Brak dostępu do internetu miejskiego.

Miejscowość Grotów i część mieszkańców gminy od kwietnia zmaga się z problemami w dostępie do gminnego internetu. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniej konserwacji jakiej tego typu sieć powinna być regularnie poddawana.

Jeszcze w 2016 roku usługi informatyczne dla UM świadczone były przez firmę Duobit, której umowa z gminą ważna była tylko do końca grudnia. Jak informują nas mieszkańcy w tamtym czasie czas trwania awarii wynosił od kilku godzin do kilku dni. Od stycznia 2017 roku nie podjęto żadnych kroków w celu znalezienia przedsiębiorstwa świadczącego usługi informatyczne. Widocznie urzędnicy stwierdzili, że taka usługa nie jest potrzebna.

Kiedy zaczęły pojawiać się problemy z dostępem do sieci, gmina postanowiła na początku marca ogłosić przetarg na świadczenie usług informatycznych na rzecz UM. Pod koniec tego samego miesiąca nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Wygrała firma EMEDIA24, która przedstawiła najniższą ofertę cenową.

W tym samym czasie (zapewne poprzez wcześniejszy brak konserwacji) zaczęły pojawiać się kolejne problemy z dostępem do gminnego internetu wśród nich całkowity jego brak m.in. w miejscowości Grotów (do dnia dzisiejszego). Niestety firma, która wygrała przetarg nie potrafiła sobie poradzić ze świadczeniem usług konserwacyjnych, więc rozwiązano z nią umowę z końcem czerwca.

Do wysłania kolejnego zapytania ofertowego na świadczenie opisywanych usług urzędnicy zwlekali do końca czerwca, a sam termin składania ofert zakończył się 11 lipca. Wygrała w nim firma Duobit, która obsługiwała gminę poprzednio tzn. do końca grudnia 2016 roku. Jak informują nas urzędnicy UM, była to jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu, być może niska kwota maksymalna widniejąca w zapytaniu ofertowym niezachęcana potencjalnych usługodawców do składania ofert. Mimo tego obecnie trwają negocjacje cenowe z wykonawcą.

Sieć miejska różni się od domowej tym, że składa się z szeregu bardziej skomplikowanych urządzeń i po prostu w jej przypadku wymagana jest ciągła konserwacja. Chęć zaoszczędzenia na tym może nas podatników drogo kosztować, a mieszkańcy nieposiadający dostępu do darmowego miejskiego internetu, będą mieli z nim problemy jeszcze przez dłuższy czas.

Mateusz Grzymałowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*