Aplikacja Pola. Patriotyzm konsumencki w praktyce

„Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”

Milton Friedman

Politycy polscy nie zastosowali się do słów Miltona Friedmana, dlatego jesteśmy gospodarką mocno uzależnioną od kapitału zachodniego z nisko opłacalnymi pracownikami i małą ilością globalnych marek. Poprzez wybór produktów polskich przedsiębiorstw przyczyniamy się do zwiększania ich zysków. Dzięki temu polskie firmy mogą inwestować w swój rozwój, co przyczynia się do generowania nowych miejsc pracy. Co ważne wszelkie przychody ze sprzedaży jakie dzięki temu uzyskują pozwalają w większym stopniu zasilić także budżet państwa. Wybierając  zagraniczne konsorcja/korporacje, które nie produkują w Polsce, nie przyczyniamy się do wzrostu naszego bogactwa.

Jako polski produkt powinniśmy traktować każdy, który został wytworzony na terytorium naszego kraju przez firmę u nas zarejestrowaną. Należy pamiętać, że utrzymanie produkcji wiąże się z zatrudnianiem lokalnej społeczności czy odprowadzaniem podatków do centralnej i lokalnej kasy. Tylko skąd konsument ma wiedzieć czy produkt, który aktualnie chce kupić został wyprodukowany w Polsce?

Z pomocą przychodzi aplikacja Pola, która służy jako asystent podczas robienia zakupów. Jak to działa?

Po  uruchomieniu aplikacji wyświetla nam się widok z kamery smartfona z prostokątem w którym musimy umieścić skanowany przez nas kod kreskowy. Po zeskanowaniu na dole pojawiają się białe prostokąty z nazwą firmy i krajem pochodzenia produktu. W celu zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi skanowanej firmy i produktu przez nią wyprodukowanego, dotykamy palcem odpowiedni prostokąt. Pojawia nam się wtedy tabela i informacje przedstawione na zdjęciu poniżej.

Program oprócz podstawowych informacji przydziela punkty. Każda marka może otrzymać ich 100, w tym 35 za udział polskiego kapitału, 10 za zarejestrowanie w Polsce, 30 za produkcję w kraju,  15 punktów można zdobyć za tworzenie miejsc pracy w kraju. Ostatnie 10 za niezależność względem międzynarodowych korporacji.

Pola jest na bieżąco aktualizowana, ponieważ twórcy umożliwili  użytkownikom uzupełnianie brakujących danych, dzięki temu posiada obecnie bardzo szeroką bazę informacji o producentach i ich produktach. Pozwala to konsumentowi wybierać produkty świadomie i bez konieczności dodatkowego ich sprawdzania.

Do korzystania z Pola potrzebne jest połączenie z internetem. Program można pobrać za darmo z internetu.

Mateusz Grzymałowski

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*