Konsultacje społeczne w sprawie budowy zakładu przetwarzania odpadów

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Drezdenku dn. 25 października radni będą głosować nad uchwałą dotyczącą przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Konsultacje mają za zadanie poznać opinię mieszkańców w sprawie budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów przemysłowych oraz produkcji energii elektrycznej technologią plazmową PRRS w miejscowości Stare Bielice.

Urzędnicy chcą sprawdzić nastoje społeczne związane z planowaną budową oraz zdiagnozowaniem potencjalnych sytuacji konfliktowych.

W konsultacjach mogą wziąć udział tylko mieszkańcy gminy Drezdenko. Planuje się je w terminie 20 listopada do 22 grudnia 2017 roku. Ankiety dostępne będą w Punkcie Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Drezdenku, w godzinach pracy urzędu, oraz na BIP w zakładce konsultacje społeczne.

Wypełnione ankiety będzie można dostarczyć do Urzędu osobiście do Biura Obsługi Interesanta, poprzez platformę ePUAP2, oraz pocztą elektroniczną na adres um@drezdenko.pl.

PROJEKT UCHWAŁY

32 Komentarze

 1. Przepraszam, czegoś tu nie kumam.
  Może ktoś mi wyjaśni.
  Obiło mi się o uszy już pewien czas temu, że pod koniec listopada ma zebrać się Rada UM Drezdenko i głosować nad odstąpieniem od uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 167 w m. Stare Bielice oraz uchylić uchwałę w sprawie przystąpienia do jego sporządzania. Tym samym SPRAWA ZOSTAJE ZAMKNIĘTA.
  Wydawało mi się, że ma to nastąpić jakoś 19 listopada. A tu widzę… że od 20 listopada mają trwać konsultacje społeczne w sprawie , jak to się znowu pisze w uzasadnieniu – „budowy instalacji do odzysku surowców” (hahaha, to „okrągłe” sformułowanie, którym niefortunnie zamydlono wcześniej oczy radnym i kościołowi). To ja się pytam: po co konsultacje skoro sprawa ma już być zamknięta??? Poza tym w Starych Bielicach na spotkaniu inwestor powiedział, że się wycofuje, to po co proceduje dalej? A, i jeszcze jedno: w konsultacjach mogą wziąć udział tylko mieszkańcy gminy Drezdenko. Hahaha. Krzyż i Drawsko na pewno się z tego ucieszą. Już na wstępie Pan Burmistrz odciął połowę przeciwników. To chyba jakaś groteska, że mieszkańcy np. wsi Moczydła (z sąsiedniej gminy), po drugiej stronie Noteci, z widokiem na jej Dolinę i działkę nr 167, którzy mają do miejsca inwestycji jakiś kilometr z hakiem nie mogą się wypowiedzieć, bo nie mieszkają w Rzeczypospolitej Drezdeneckiej. Przecież to jest sprzeczne z art. 32 Konstytucji RP, który mówi, że wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny!

 2. Jestem za !!!!!!Nie stać Pana? Dlatego te wściekłe ataki???A telewizor ,telefon ,dom lub mieszkanie Pan ma i całe wyposażenie ??????Czy dysponuje Pan tylko szałasem w puszczy ????

  • Portfela nie czyni się przezroczystym, Panie Agencie. Doskonale Pan o tym wie.
   Czy $$$ całkowicie przesłoniły Panu umysł?
   Pieniądze nie są w życiu najważniejsze.
   Wolę chodzić w Drezdenku po krzywym chodniku niż po prostym z maską przeciwgazową na twarzy.

   Może zamiast się ze mną przekrzykiwać wirtualnie, byłby Pan uprzejmy powiedzieć:
   – Kiedy wpłynął do UM Drezdenko pierwszy wniosek o budowę tego niefortunnego zakładu?
   – Kiedy na działce nr 167 w Starych Bielicach wykarczowano las?
   – Kiedy tę działkę ogrodzono?
   – I w jakiej formie Kościół zgodził się sprzedać Wam ziemię? Czy została już zawarta notarialna umowa przedwstępna?

   Będę wdzięczny za odpowiedź. 🙂

  • A czy planowana teraz elektryfikacja linii kolejowej nr 203 relacji Krzyż – Kostrzyn nad Odrą (strategiczna magistrala do Berlina) to też brednia? Przypadek jakiś?

   Niemcy już zacierają sobie ręce, że w końcu będą mieli gdzie opychać swoje odpady radioaktywne i inne, a ja mam się cieszyć, że to będzie pod Drezdenkiem?!

   Doskonale wiem do czego Pan zmierzałeś wypytując mnie o „zdobycze cywilizacyjne”, z których potencjalnie mogę korzystać. To oczywiście jest ironia losu, że każdy z nas z jakichś tam wynalazków techniki korzysta i jakieś odpady po sobie pozostawia, a nikt, absolutnie nikt nie chce mieć spalarni pod nosem. Ale zauważ Pan, że z większością tych rzeczy, które miałby być spalane w Starych Bielicach przeciętny obywatel tego regionu nigdy nie miał, nie ma i mieć nie będzie styczności w codziennym życiu, nawet pośrednio. Dlaczego więc padło na nas? I to w miejscu ze wszech stron otoczonym czystą przyrodą? Taki zakład to powinien powstać na obszarze przemysłowym, ażeby nie zagrażać chronionym ostojom pięknej przyrody, a i od zakładów produkcyjnych bliżej byłoby odbierać śmieci.

