morderstwo. ‚Przyznanie do winy’ wymuszono na Nim torturami. Tym samym Iran złamał ‚Konwencję o Prawach Dziecka’, która podpisał. Pisząc list w Jego sprawie domagamy się sprawiedliwego wyroku oraz przeprowadzonego w zgodzie z międzynarodowymi zobowiązaniami Iranu, które zakazują kary śmierci na osobach poniżej 18 roku życia.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem, który występuje zbyt często -ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA. Niejednokrotnie listy przyczyniły się do uwolnienia więźniów oraz do poprawy ich bytu w więzieniu.

Dziękuję za zorganizowanie tej akcji oraz zaangażowanie się w nią zarówno nauczycielom jak i uczniom. Szczególne podziękowania kieruję do Małgorzaty Malewicz, Wioletty Libery, Kamili Zamerluk, Beaty Stoińskiej, dyr. Beaty Hinc oraz dyr. Radosława Świekatowskiego. Łącznie w dwa dni akcji udało się Nam napisać 150 listów.

Aleksandra Czekajło

/fot. MM

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*