Mały jubileusz drezdeneckiego Konkursu Wokalnego

Zapowiadając V Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku napisałem, że przez jeden dzień nasze miasto stanie się stolicą operową Polski. Młodzi artyści zjechali tutaj z Warszawy, Bydgoszczy, Poznania, Łodzi, Berlina, Wrocławia i Szczecina. W skład jury konkursu weszli artyści tej miry, co Antonina Kowtunow, Katarzyna Dondalska, Marek Gasztecki i jako przewodniczący Wiesław Ochman.

Sądzę, że każdy początkujący śpiewak marzy, by zdobyć najlepsze sceny operowe świata: nowojorskie MET, mediolańską La Scalę, londyńskie Covent Garden czy hamburskie Staatsoper moskiewski Bolszoj A przecież są jeszcze opery w Wiedniu, Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Dreźnie, Brukseli, Lizbonie, Rzymie i wiele, wiele innych. Ot! Każdy chce sięgać gwiazd. Po to przyjeżdżają do między innymi do Drezdenka. O sukcesach laureatów poprzednich konkursów pisałem wcześniej. Nie mam wątpliwości, że organizując tę imprezę w jakiś sposób wpisujemy się w dzieje polskiej wokalistyki. Z racji innych obowiązków mogłem do południa przysłuchiwać się nie dłużej niż przez 2 godziny, a i tak to, co usłyszałem było niczym balsam na uszy. Podobnie, jak w roku ubiegłym o sukcesie decydowały zaledwie ułamki. Poziom znów wyjątkowo wysoki i decydowała czasem jedynie dyspozycja dnia. Komisja w składzie: Wiesław Ochman – przewodniczący, Antonina Kowtunow, Katarzyna Dondalska, Marek Gasztecki – członkowie wykonali tego dnia tytaniczną pracę, gdyż do konkursu zgłosiło się niemal 10 osób więcej niż przewidywano. Oto lista nagrodzonych:

  • Dawid Roy – I nagroda
  • Wojciech Rasiak – II nagroda
  • Michał Rudziński – III nagroda

Wyróżnienia przypadły paniom: Annie Ciereszko, Justynie Gęsickiej, Sylwii Gorajek i Yanie Hudzowskiej-Kit.    

Były też nagrody inne.

  • Za najlepsze wykonanie arii Mozarta – Dominika Kościelniak.
  • Za najlepsze wykonanie pieśni polskiej na głos żeński – Katarzyna Jakóbczyk.
  • Za najlepsze wykonanie pieśni na głos męski – Krzysztof Cygan.
  • Nagrodę Przewodniczącego Jury Maestra Wiesława Ochmana – Juexin Liu
  • Nagroda „Sauerianum” – Joanna Talarkiewicz.
  • Wyróżnienia dla pianistów: Alicja Tarczykowska, Witold Janusz, Michał Karasiewicz, Michał Landowski.
  • Wyróżnienia pozaregulaminowe: Magda Miziołek, Magdalena Wachowska, Krystian Psujek.

Ja z wielką przyjemnością pozwolę sobie odnotować, że troje z laureatów śpiewało już w naszym festiwalu: Joanna Talarkiewicz, Magdalena Wachowska i Dawid Roy.

W trakcie gali laureatów miało miejsce wydarzenie wyjątkowe. Z inicjatywy stowarzyszenia „Sauerianum” marszałek województwa Elżbieta Polak wystąpiła do Sejmiku Lubuskiego o nadanie legendzie polskiego bel canta, Wiesławowi Ochmanowi honorowej odznaki „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”. Dekoracji dokonał pan Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący sejmiku. Kwiaty w imieniu naszego stowarzyszenia wręczyły panie Teresa Debaere i Ewa Pietruszak.

Konkurs Wokalny to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, stąd kilka słów o całej „otoczce” towarzyszącej temu wydarzeniu. Patronat nad nim objął burmistrz Drezdenka, a patronat honorowy wojewoda lubuski. Obsługę finansową i techniczną zapewnili dyrekcja i pracownicy Centrum Promocji Kultury z Janem Kuchowiczem na czele. Funkcję sekretarza konkursu pełnił pan Bartłomiej Szczeszek, którego dotychczas znałem jedynie ze znakomitych ról operowych w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a konferansjerem była pani Maria Borenstein. Wśród darczyńców pozwolę sobie wymienić firmę Yamaha, Woseba, która przez cały dzień raczyła nas pyszną kawą, hotel „Eljan” i pracownia architektoniczna „Proobiekt” z Bydgoszczy i Szkoła Podstawowa nr 1 w Drezdenku. Patrzę na listę nie tylko artystów, lecz także na ich profesorów. Aż kręci się w głowie. Cała plejada znakomitości.

Kilka słów należy się dyrekcji i pracownikom mojej byłem szkoły. Z podziwem patrzyłem na ich pracę i zaangażowanie. Od pań pracujących w sekretariacie, przez panie pilnujące porządku po kucharki. I ta wspaniała atmosfera, jaką młodym artystom stworzyli pracownicy „jedynki”. Myślę, że będę tu wyrazicielem myśli najważniejszej osoby organizującej to przedsięwzięcie, pani profesor Antoniny Kowtunow. Bardzo Państwu za to wszystko dziękujemy. Wiem, że za tym wszystkim kryje się pan Sławomir Wojciuszkiewicz. Bardzo Jemu dziękujemy. Pani Profesor w imieniu organizatorów i uczestników, ja w imieniu melomanów.

Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wielka Antonina Kowtunow. Każdy, kto organizuje takie wydarzenie wie, ile pracy trzeba włożyć przez cały (!!!) rok, by móc cieszyć się sukcesem na jeden piękny dzień. Całą tę tytaniczną pracę wykonuje pani Profesor. Ta wielka gwiazda polskiej opery, duma Poznania i Polski, postanowiła swoją sławę wykorzystać dla promocji mojego miasta i za to wszystko pozwolę sobie Jej podziękować… przy innej okazji bukietem pięknych róż.

Wiesław Pietruszak

foto: Jarosław Peszel

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*