   No chyba, że te śmieci mają z Zachodu jechać 203-ką… To wówczas wybór naszej lokalizacji znajduje wyjaśnienie…

 3. 3/4 ,mieszkańców Bielic i Drezdenka siedzi na za chodzie lub z zachodu żyje 🙂 zarabia w euro a wydaje złotówki .Czy nie uważa Pan że w za wszystko trzeba kiedyś zapłacić :)?Kiedyś FSD to tysiące aut z zachodu sprowadzone na Polskie drogi ,dla nich to był odpad . Ale była kasa wiec się oko przymykało:) gdzieś Pan wtedy był?! ,przymknij Pan oko teraz bo zarobić można . Mieczem wojujesz od miecza giniesz !

  • Piszesz, że „zarobić można”…

   Powiedz mi Pan, co ja – przeciętny Kowalski – będę z tego miał?
   Przy założeniu, że nie pójdę tam do pracy, bo… gwiźnie mi ją sprzed nosa tania siła robocza, czyli Ukraińcy (a nawet to i nie za bardzo bym chciał pracować w środowisku stricte niebezpiecznym podwyższonego ryzyka).

   Z doświadczenia życiowego i obserwacji wszyscy chyba wiemy, że dolary owszem sypią się… ale tylko na tych, którzy stoją na szczycie przemysłowej, finansowej piramidy.

   A jakie będą wpływy do budżetu miasta Drezdenko? Może Pan ujawnisz nam dane?
   Nie wątpię, że po pewnym czasie z tych wpływów naprawiliby chodnik tu i tam. Ale przypuszczam, że spacer ulicami tego miasta stałby się cuchnącym koszmarem związanym ze wzrostem zachorowań na choroby dróg oddechowych, astmy, alergie, nowotwory itp. I nie zasłaniaj się tutaj Pan nowoczesnością tej nieprzewidywalnej technologii, bo w prezentowanym przez inwestora pokazie slajdów wyraźnie napisane jest, że w razie awarii oni cały ten palący się syf mogą puszczać do atmosfery, jeśli przepisy pozwolą. W Polsce nie ma regulacji w tym zakresie (ja bynajmniej nie trafiłem na takowe), a więc czytaj: moga puszczać do woli. A jaka jest częstotliwość mniejszych i większych awarii tego systemu cisza-sza, nie wiadomo. Powtórzę raz jeszcze: wolę nie przekonywać się o tym na własnej skórze.

 4. Nie wiem gdzie mieszkasz „rozsądny” ale chyba nie w Drezdenku i obok twojego domu ani szkoły w której uczą się twoje dzieci nie pojedzie codziennie 1000 ton odpadów niebezpiecznych. Takie odpady powinny być stylizowanew miejscu ich powstawania. A skoro tego nNiemcy nie chcą robić u siebie to bardzo wątpliwy interes i bardzo wątpliwy twój rozsadek

 5. Mieszkam , ale pracuje na zachodzie i mam widok z okna na elektrownie atomowa 🙂 .Żyje sie całkiem przyjemnie mimo „czarnobyla” Wiekszosc ludzi ogrzewa domy prądem, zima nie ma smogu od lat nic sie tam nie wydarzyło jada pociagi z odpadami na skladowisko ale coz to cena za postęp.Wierze ze jesly bedzie sie rozwijac takie technologie beda one coraz bezpieczniejsze a jesli ciagle bedziemt na NIE to wracamy do punktu wyjscia. Nie ma rozwoju bez ich wdrazania ,a bida jaka panuje w drezdenku i okolicach jest nie do przyjecia.Czasami az sie nie chce wracac do domu. Czlowieku bijesz piane bo tylko w Twoim interesie jest zeby nic tam nie bylo ,moze z zemsty moze z przekory,a moze sam chcesz utylizowac tam cos zeby byc na szczycie piramidy jak mowisz.

 6. Wracam i będę wracał większość pieniędzy wydaje w Polsce 🙂 bo to mój kraj i tu ma być dobrze ! Jak na razie jest na opak parki narodowe wycina się a zwykły gospodarczy las traktuje się jak park narodowy . A na komputerach to się Pan nie znasz 🙂 na ekologii to chyba też nie ,proszę sprawdzić sobie definicje tego słowa ,może wtedy Pan coś zrozumie .

  • Pana powyższa, podszyta populizmem, wypowiedź nic nie wnosi do sprawy, Panie Agencie Inwestora.

