Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 XII 1918r

Obchody 100 – lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI uczniowie ZSP DREZDENKO uczcili w dniu 8 listopada o godz. 17.00 poprzez organizację inscenizacji przyjazdu mistrza Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Właśnie to wydarzenie było impulsem, który doprowadził do wybuchu zwycięskiego zrywu – powstania wielkopolskiego. Wybitny artysta i polityk, a późniejszy premier Polski – był wówczas witany przez poznaniaków z wielkim entuzjazmem.

Wydarzenie zgromadziło przed gmachem szkoły licznych uczniów, harcerzy z SP3 oraz zuchy. Paderewski przyjechał do Poznania 100 lat temu. 26 grudnia 1918 roku stał się dzięki temu jednym z ważniejszych dni w historii Wielkopolski. Na ulicach miasta odbywały się wówczas liczne antyniemieckie demonstracje, a już kolejnego dnia Wielkopolanie ruszyli do walki o niepodległość. Walczący powstańcy uderzyli na gmachy publiczne, zdobyli koszary, pocztę i kolej. Za przykładem poznaniaków do walki wyzwoleńczej zerwała się cała Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie okazało się największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który został zwieńczony wielką wygraną powstańców. Dzięki niemu mieszkańcy Poznania odzyskali wolność.

 W rolę mistrza Paderewskiego wcielił się Bartłomiej Jędrzejczak z klasy 1 a LO, pani Paderewskiej Nikola Tylska z klasy 2 TB, spikerem radiowym był Michał Kwiatkowski z klasy 2 a LO, a jego radiowym pomocnikiem Mikołaj Czarnecki z klasy 1 a LO. Żołnierzami ciągnącymi powóz Mistrza byli uczniowie klasy 4 TB : Sebastian Czeczura, Zbigniew Geńko, Patryk Gilicki,  Szymon Kowalczyk, Mateusz Piczak, Jakub Pijet, Łukasz Siuda, Patryk Wika i Michał Wilento.

Po zakończeniu inscenizacji „Państwo Paderewscy” rozdawali autografy małym zuchom.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie oraz udział  harcerzom z Drezdeneckiego Szczepu Hufca, zuchom 22 DGZ „Mali Odkrywcy”, Panu Zdzisławowi Jurkiewiczowi za udostępnienie koni i bryczki oraz pracownikom obsługi i administracji ZSP Drezdenko.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*