   Skoro już jesteśmy przy ekolgii i obszarach chronionych to może wyjaśnisz mi Pan, jakim cudem w Uchwale nr XXIX/457/17 Sejmiku Wojwództwa Lubuskiego z dnia 10 kwietnia 2017 r. doszło do wyłączenia działki nr 167 w m. Stare Bielice wbrew zapisom Ustawy o ochronie przyrody, a dokładniej artykułu 23 ust. 2, który dopuszcza taką możliwość wyłącznie z powodu bezpowrotnej utraty wyróżniającego się krajobrazu o zróżnicowanych ekosystemach? Działka nr 167 żadnych walorów nie utraciła, nie przemieściła się znad Noteci. Nadal zamieszkuje ją 14 gatunków chronionych gatunków ptaków wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi, nadal położona jest w otulinie (a nawet powiedziałbym granicach) obszaru Natura 2000 Lasy Puszczy nad Drawą. Takie sztuczne wyrwanie jej z Obszaru Chronionego Krajobrazu było nielegalne!!! A ta uchwała sejmiku powinna być czym prędzej unieważniona !!!

   Jeśli nie wie Pan, co to jest Obszar Chronionego Krajobrazu i czemu służy – proszę zapytać wujka google. Powinien objaśnić.

 7. To jest rola ,grunt rolniczy a nie zaden las ,drzewa tam byly 10 lat temu w wyniku naturalnej sukcesji brzoza olcha i osika , sosna ,pozniej roslo tam zborze a ogrodzenie to kola lowieckiego sprawka.

  • Koło łowieckie ogrodziło Kościołowi działkę?

   Wszystkie fakty na niebie i ziemi wskazują na to, że ta inwestycja była planowana już od wielu lat.
   Mówi się, że nawet od prawie 10 (odkąd firma zajmująca się technologią plazmową, Westinghouse Plasma Corporation, otrzymała zielone światło Unii Europejskiej, a miało to miejsce w 2008 roku). Tak więc zgadzałoby się.

 8. Taniej ogrodzić niż płacić odszkodowania za zniszczenia od zwierzyny … Zresztą jak inwestycja jest planowana przez lata to dogłębniej jest sprawdzona nie uważa pan ,rozważone są wszystkie za i przeciw . Jak pan widzi jakieś nieprawidłowości niech pan złoży oficjalny DONOS zamiast tu paplać….

  • O, widzę, że Panu nie odpowiada to, co mówię…
   Dotknęło Pana Waść Agent?

   Proszę napisać, które to Koło Łowieckie takie dobre i innym działki grodzi…
   Chcę napisać, żeby i mi ogrodzili 🙂

  • Taka abstrakcyjna gadka-szmatka, Panie (Nie)Rozsondny, mnie nie interesuje.

   Konczonc temat dodam tylko, iż: o ile w 2010 roku – jak powiedziała Pani Urban w TVP Gorzów, o ile dobrze pamietam – inwestor nie odbił się w Urzędzie Miasta w Drezdenku od ściany, o tyle teraz życzę mu, aby razem z Panem Burmistrzem odbili się od muru społecznego oporu i nauczyli się raz na zawsze, że zdania opinii publicznej nie można ignorować!

   A gdyby w Starych Bielicach powstało lotnisko dla UFO, jak Pan sugerujesz, to proponuję od razu wszystkich, którzy tak usilnie kombinowali nad tą sprawą przez lata wysłać w Kosmos! I wtedy to dopiero byłby git.

 9. Dobrymi ludzmi hihihi dobre ludzie sa gorsi od zwierząt knują intrygi wykańczaja sie nawzajem walczac o władze i kase dobrzy staja sie zli a zli dobrymi wszystko zależy od punktu patrzenia, interpretacji ,sumujac to wszystko wychodzi niezłe szambo a tam gdzie ściek jest miejsce na spalarnie bo nie robi to różnicy.

 10. Apel do Dobrych Ludzi, ludzi dobrej woli, którym ich własny los i los następnych pokoleń nie jest obojętny:

  Przybądźcie jutro (25 października) o godz. 14.30 pod Urząd Miasta w Drezdenku na Manifestację przeciko planowanej spalarni niebezpiecznych śmieci. Im nas więcej, tym lepiej. Pokażmy, jakie jest nasze zdanie. Nie dajmy pluć sobie w twarz, przeciwstawmy się politycznej ignorancji, w Narodzie siła!!!

  • Są też mądrzy-cwani, którzy działają na szkodę tych dobrych…

   Taczkowóz nie omieszka zajechać na plac Kościelny 2 (to tylko 400 m), aby dowiedzieć się od właściciela ziemi – Zakonu Laterańskiego, czy już została zawarta przedwstępna umowa notarialna sprzedaży nieruchomości nr 167 w Starych Bielicach (?)

   A Wy, Agentura, przygotujcie się na pytania z zakresu: kto wygrał przetarg na elektryfikację linii kolejowej nr 203, bo jak wiemy jest to również firma z siedzibą w Warszawie…
   Czyżby to jedna z Waszych odnóg? Któryś z Waszych holdingów?
   To dopiero byłby biznes-plan: nie dość, że zelektryfikować sobie linię kolejową, by płynnie śmigały śmieci z kontenerami, to jeszcze skasować za to ponad 6 mln zł …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*